Szombaton, szeptember 28-án 47 és fél éves korában elhunyt Karsai Dániel jogász, aki legyőzhetetlen betegségével szembesülve jogi harcba kezdett, hogy Magyarország változtasson szigorú eutanáziatörvényén. Szenvedését a nyilvánosság előtt vállalva kereste a lehetőségét annak, hogy az állam ne büntesse azt, aki asszisztál egy menthetetlen beteg halálában - írja a hvg.hu.
Bár Karsai keresete elbukott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, az eutanázia kérdése a magyar közbeszéd részévé vált.
Karsai Dániel 1977. március 28-án született Budapesten, jogi diplomát szerzett az ELTE-n, majd dolgozott az Igazságügyi Minisztériumban. Ezt követően beleszeretett a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) munkájába. Több ezer ügyfelét képviselte Strasbourgban és a magyar Alkotmánybíróság előtt. Legkeményebb küzdelmét az után vívta, hogy a gyógyíthatatlan ALS betegséget diagnosztizáltak nála.
Az alkotmányjogász 2023-ban megkapta a Magyar Hang, az RTL és a HVG Az Év Embere díját, a Magyar Civil Becsületrendet, 2024-ben pedig Wesley-díjjal, Radnóti Miklós antirasszista díjjal, Pro Urbe Budapest díjjal és a SZABAD-díj közönségdíjával tüntették ki.
Karsai Dániel 47 éves volt.