Számos vallás írja elő a híveknek a böjtöt, amelyet azok vagy betartanak, vagy nem. A vallási böjtök hivatalos indokai a lelki megtisztulás, az istenhez való közeledés, az önfegyelem gyakorlása, esetleg a bűnbánat, de valójában ezek a böjtök egészségügyi célokat is szolgáltak, és szolgálnak jelenleg is.
Ez utóbbit érdemes megfontolnia azoknak is, akik nem vallásosak.
Néhány nappal ezelőtt került fel az internetre az a videó, amely bemutatja, mi történik a szervezettel egy 36 órás böjt során.
Négy órával a böjt megkezdése után az inzulinszint csökkenni kezd, és a szervezet elkezdi elégetni a raktározott cukrot.
Nyolc óra elteltével a vércukorszint is csökken, és az energianyeréshez glikogént használ fel a test.
Tizenkét óránál beindul a zsírégetés, az inzulinszint tovább csökken, ami ketózishoz vezet. (Ez egy természetes anyagcsere-állapot, amely akkor alakul ki, amikor a szervezet szénhidrátok helyett zsírokból nyeri az energiát.)
Tizenhat óránál aktiválódik az autofágia – az a folyamat, amely során a szervezet saját elhasználódott sejtjeit és méreganyagait bontja le.
Huszonnégy óra után jelentős sejtszintű javulás történik, csökken a gyulladás, és javul az inzulinérzékenység.
Harminc óra körül már érzékelhetők az eredmények, mivel megemelkedik a növekedési hormon szintje, ami segít megőrizni az izomtömeget és elősegíti a zsírégetést.
Harminchat óránál az autofágia eléri a csúcspontját: a szervezet megtisztítja magát az elhalt sejtektől, megújítja a szöveteket, fokozza az anyagcserét – így teljes testi megújulás megy végbe.
Ennek tükrében érthető, hogy az angol miniszterelnök miért böjtöl minden héten 36 órán keresztül.
A Guardian már korábban írt arról, hogy Rishi Sunak vasárnap délután 5 óra és kedd reggel 5 között csak vizet, teát és feketekávét fogyaszt.