"Én emlékszem a Tónira. Sokat olvasott, mindig volt nála könyv, még akkor is, amikor a teheneket őrizte" - mondja az udvaron a férjével üldögélő idős nő. De a férje kijavítja, azt mondja, a Tóni nem őrzött teheneket, aztán ezen elvitatkoznak egy kicsit.
Magyar Péter legfőbb ellenfelének falujában
Szakonyfaluban járunk, a Vendvidéken, Szentgotthárdtól nyugatra, pár kilométerre a magyar-osztrák-szlovén hármashatártól. Ebben a faluban nőtt fel Rogán Antal, Orbán Viktor miniszterelnök miniszteri rangú kabinetfőnöke, akit a kormánypropaganda irányítójának tartanak. Rogán alapvetően a háttérben tevékenykedik, az utóbbi időben azért került a hírekbe, mert a NER-rel szembefordult Magyar Péter, Varga Judit volt igazságügyi miniszter volt férje elsősorban őt akarja elmozdítani a helyéről.
Történelmi vidék ez, 1664-ben a falu mellett folyó Rába partján győzte le Montecuccoli generális vezetésével a keresztény koalíciós sereg a török hadat, ez volt a török megszállás óta az első nagyobb győzelem.
A csata emlékét most is ápolják, azt viszont nem igazán emlegetik, hogy a keresztény seregben csak pár magyar katona szolgált, a többség szász, bajor, francia, sváb, olasz nemzetiségű volt. Gyakorlatilag egy európai sereg küzdött meg a törökökkel, miközben a sárvári Nádasdyak serege Csákánydoroszlónál várta a csata kimenetelét.
Szakonyfalu az utóbbi évtizedekben látványosan fejlődött, kimondottan szép falu, látványos házak váltják egymást, néhol látni ugyan régi parasztházakat, és van néhány Kádár-kocka is, de a többségüket szépen felújították.
Hétköznap délután kihaltnak tűnik a falu. A központban a szokásos kisbolt-kocsma duó, igaz, a bolt pár perc múlva bezár, ennyi volt mára. A kocsma is felújított, vendég nincs. Fiatal nő a pultnál, ő nem szakonyfalui, nem is akar semmit mondani, kávét, ásványvizet azért kapunk.
A boltos úgy emlékszik, hogy Rogán jó tanuló volt, nem vett részt a közösségi életben, inkább tanult, olvasott. Az édesapja sírját rendszeresen látogatja mindenszentekkor, nem lehet megelőzni a köszönésben - mondja.
Az egykori iskolai KISZ-titkár
Rogán 1972-ben született Körmenden, a szentgotthárdi Vörösmarty Mihály Gimnáziumban érettségizett 1990-ben. Rogán önéletrajzában rendre átugorja a gimnáziumi éveit azzal, hogy az egyetem alatt kezdett el a közélettel foglalkozni. Pedig a gimnáziumban tagja volt a Kommunista Ifjúsági Szövetségnek (KISZ), sőt, ő volt az iskola KISZ-bizottságának a titkára, azaz első embere is. 2007-ben írtunk erről Szentgotthárdi újságcikk tanúskodik Rogán Antal KISZ-es múltjáról 2007. September 17. 23:59 , amikor a szentgotthárdi könyvtárban rábukkantunk a Szentgotthárd című városi lap 2. évfolyamának 3. számában egy cikkre, amit Rogán az iskolai KISZ-bizottság titkáraként írt alá.
Volt osztálytársa mesélte, hogy "a Tóni" kifejezetten okos, tehetséges gyerek volt, aki nagy szorgalommal tanult. Látszott, hogy mindent megtesz azért, hogy az érettségi után egyetemre mehessen a fővárosba, ez alá rendelt minden mást. Nem volt igazán aktív, tulajdonképpen nem lógott ki a többiek közül egyik irányba sem, szépen belesimult a közegébe. Ez olyannyira így volt, hogy a diákcsínyekből sem húzta ki magát, de nem volt vezéralkat - mondta az osztálytárs.
Szakonyfaluban már a harmadik ciklusát tölti Rogán Valéria polgármesterként. A névazonosság nem véletlen, ő Rogán Antal testvére. A faluba érkezésünk előtt másfél héttel beszéltünk vele telefonon, interjút is kértünk, kaptunk is időpontot egy héttel későbbre. Amit aztán Rogán Valéria sms-ben mondott le pár nappal később.
A falu központjába érkezik és innen indul a szentgotthárdi busz. Középkorú nő száll le róla kisiskoláskorú gyerekével. Igen, ismeri Rogán Antalt - mondja kérdésünkre. Meg is mutatja, melyik utcában áll a szülői házuk, a szülei és a testvére ma is ott lakik. Nevét nem akarja elárulni, fotózni sem engedi magát.
Mit adott a falunak Rogán Antal?
Azt mondja, rendes gyerek volt a Tóni, nem volt vele semmi gond. Aztán halkan hozzáteszi, nem jó polgármester a Vali, ha lenne, aki elindulna ellene, az biztosan győzne.
Megkérdezzük, hogy a falunak jó-e, hogy egyik szülöttjük miniszter. Nem tudja, hogy a Tóni mit tett a faluért, Szakonyfalut olyan jó átlagosnak tartja.
Még korábban megpróbáltunk beszélni Rogán egyik volt gimnáziumi tanárával, aki viszont elzárkózott a beszélgetéstől, annyit mondott, hogy a mai politikai helyzet biztosan befolyásolná, amit mondana, ezt pedig nem akarja.
Mi azért néhány szentgotthárdit megkérdeztünk a gimnázium előtt:
Akinek megvan a magántelefonszáma
Sohár Károly, Rogán másik volt osztálytársa viszont szívesen válaszol kérdéseinkre. Korábban hallottunk egy olyan pletykát, ami Rogán 1999-es szentgotthárdi látogatásához kötődik. Rogán friss országgyűlési képviselőként járt Szentgotthárdon, és a pletyka szerint az egyik gimnáziumi ismerősének azt mondta, hogy őt szólítsa Rogán úrnak, és ne tegezze.
Sohár Károly emlékszik erre a látogatásra, de erre a történetre nem, azt mondja, társai sem meséltek ilyet soha. Egyébként ő az, aki az érettségi találkozókat szervezi, még régebben kapott egy telefonszámot Rogántól, azzal, hogy magán-, vagyis gimnáziumi ügyben azon hívhatja.
És ez azóta is így van, ha közeledik a találkozó, felhívja Rogánt, aki eddig mindig fel is vette a telefont. Elbeszélgetnek egy kicsit, Rogán azt mondja, majd meglátja, majd elköszönnek. Soha, egyetlen érettségi találkozóra sem jött el - mondja Sohár.
Pár éve két haláleset is történt az osztály körül, meghalt a volt osztályfőnökük, majd egyik volt osztálytársuk is. Mindkét esetnél értesítette Rogánt, aki nem jött el se a búcsúztatókra, se a temetésekre. "Ettől függetlenül, ha felhívom, normálisan tudunk beszélgetni" - mondta Sohár Károly.
Alpesi hangulat, harapnivaló levegővel
A falu egyik mellékutcájában fiatal férfi hasogatja a fát. Jó nagy kupac vár rá, de azért abbahagyja a munkát. Kérdéseinkre viszont nem akar válaszolni, nem idevalósi, "gyüttment", ahogyan errefelé mondják. A faluban viszonylag sok a betelepülő, egy részük Budapestről érkezett.
Kicsit arrébb már alpesi hangulat fogad minket, kis patak, hegynek beillő, erdővel borított domb, harapni lehet a levegőt, ez már nem is az Alpokalja, hanem maga az Alpok. Visszafelé az egyik udvarban jó hetvenes pár ül az asztalnál, előttük sörös és boros üvegek.
Családban marad
A férfi viszi a szót, szerinte az emberek fel vannak háborodva, mert Orbán Viktornak ötmillió forint a fizetése, más meg már kenyeret sem tud venni - mondja. Drága a bolt is, a kocsma is, az utóbbi be is fog zárni - jósolja.
A falut szereti, jó a közösség, de ha pénz nincs, akkor semmi sincs. De ők megvannak, ő már 12 éve nyugdíjas, de nem Magyarországról kapja a nyugdíjat - mondja. Aztán elárulja, hogy a faluban sokan vannak, akik Ausztriában dolgoztak, és onnan (is) kapnak most nyugdíjat. Végül kijelenti, hogy a falu semmit sem köszönhet Rogán Antalnak.
Egy ismerősünk viszont pont az ellenkezőjét meséli. Ő úgy tudja, Rogán többször is kihúzta a falut a csávából, igaz, ezt nem verték nagydobra, családban maradt.
Két nő jön szembe az ösvényen, nem akarnak Rogánról beszélni, inkább azt mutatják, hogy az új házakat a falubeli fiatalok építik, amikor elköltöznek a szüleiktől. Akik Budapestről jönnek, azok inkább már kész házakat vesznek.
Lassan indulunk, pár házzal arrébb a fiatal férfi szorgalmasan hasogatja a fát. Őt nem érdekli a falu szülötte, Rogán Antal miniszter, a miniszterelnök kabinetfőnöke.