A szombathelyi Óperint utcai bérházban a tél beálltával beköszöntött a nyugalom. Az, hogy az itt időről időre felbukkanó konfliktusok Balhés bérlők a szombathelyi Óperint utcában, fegyelmi eljárást indított az önkormányzat 2024. May 30. 16:29 örökre megszűntek, az már nem ennyire egyértelmű. Az épület lépcsőházai most egyfajta tanúhegyekként magasodnak Szombathely fölé. Szétvert postaládák, acélszerkezetig levert vakolat, megégetett villanykapcsolók, megbontott ablakok, kitört üvegek jelzik, hogy az ifjonti vér még dolgozik egyesekben.
Az épületet 2013-ban újították fel 172 millió forintból, és Szombathely azon kevés beruházásai közé tartozott, ahol az átvétel után nem akadtak generális problémák. A tatarozás azonban a gangokon és a lépcsőházakon nem látszik meg. A hőhidak miatt a gang penészedik, a többit pedig az emberi tevékenység amortizálja, nem is olyan lassan.
A probléma egyik forrása az átmeneti lakók száma, egyes lakásokban jóval többen élnek, mint lehetne. Az 52 lakásos társasházban a lakók 4 családra panaszkodtak, az önkormányzat ezekről tud, egy problémás lakó már nem lakik ott és példaként említenek két kiskorú személyt. Az egyiküket korábban javítóintézetbe küldték, de mivel az intézményből nem nehéz megszökni, ezért mindig csak napok kérdése, hogy az elszállítása után mikor tér vissza Szombathelyre. A rendőrség és a gyámügy pedig hiába keresi, nagyon nehezen tudják csak felkutatni.
A másik fiatalkorú története sem vidámabb, őt skizofréniával diagnosztizálták, de a soproni kórházban nem tudták addig benntartani, amíg a gyógyszereit beállíthatták volna. Utóbbit a 8 általánost végzett nagymamára bízták; elmondták neki, hogy milyen tünetek mellett kell növelni, vagy csökkenteni a fiatal gyógyszeradagját, miközben a fiatal többek szerint ön- és közveszélyes. (Arról, hogy a gyerekek és a fiatalkorúak mennyire pszichológiai ellátás nélkül maradtak, külön cikket lehetne írni.)
Feltehetően egyikük az a körözött fiatal is, akit 2024 szeptemberében kerestek a rendőrök az Óperint utcai bérházban, egy razzia keretében Rendőrök vettek körbe egy társasházat Szombathelyen - körözött fiatalt kerestek 2024. September 27. 21:55 . Akkor nagy erőkkel érkeztek a helyszínre és körülvették az egész épületet.
Ez a két példa jól tükrözi a magyar szociális ellátórendszer jelen állapotát, amelyet nem az állam, vagy a törvényi szabályozások tartanak össze, hanem a benne - alulfizetett - dolgozók áldozatos munkája. Kijelenthető, hogy Magyarországon a szociális ellátórendszer egyes részterületei olyan romos állapotban vannak, mint az Óperint utcai társasház lépcsőházai.
Pusztítás minden szinten
Az említett fiatalkorúak tevékenységének nyomát mindenhol fel lehet lelni az épületben: a megégetett villanykapcsolóban, a falfirkákban, az acélszerkezetig bontott vakolatban, a kitört üvegekben és a megbontott ablakokban.
Az Óperint utcai bérház L-alakja garancia arra, hogy ha az egyik oldalon probléma van, azt a másik oldal is kénytelen végignézni. A lakók elmondásai alapján az elmúlt években a rendőrség többször is járt a helyszínen, mert mindennaposak voltak a hangos szóváltások, verekedések. Állítólag ez egyik ilyen alkalommal egy baseballütő és egy kard is előkerült.
De a problémák nem korlátozódnak a házra, ugyanis a két fiatal, illetve a hozzájuk köthető, fiatalkorúakból álló galeri, nem csak a lépcsőházban, hanem az Óperint utcában és sokszor a belvárosban is bandázik. Az utcán embereket szólítgatnak le, vagy próbálnak meg kirabolni. De olyan eset is előfordult, amikor a Fő téren köptek le egy hölgyet energiaitallal.
Állam vs. önkormányzatok
Az ott lakókban persze jogosan merül fel a vágy a nyugodt, élhető környezetre, hiszen a bérház lakásai bár nem nagyok, de élhetők. A lakbér 26 és 30 ezer forint között alakul havonta, és a teljes felújítás óta a rezsiköltség is kedvező. Az épület a belváros része, a hozzá tartozó közös udvarral pedig egy igazi ékszerdoboz lehetne, ha a rendszer nem kitaszítaná, hanem befogadná a magatartási problémával rendelkezőket.
Ebben az áldatlan állapotban pedig a bérlők az önkormányzattól, mint közelben lévő, elérhető szervtől várják a megoldást, kilakoltatást követelve. Ám ezzel nem lehet megoldani egy ilyen súlyos problémát, a két fiatal segítségre szorul, amit jelen esetben nem, vagy csak rövid ideig kapnak meg.
A szombathelyi önkormányzat pedig pártállástól függetlenül 34 éve követi azt az elvet, hogy szociális bérlakásból főszabályként senkit sem raknak utcára, vagyis nem lakoltatják ki az embereket. Korábban az volt a bevett gyakorlat a renitensek „megbüntetésére”, hogy szociális szállásokra, vagyis komfort nélküli bérlakásokba költöztették azokat, akiknek magatartási problémái voltak, és nem működtek együtt.
Az elmúlt években azonban elkezdték szanálni a komfort nélküli bérlakásokat. Az új metódus a terepmunkára, és az eljárásokra épül. Rendszerint a Szociális és Lakás Bizottság elnöke és az irodavezető járnak ki az ügyfelekhez, őket egyébként is kötelező beengednie a szociális bérlakásban élő családoknak.
S bár az eljárásoknak van visszatartó ereje, a bérházakban lakók megtalálták a módját annak is, miként lehet kijátszani a rendszert, olykor előfordul, hogy egy-egy házban többen összefognak valamelyik szomszéd ellen, feljelentgetik, bepanaszolják, hogy így szabaduljanak meg attól, azoktól, akik valamiért nem szimpatikusak a többi lakónak, vagy a lakók egy csoportjának.
Ez pedig rengeteg többletmunkát jelent, mert minden egyes esetben ki kell deríteni, hogy igazak-e a vádak, kell-e eljárást indítani. Azon túl, hogy rengeteg időt emészt fel, a többi ügymenetet is lassítja, így végül mindenkinek csak rosszabb lesz.
Mikor veszíti el valaki az önkormányzati bérlakást?
A szombathelyi önkormányzat alapvetően négy ok miatt lakoltat ki embereket a szociális bérlakásokból. Ha a bérlő életvitelszerűen nem tartózkodik a bérleményben. Ha kiderül, hogy az ügyfélnek van lakóingatlan a nevén. Ha a bérlő tetemes tartozást halmoz fel és nem működik együtt, vagy magatartási problémái vannak és nem működik együtt.
Arról korábban mi is beszámoltunk, hogy egy magatartási problémákkal rendelkező lakót már eltávolítottak Kilakoltatták a balhés lakót a szombathelyi Óperint utcai önkormányzati bérházból 2024. July 05. 11:26 az Óperint utcai bérházból.
A velünk élő problémák
A szombathelyi Óperint utcai bérházban azonban nem az a legnagyobb baj, hogy valaki a falba vési, ki a "boss", illetve nem csak az ilyen létesítményekre jellemzők az elmélyült problémák. A különbség csak annyi, hogy a gondokkal itt hamarabb fordulnak a városhoz, ha már az önkormányzat, vagy az önkormányzat egyik cége az ingatlan tulajdonosa, kezelője.
Az önkormányzat ez alapján eljárásokat indíthat a renitens lakók ellen, megpróbálva együttműködésre bírni őket. Ez az Óperint utca esetében is így van, jelenleg is több eljárás van folyamatban. Azonban egy pszichés beteg fiatallal szemben már tehetetlenek, mert egy elfekvő létrehozása, fenntartása és üzemeltetése már állami feladat. Felhatalmazás hiányában pedig csak reménykedni lehet, hogy valahol lesz hely, ahová a skizofrén fiatalt be lehet fektetni és ahol beállítják a gyógyszeradagját.
Legkésőbb a nyáron kiderül
Hogy a problémákat meg lehetett-e oldani így, az majd a nyáron kiderül, amikor az emberek több időt töltenek a szabadban - vagyis a gangon, a lépcsőházban, az udvaron gyakrabban összetalálkoznak a lakók. Egyelőre annyi biztos, hogy a lépcsőházak lesújtó állapotban vannak, a problémák pedig mindaddig fennállnak, amíg a két problémás fiatalt nem tudja befogadni az állami ellátórendszer.
Ami biztos jelenleg 350 lakhatási krízishelyzetben lévő (család, egyedülálló) áll sorba szociális bérlakásért a városban, ami közel 1000 főt jelent. amely Szombathely lakosságának nagyjából másfél százaléka. Számokban ez az érték nem tűnik nagynak, de emberi életekről, sorsokról van szó, így pedig igenis nagy dolog.