Megér-e havi egy pizzát, hogy időben jöjjön a segítség?

Túl messze vannak a légimentő bázisok a nyugat-magyarországi régiótól, ezért az itt élő közel nyolcszázezer emberhez nagy eséllyel nem jut el időben a mentőhelikopter. Aki úgy érzi, hogy ez így nincs rendben, az most tehet azért, hogy a helyzet jobb legyen.

Súlyos baleset történt néhány hete a Pereszteghez közeli motocrosspályán. A bejelentés után a lövői mentőket, a legközelebbi egységet riasztották. A helyszínen a szakemberek magasabb kompetenciájú egységet kértek, riasztották a soproni állomást, majd a légimentők segítségét is kérték.

A sármelléki helikopter nem volt elérhető, a balatonfüredi pedig épp Kaposvárról tartott a bázisra, amikor a levegőben vette a riasztást. Tizenhárom percet kellett még repülnie Sármellékig, mert muszáj volt tankolnia, újabb 29 percbe telt, mire le tudott szállni a sérült közelében.

Mindez a tankolás nélkül 42 perc. Ha ehhez hozzáadjuk a lövői kocsi kiérkezéséig, a helikopter riasztásáig eltelt időt, akkor minimum egy órát várt a sérült arra, hogy a legmagasabb kompetenciájú mentőegység a helyszínre érkezzen. El tudják képzelni milyen hosszú az az óra?

Mindez persze nem a mentők hibája, hanem a rendszeré. Magyarország nyugati régiója, Győr, Mosonmagyaróvár, Sopron és Szombathely térsége messze van a mai légi bázisoktól.

Dr. Túri Péter hosszú éveket dolgozott a magyar légimentés élén, majd saját vállalkozást alapítva „maradt a levegőben” és a mentésügyben. Jóideje azon dolgozik a csapatával, hogy a Magyarország észak-nyugati régiójában élő 800 ezer embernek is legyen esélye, ha baj van: időben odaérjen a mentőhelikopter.

„Létrehoztunk egy nonprofit egyesületet, ez a Sky CU Air Ambulance Club, ami a nyugat-magyarországi régió légimentését vállalná. Már megkezdtük a tárgyalásokat az érintett városok vezetőivel, eddig mindenhonnan pozitív és támogató visszajelzéseket kaptunk” – mondja elöljáróban dr. Túri Péter, az egyesület mögött álló nemzetközi légi betegszállítással foglalkozó TrustAir Kft. ügyvezetője.

A légimentés nem olcsó műfaj, de a tíz alapító kidolgozta a működést finanszírozni képes modellt, ami egyszerű, s ha beválik, nagyszerű is.

„Magánemberek tagsági díj ellenében részesülhetnek a légimentés szolgáltatásában. Az alapdíj évente 98 euró, vagyis havonta egy pizza ára. Aki ezt választja, a légimentés szolgáltatását kapja. Választható a prémium kategória is, évi 198 euróért, ez már a betegszállítást is tartalmazza. Ha például nyaralás közben valaki eltöri a lábát, és tagunk, mi hazahozzuk ingyen. Az alapdíjat választókat pedig kedvezménnyel” – magyarázza a modellt dr. Túri Péter.

Csatlakozhatnak természetesen cégek, vállalkozások is, ahol akár cafetéria-szerűen adhatják a dolgozóiknak a szolgáltatást. Települések, önkormányzatok támogatása minden itt élő biztonságát szolgálná.

„Néhány hete kezdtük az aktív kampányt a régióban, jelenleg egy havi működéshez elegendő támogatás már összegyűlt. De ahhoz, hogy biztonságosan elindíthassuk a mentést; működtethessük a gépeket és a szakmai személyzetet, legalább négy havi finanszírozáshoz elegendő összegre van szükség. A kampány nyomon követhető egyébként mindenki számára a honlapunkon is. Aki belátja, mennyire fontos lehet az időben érkező szakszerű segítség, az magánemberként ugyanitt csatlakozni, regisztrálni is tud. A cégeknek egyedi, a működésükhöz, létszámukhoz alkalmazkodó ajánlatot adunk, de a honlapon keresztül ők is fel tudják venni velünk a kapcsolatot” – sorolja a gyakorlati tudnivalókat az ügyvezető.

Persze mondhatják erre, hogy minek fizessék a társadalombiztosítási járadék mellett még ezt is, majd az állam megoldja. Lehet, de mikor? Ez a régió már évtizedek óta várja egy közelebbi légimentő bázis létrehozását – hiába.

Időnként szó van róla, halk ígéretek is voltak már, de végül nem történt semmi. S mint a crossmotoros példa mutatja, van, hogy egy óra kell a helikopter megérkezéséig, holott egy balesetnél, sérülésnél minden perc számíthat és az életbenmaradás esélyeit illetően mindent eldöntő lehet. Vagyis: életbevágó.

A Sky CU Air Ambulance Club 15 percen belül érkező helikopteres légimentést ígér, emellett országos lefedettséget nyújtó koraszülött és gyermekmentő helikoptert is szeretnének rendszerbe állítani. Ha a régióban élő nyolcszázezer ember partnerük lesz ebben, akkor egy év múlva már nagyobb biztonságban lehetünk.

Túri Péterék négy hónapot adtak maguknak és nekünk ahhoz, hogy kiderüljön, lehet-e állami finanszírozás nélkül működtetni a légimentést. December elsejéig van idő a csatlakozáshoz, ha elegendően, négy hónap alatt feláll a rendszer. Túri doktor szerint logikus és költséghatékony lenne a péri repülőtéren kialakítani a bázist, de ez még a jövő zenéje. A labda most az itt élőknél pattog...

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet