A
nyugdíjba vonult
és
Budapestre költöző
“Várom, hogy szabadabban tudjak beszélni” - Jordán Tamás búcsúzik Szombathelytől
2021.
February
04.
18:33
Jordán Tamás után néhány hete új vezetője van a Weöres Sándor Színháznak.
Szabó Tibor az alapítók közé tartozik, de most más szerepben van: az új igazgató mind a
pályázatában,
Ismerje meg a Weöres Sándor Színház igazgatói pozíciójára pályázó Szabó Tibor terveit
2020.
September
18.
12:31
mind megválasztása utáni
podcast-beszélgetésünkben
Mi jön a Jordán-korszak után? – Szabó Tibor a Weöres Sándor Színház új irányairól
2020.
November
04.
07:46
nyilvánvalóvá tette, hogy másként képzeli el a szombathelyi színház repertoárját és működését, mint Jordán Tamás.
Amikor erről kérdeztük, az irányváltásnak három fő elemét emelte ki.
A népszínházi küldetésen kívül többször hangsúlyozta az úgynevezett testtudatos játék fontosságát, emellett pedig még nagy újdonságként a Művészeti Tanács felállítását nevezte meg.
Ez utóbbi összetételéről és feladatáról elég sokat lehet olvasni a
pályázatban,
illetve a lapunknak adott
interjújában
Mi jön a Jordán-korszak után? – Szabó Tibor a Weöres Sándor Színház új irányairól
2020.
November
04.
07:46
is, és most a részletekről és a gyakorlati működésről is szó esett egy keddi sajtótájékoztatón.
A Művészeti Tanács tagjai:
Az új igazgató a következő évadról is beszélt
Habár a járvány miatt a színház indulását is sok kérdőjel veszi még körül, annyit azért elárult az új igazgató, hogy hat bérletes és kettő bérleten kívüli előadással terveznek.
Arról, hogy mi lesz ez a nyolc darab, egyelőre még nem esett szó, de valószínűleg már tükrözni fogják a színház új irányvonalát, melyből Szabó Tibor a testtudatos játékot és a népszínházi szerepvállalást emelte ki – vagyis hogy a megye egyetlen kőszínházaként kicsit minden társadalmi réteghez szólni kell és műfajilag törekedni kell a sokszínűségre.
Szabó Tibor szerint akár még az is elképzelhető, hogy a szombathelyiek a jövőben nagyoperetett is láthatnak a Weöres Sándor Színház színpadán.
A következő színházi évad részletei az igazgató szerint április elejétől lesznek nyilvánosak.
Mi az önkormányzat szerepe a színházzal kapcsolatosan?
Az eseményen megjelent Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester, aki többek között arról beszélt, hogy egy önkormányzatnak nincs más feladata a színházzal, mint a gazdasági háttér és a pénzügyi stabilitás biztosítása. Minden más feladat a színészeké, rendezőké, a technikusoké és társulattagoké. Egyben reményét fejezte ki, hogyha majd ismét elindulnak az előadások, nagyszerű dolgokat fogunk látni a szombathelyi színházban.
Ha pedig elolvassuk Szabó Tibor pályázatának Művészeti Tanácsról szóló részét, világossá válhat, ki és miért kapott helyet a szombathelyi színház tanácsában.
Szabó Tibor a Művészeti Tanácsról (részlet a pályázatból):
„A Művészeti Tanács jelenléte egy színháznál azt a viszonylag újnak tekinthető vezetési modellt jelenti, amikor az intézmény ügyvezetőjének munkáját néhány általa felkért alkotó is segíti. Ha a Weöres Sándor Színház fenntartójától lehetőséget kapok, javaslatot fogok tenni egy ilyen testület létrehozására és mindent meg fogok tenni annak érdekében –ezen munkálkodom jelen pályázat írásakor is –, hogy a Művészeti Tanácsba olyan, a színházunk mindennapjaiban is részt vállalni akaró, elhivatott, felelősségteljes alkotókat nyerjek meg a társulat számára, akiknek a személye és a munkáik egyrészt meghatározhatják a színház profilját, másrészt képesek más alkotókat is a cél, azaz a saját profil kialakításának szolgálatába állítani, harmadrészt pedig minden egyes színész megfelelő foglalkoztatása mellett jól tudnak gazdálkodni az azokban rejlő tehetséggel és képességekkel.
A felsoroltakon kívül a Művészeti Tanács feladata lesz javaslatot tenni a repertoárra, a társulat összetételére, az évadterv kialakítására, illetve a meghívott rendezők preferenciáit is figyelembe véve, a bemutatni kívánt darabokra és azok szereposztásaira.
Azt gondolom, hogy a társulatépítés folyamatát soha nem szabad befejezettnek tekinteni, ezért az előttünk álló évek során szintén a Művészeti Tanács feladata lesz felkutatni és megnyerni a közös munkára olyan fiatal szakembereket,akik nemcsak betagolódni akarnak egy már meglévőfolyamatba, hanem saját rendszerben is tudnak gondolkodni, akik mernek álmodni, akik ha kell, tudnak játszani, írni, rendezni, akiknek határozott jövőképük van, akik távlati terveket is meg tudnak fogalmazni és akikben megvan a képesség, a tehetség, a kitartás ahhoz, hogy ezek a tervek-álmok valóra is váljanak. Akikre majd a színház jövőjét is nyugodt szívvel rá lehet bízni. Mindezeknek eredménye pedig reményeim szerint egy jó szemléletű, erős és izgalmas, folyamatosan megújulni képes társulat lesz, amelynek minden egyes tagja érezni fogja, hogy fontos, törődnek vele és számítanak rá.”