„Meg lehet nézni Zalaegerszeget, hogy ott milyen fejlesztések voltak az utóbbi években, miközben Szombathelyen nem történik semmi.”
Ezt a mondatot több ismerősöm is elmondta nagyon hasonló formában az utóbbi években, és nem is igazán csodálkoztam ezen, merthogy látszólag ott tényleg történnek a dolgok, a tankgyártól kezdve a ZalaZone-on Ejha! - Orbán Viktor szombaton két nagyberuházás átadóján is megjelent Zalaegerszegen 2022. March 26. 17:14 át a Mindszenty József Múzeumig Több tízmilliárdot öntenek Zalaegerszegre, már Mindszentyneumuk is van 2021. June 08. 07:50 .
A zalai megyeszékhely kétségkívül kormányzati libling, ahova nemcsak fejlesztési pénzek érkeznek, hanem maga Orbán Viktor is, aki tavaly október 23-án itt mondta el az ünnepi beszédét. Orbán: „Akárki akar a nyakunkra ülni, bukásra van ítélve” 2022. October 23. 13:01
Ugyanakkor a városon magán – mondják mások - mégsem érződik annyira az ugrásszerű változás.
Mindez együtt elég ok arra, hogy megnézzük, hogyan viszonyul egymáshoz a két város iparűzési adó bevétele, ami egy viszonylag objektív mérőszám a gazdaságuk teljesítményének megítéléséhez. Egy településnek ugyan vannak más bevételei is (vagyonadó, idegenforgalmi adó stb.), de ezek más jellegűek.
Az iparűzési adó azért is fontos, mert – ellentétben a központi költségvetésből érkező támogatásokkal – szabadon felhasználható, azaz mozgásteret jelent az állammal szemben.
Teljesebb képet kapnánk, ha évekre visszamenőleg is össze lehetne hasonlítani az adóbevételeket, de a kormány variálásai miatt ez használhatatlan, így maradnak a 2022-es költségvetések zárszámadásai*.
De ha már elkezdtünk keresgélni, megnéztük a többi nyugat-dunántúli nagyvárost is.
A legtöbb iparűzési adó – nem nagy meglepetés – Győr város kasszájába folyik be: közel 22 milliárd forint. Hogy pontosan mennyi köszönhető ebből az Audinak (és a beszállítóknak) az adótitok, de gyaníthatóan jelentős a hányad.
9,3 milliárddal Szombathely a második helyre fut be, ettől jócskán elmarad Zalaegerszeg 5,4 milliárddal, azaz az adatok egyelőre nem igazán igazolják vissza a közvélekedést a zalai megyeszékhely előzéséről. Az is igaz, néhány év múlva érdemes lesz ismét megnézni a számok alakulását, főleg akkor, ha az állam nem változtat ismét a játékszabályokon.
Meglepően sok iparűzési adó folyik be Veszprémben (8,9 milliárd), és meglepően kevés (3,6 milliárd) Sopronban. Ez utóbbi soha nem volt egy iparváros, de akkor is magasabb értékre számítottunk.
Némileg módosul a kép, ha figyelembe vesszük a lakosok számát** is. Így már jóval kisebb Szombathely előnye, igaz, így valamivel kisebb a szakadék Győr és Szombathely között is.
Figyelemre méltó, hogy az egy lakosra jutó iparűzési adó Veszprémben gyakorlatilag a győri szintnek felel meg, miközben a hasonló nagyságú Sopron ennek mindössze harmadát mondhatja magáénak.
* Az adatok forrásai: Zalaegerszeg.hu, Szombathely.hu, Jogtar.hu, Veszprem.hu
** A lakosok számát a KSH 2022. január 1-i adatai alapján határoztuk meg.