A Mérce számolt be elsőként néhány nappal ezelőtt arról, hogy az egykori „nemzetvezető”, Szálasi Ferenc feleségének sírjánál nyilas kegyhelyet alakítottak ki.
Erre úgy kerülhetett sor, hogy a 32 éve elhunyt Lucz Gizella lejárt sírhelyét egy szélsőjobboldali aktivista váltotta ki, aki az emlékhelyre egy obeliszket állított, rajta egy nyilaskeresztre emlékeztető kereszttel és a „Szálasi Ferenc emlékére” felirattal.
Később az rtl.hu kiderítette, az akció mögött a szélsőjobboldali Magyarelvű Mozgalom áll. Az emlékhely tervezője, Papp Tibor Károly a lapnak azt mondta, ez nem egy emlékmű, az azon szereplő kereszt pedig egy vasi község, Táplánszentkereszt címeréből való.
Ez pedig felveti a kérdést, hogy
mégis hogy került Táplánszentkereszt címerébe egy nyilaskeresztre hasonlító kereszt?
Kerestük Feiszt Györgyöt , a Vas megyei Levéltár korábbi vezetőjét, aki a rendszerváltás után több mint száz település címerét tervezte, miért kerülhetett fel egy ilyen kereszt a község címerébe. Feiszt azonban csak annyit közölt, Táplánszentkereszt címerét nem ő tervezte, csak a címer alsó részén lévő oroszlánra tett javaslatot.
„Csupán véletlen egybeesés”
Kerestük a település önkormányzatát is, ahol határozottan leszögezték,
ez a kereszt nem a nyilaskereszt.
Egyrészt azért, mert a címeren a latin kereszt szerepel, az eredeti nyilaskereszt azonban a görög keresztből ered, így „csupán véletlen egybeesésről” van szó – mondták.
Arra a kérdésünkre, hogy mire eredeztethető vissza a „nyilas” kereszt, elmondták, Táplánszentkereszt hét községből egyesült. Úgy vélik, az egyik tagtelepülés, Szentkereszt címeréből származhat az elhíresült jelkép, így került be a jelenlegi, 1992 óta használt címerbe.
Az önkormányzat hozzátette, meglepődtek, amikor hallottak a hírről, ők is a sajtóból értesültek arról, milyen "vita" alakult a "nyilas" jelkép körül.
Mindenesetre a rendőrség tiltott önkényuralmi jelkép miatt nyomoz
Még korábban az rtl.hu számolt be arról, hogy a rendőrség tiltott önkényuralmi jelkép használata miatt nyomoz ismeretlen tettes ellen.
A fent leírtakkal kapcsolatban viszont több kérdés is felmerül. Egyrészt az, hogy a rendőrség miért nyomoz egy olyan – állítólag önkényuralmi – jelkép után, aminek az előbbiek szerint semmi köze nincs a nyilaskereszthez. Másrészt pedig az, hogy akkor
mit keres egy olyan jelkép Szálasi Ferenc és feleségének emlékhelyén, aminek valójában semmi köze a nyilasmozgalomhoz.
Ezekre a kérdésekre viszont aligha fogunk választ kapni.Az obeliszken egyébként egy hiba is van, Szálasi Ferenc feleségének neve ugyanis rosszul szerepel a táblán. A nő ugyanis vezetéknevét cz-vel írta, nem pedig tz-vel, ahogy az a feliraton látható.