Természetesen tudjuk, hogy a nyomtatott sajtó példányszámcsökkenése mögött nemcsak a politika, hanem az átrendeződő olvasási szokások és a digitális kultúra térhódítása is áll, de ettől függetlenül a számok még számok maradnak.
Ezek viszont azt mondják, egyre kevesebben olvassák a megyei napilapokat, ráadásul az olvasóvesztés felgyorsulni látszik.
Hogy helyi példával kezdjük: a Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség (MATESZ) friss adataiból kiderül, hogy míg egy évvel ezelőtt 33 772 példányszámba értékesítették a Vas Népét, addig 2019 első negyedévében ez már csak 30 777 volt. Ez közel 10 százalékos zuhanást jelent.
(Könnyen elképzelhető, hogy a Vas Népe példányszámának a csökkenése miatt döntött úgy a Fidesz, hogy Szombathelyen az önkormányzati választások előtt egy minden háztartásba eljuttatott
heti kampányújság
Szombathelyi Hírlap: itt a legújabb politika kampányújság, de olvassa ezeket még valaki?
2019.
March
26.
15:07
is kell.)
Hasonló a trend a szomszédban is: a Zalai Hírlap eladási száma 31 049-ről 28 728-ra csökkent.
A bajok láthatóan elérték a Kisalföldet is. A szebb napokat is látott Győr-Moson-Sopron megyei napilapból – amely Andy Vajna-korszakában is megtudta őrizni viszonylagos függetlenségét – tavaly ilyenkor még 50 322 példányban fogyott, ma már csak 45 085 darab kel el naponta.
Ahogy arról lapunk is
beszámolt
Tessék kapaszkodni: ezek a médiák tartoznak az új Fidesz-holdingba
2018.
November
30.
18:48
, az utóbbi években Magyarországon egészen elképesztő pártállami einstand zajlott a médiában, amelynek végeredményeként egy gigantikus, Fidesz-közeli médiaholding jött létre Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány néven, ahova annak és rendje és módja szerint bekerültek a megyei napilapok is.
Ami a másik oldalt illeti, az egyetlen ellenzéki napilap, a Népszava egyelőre tartja magát: 21 ezret adnak el belőle, valamivel többet, mint tavaly. Igaz, országos mércével mérve ez is igen halvány adat. A konkurencia számai viszont megállapíthatatlanok, mivel a Magyar Idők-jogutód Magyar Nemzetnek még nincs egy teljes negyedéve, Magyar Idők néven nem auditáltatták az olvasottságukat, ahogy a Magyar Hírlap sem.