Rekord és enyhülés a lakások drágulásában

Bár a 2017-es év további drágulást hozott a lakáspiacon, a használt és új lakások ára eltérő pályán mozgott.

  • A használt lakások átlagára 2017 utolsó negyedében 7,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami érezhető lassulást jelent a korábbi három negyedév 8,4-9,3 százalékos éves drágulási üteméhez képest.
  • Az új lakásoknál viszont a tavalyi utolsó negyedév 12,3 százalékos éves áremelkedést hozott, ami az elmúlt 5 év legmagasabb értéke.
  • Az új lakások piacán egyre jobban szorítja a kapacitáshiánnyal küzdő fejlesztőket a 2020-as átadási határidő.
  • Bár a 2017-es év további drágulást hozott a lakáspiacon, a használt és új lakások ára eltérő pályán mozgott - derül ki az ingatlan.com a 2017-es előzetes KSH-adatokat feldolgozó elemzéséből. A használt lakásoknál a drágulás üteme lassult a múlt év során, ezt mutatja, hogy a tavalyi utolsó negyedévben az éves árváltozás mértéke 7,4 százalékot tett ki, ami az elmúlt négy évben mért legalacsonyabb érték. Fordított a helyzet az új lakásoknál: ezeknek az ára ugyanis a múlt év utolsó negyedévében - éves összevetésben - 12,3 százalékkal emelkedett, ez pedig ötéves csúcsot jelent.

    ingatlan.com

    Kereslet, kapacitáshiány és közeledő határidő

    Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az adatok nem jelentenek meglepetést. Hozzátette:

    A használt lakások iránt továbbra is erős a kereslet, de az utóbbi időszakban már látható volt, hogy visszafogottabbá vált a drágulás üteme, ez pedig kedvez a lakásvásárlást tervezőknek. Az új lakásokra viszont nagyon ki van éhezve a piac. A kiemelkedő kereslet, az építőiparban látható kapacitáshiány és az építőanyagok drágulása pedig meredek emelkedőre tette az árakat.

    Balogh László kiemelte, hogy a kapacitáshiány miatt a legkisebb, néhány lakásos és a legnagyobb, több száz lakásos társasházak kivitelezése csúszhat vagy akár átmenetileg le is állhat. Emiatt több esetben is veszélybe kerülhet az új lakások 2020 előtti átadása. Ez azért lényeges, mert a jelenlegi szabályozás szerint a 2019 végéig használatba vett új lakásokra vonatkozik csak a kedvezményes 5 százalékos áfa. A később átadott lakásoknál már az eredeti áfakulcs lesz érvényben, ami több mint 20 százalékos drágulást jelenthet a végleges árakban.

    Nagyvárosok húzzák a drágulást

    A szakértő azt is elmondta, hogy a hivatalos adatok szerint a használt lakásoknál 7,4 százalékos volt az éves drágulás országszerte 2017 utolsó három hónapjában, de ennél a megyeszékhelyeken, a nagyvárosokban és Budapesten jóval nagyobb, két számjegyű az áremelkedés. Ráadásul az előzetes adatok kiegészülhetnek a legnagyobb városok statisztikáival, amelyek árváltozás mértékét még feljebb húzhatják.

    Az ingatlan.com elemzését ismertetve a szakember elmondta, hogy a használt lakások piacán az a kereslet a legalacsonyabb árkategóriába tartozó ingatlanok iránti kereslet fokozódhat. Ez egyben azt is jelenti, hogy a nagyobb városok agglomerációjában lévő családi házak, ikerházak mellett a sorházi lakások iránti kereslet jelentősen erősödhet. ezeknek az ára ugyanis már versenyben van az adott város központi részein található társasházi lakások árával.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Gazdaság