Bár Vas megye nem tartozott a legjobban iparosított megyék közé, a könnyűipar területén fontos vállalatokkal rendelkezett. Elsősorban a textil-ruházati és cipőágazatban volt erős, tízezreknek adva munkát. Hogy a vállalatok biztos lábakon állhattak, arra garanciát jelentett a KGST országok piaca, de több vállalat termékeivel a nyugati (akkori kifejezéssel: tőkés) országokban is hírnevet szerzett magának.
Szárnyalás a múltban
Szombathely meghatározó könnyűipari cégei voltak a Sabaria Cipőgyár, a Latex Lakástextil Vállalat, a Pamutipari Vállalat (Szövőgyár), a Styl Ruhagyár, a Savaria Ruhaipari Szövetkezet, vagy éppen a Lengyár. De a kisebb városokban is jelentős üzemek termeltek, így például Kőszegen a Latex Posztógyár- és Nemezgyár, a Latex Bútorszövetgyár, Szentgotthárdon a jó hírű Selyemgyár.
A Sabaria Cipőgyárnak és a Stylnek több vidéki telephelye is működött, munkaalkalmat teremtve a kisebb településeken élőknek. Természetesen voltak még kisebb üzemek, varrodák is, amelyek szintén nem szűkölködtek megrendelésben.
Ellehetetlenülés
A rendszerváltás utáni piacvesztés, a megrendelések jelentős visszaesése, az ilyen-olyan privatizáció a legérzékenyebben éppen ezt az ágazatot érintette és sújtotta. Az egykor jó hírű gyárak sorsa megpecsételődött. Kiváló szakemberek, idős dolgozók kerültek az utcára, a telephelyek egy részét nem is használták ki, csak idő kérdése volt a vég. Több helyen csődbe vitték a céget, nem egy helyen a jogutódokat is felszámolták már.
A teljesség igénye nélkül a múlté lett a Szövőgyár, a Sabaria Cipőgyár, a Latex Lakástextil Vállalat, a Lengyár (megszűnt olasz érdekeltségű utódja, az Itefil Kft. is). Egyes telephelyeket részben kisebb vállalkozások lakják. A Latex törzsgyár és a szintén megszűnt kőszegi Posztógyár helyén már csak az utcafronti főépületek szolgálnak mementóként. Egy ideig még működött a Latex Lakástextil Vállalat jogutódjaként a Latex 2000 Rt., de már csak a felirata látható.
A nagyvállalatok egykori vidéki telephelyeinek egy része is kihasználatlanul vár a sorsára. A Savaria Ruhaipari Rt. legalább végelszámolással zárta be kapuit 2002-ben, bár ez a dolgozóit nem vigasztalhatta. Helyén jelenleg földhivatal működik. Már megszűnt a kesztyűgyártás Celldömölkön, s a közelmúltban eladták a csepregi ruhagyári épületet is. A Sabaria Cipőgyár - egykor az őrségieknek nagyobb számban munkalehetőséget adó - őriszentpéteri üzemépülete jelenleg még kihasználatlan.
Némi reménysugár
Hírmondónak azért maradtak még működőképes könnyűipari cégek, vállalkozások a megyében, amelyek megküzdenek a piaci, gazdasági nehézségekkel. Üzemel még például Kőszegen a Bútorszövetgyár, a Bio-Nemez Kft. és a Kőszegi Ruhaipari Zrt is. Ha jóval kisebb kapacitással is, de dolgoznak a Szentgotthárdi Selyemgyár telephelyén lévő, olasz érdekeltségű Lurotex Kft-nél is, mi több a telephelyen bérlőként jelen van más könnyűipari vállalkozás is.
Bár a szombathelyi Styl felszámolás alatt működik, de nem panaszkodhat a megrendelésekre, hiszen még további munkaerőre is szükség lenne, mi több, bérmunkát is felvállaltak. Az egykori - szintén megszűnt – elismert termékeket gyártó Robert cipőüzem szombathelyi, Söptei úti telephelyén működő, magyar tulajdonú RO-CAL Cipőgyártó Kft. pedig rendhagyó módon további fejlesztést, felújítást, bővítést tervez.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!