Hetek óta zajlik a vita Szombathelyen az oktatási intézménynek sorsáról. Az elmúlt hetekben nyílt levelek és közlemények sora jelent meg, a rendszerváltás óta talán a legnagyobb tüntetések zajlottak a városban.
A fő kérdések: megszüntessék-e a Szent-Györgyi Gimnáziumot, és összevonják-e a három műszaki középiskoláját, a Puskást, a Savariát és a Gépiparit. Az MSZP-SZTKE frakció és az LMP ezért úgy határozott, népszavazást kezdeményez a szombathelyi iskolák ügyében. (Ez az ötlet nem csenghet idegenül Szombathelyen. A rendszerváltás után itt tartották az első népszavazást, mégpedig arról, megépüljön-e a TOTAL benzinkút a Kiskar utcában.)
A kérdés, amire most a szombathelyieknek válaszolnia kellene, a következő lenne:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy 2011-ben és 2012-ben Szombathely Megyei Jogú Város fenntartásában működő oktatási intézmény ne kerüljön sem jogutód nélküli, sem jogutóddal való megszüntetésre, továbbá egyéb módon történő összevonásra?”
A polgármesternek leadott sürgősségi kérelmükben azt írják, hogy a kezdeményezésüket a holnapi közgyűlésen tárgyalják meg. Úgy vélik, hogy a feltett kérdés egyértelműen megfelel a jogszabályi, illetve az SZMSZ-ben rögzített feltételeknek, azaz nem helyi adóra vonatkozó, és nem elfogadott költségvetést módosító kérdés, nem érint közgyűlés hatáskörébe tartozó szervezeti, működési, illetve személyi kérdést, és természetesen nem irányul a Közgyűlés feloszlatására. Részletesen indokolják azt is, hogy a kezdeményezés megfelel az Alkotmánybíróság előírásainak is.
Mi dönti el, hogy lesz-e népszavazás Szombathelyen? Először a közgyűlésnek kell határoznia arról, hogy támogatja-e a népszavazási kezdeményezést. Ha ezt holnap nem teszi meg, akkor a legközelebbi ülésén, maximum 30 napon belül kell erről döntenie. Ha elfogadják a kezdeményezést, jövet a szavazás.
Ha a városatyák nemet mondanak, még mindig lehet népszavazás: ha a választópolgárok 15 százaléka kéri – ez Szombathelyen 10 ezer ember aláírását jelenti – a közgyűlésnek kötelező kiírni a népszavazást.
Az első döntés tehát holnap várható, s hamarosan kiderül, megtartják-e a rendszerváltás utáni második népszavazást is Szombathelyen. Ezúttal az iskolák ügyében.
Ezt a sürgősségi kérelmet nyújtották ma át Puskás Tivadar polgármesternek
Tisztelt Polgármester Úr!
Alulírottak SZMJV Szervezeti és Működési Szabályzatának (a továbbiakban: SZMSZ) 21 §-ban foglalt sürgősségi kérelemmel fordulnak Önhöz.
Tisztelettel kérjük, hogy SZMJV Közgyűlése a mai napon beterjesztett és jelen sürgősségi kérelmem mellékleteként ismételten benyújtott népszavazás iránti kérelmet sürgősséggel 2011. május 26. napi ülésén tárgyalja meg.
Kérelmünk indoklásaként előadjuk, hogy a népszavazási indítványunkat az SZMSZ 120 §-ban foglaltak alapján nyújtottuk be Polgármester úrnál. A kérdés egyértelműen megfelel a jogszabályi, illetve az SZMSZ 123 §-ban rögzített feltételeknek, azaz nem helyi adóra vonatkozó, és nem elfogadott költségvetést módosító kérdés, nem érint közgyűlés hatáskörébe tartozó szervezeti, működési, illetve személyi kérdést, és természetesen nem irányul a Közgyűlés feloszlatására.
Megjegyezzük, hogy az Alkotmánybíróság 1132/H/2006-os határozatában elvi éllel szögezi le, hogy „az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdések közül alig van olyan, amelynek nincs költségvetési kapcsolódása. Önmagában már az országos népszavazás megtartása is költségvetési vonzatú, hiszen az Nsztv. 14. § (2) bekezdése szerint a népszavazást elrendelő határozatában az Országgyűlés dönt a népszavazás költségvetéséről. Önmagában az, hogy a népszavazás eredménye esetlegesen érinti az Országgyűlés mozgásterét a következő költségvetési törvény megalkotásakor, nem teszi tiltottá a népszavazást. (…) Jövőbeli költségvetésre, valamely költségvetési törvényjavaslatra hivatkozva az aláírásgyűjtő ív hitelesítése megalapozottan nem tagadható meg.”
Az Alkotmánybíróság fenti határozata alapján a népszavazási kezdeményezésünk költségvetési hivatkozással történő esetleges elutasítása teljes mértékben megalapozatlan. Úgyszintén megalapozatlan a közgyűlési hatáskörbe tartozó szervezeti, működési kérdésre történő hivatkozás, hiszen ez kizárólag a közgyűlés belső szervezetére és működésére vonatkozó tilalom.
A népszavazásnak tehát jogi akadályai nincsenek. A sürgősséggel történő tárgyalást az indokolja, hogy az SZMSZ 122 § (2) bekezdése szerint a helyi népszavazásra irányuló kezdeményezésről a Közgyűlés a legközelebbi ülésén, de legalább 30 napon belül határoz. A népszavazást az elrendelésétől számított két hónapon belül kell megtartani.
Tehát amennyiben sürgősségi indítványunkat a Közgyűlés elutasítja, akkor a népszavazási kezdeményezésünkről a Közgyűlés 2011. június 24-ig köteles dönteni. Ez vagy rendkívüli ülés összehívását, vagy a júniusi közgyűlés korábbi időpontra történő összehívását eredményezi. Természetesen a Közgyűlés az SZMSZ 122 § (1) bekezdése alapján csak a választópolgárok 15 százalékának kérésére köteles kiírni, tehát megteheti, hogy elutasítja kezdeményezésünket, azonban jelenleg is összegyűjtöttek a szombathelyiek ebben a témában 10.000-nél több aláírást, ezért nincs kétségünk afelől, hogy összegyűlik a kötelező népszavazáshoz szükséges aláírás. A sürgőséggel történő tárgyalás esetén a város lakossága megismerheti a városvezetés véleményét a népszavazás kiírásáról, és eldöntheti, hogy komolyan gondolta-e tisztelt Polgármester úr, amikor kijelentette, hogy a városvezetés egyik legfontosabb feladatának tartja a nép bevonását a döntések előkészítésébe, meghozatalába.
Tisztelettel emlékeztetjük Polgármester Urat Orbán Viktor kormányfő intő szavaira, miszerint "a kérdésekre csak együtt találjuk meg a választ." Jelen helyzetben önmagáért kiált, hogy Szombathely város oktatási rendszerének átalakításáról kérdezzük meg a legilletékesebbeket: a szombathelyieket.
A fentiek alapján ismételten kérjük, hogy csatolt népszavazási kezdeményezésünket SZMJV Közgyűlése sürgősséggel 2011. május 26. napi ülésén tárgyalja meg.
Szombathely, 2011. május 25.
Tisztelettel
dr. Czeglédy Csaba
frakcióvezető
MSZP-SZTKE
Horváth Zoltán
városi képviselő
LMP