Mikel Oyarzabal 86. perces becsúszásával negyedszer nyert Spanyolország felnőtt férfi labdarúgó Európa-bajnokságot vasárnap a berlini Olimpiai Stadionban, ezzel megelőzték Németországot az örökranglistán. Az angol válogatott négy perccel később próbált fordítani, viszont a Palmer szögletét követő fejest Unai Simón védte, a Guéhi felé pattanó labdát Dani Olmo fejelte ki.
Történelmi kitekintőnk során azt nézzük meg, hogyan vált a spanyol válogatott „Európa királyává”, ahogy azt a győztes mezen feltüntették.
2-1-es győzelem házigazdaként, a címvédő ellen
A legelső futball Eb-győztes szovjet és a házigazda spanyol csapat 1964-ben a madridi Santiago Bernabéu stadionban találkozott először, történelmi okokból. A két válogatott már négy évvel korábban pályára lépett volna a franciaországi kontinenstorna negyeddöntőjében, azonban Francisco Franco, Spanyolország diktátor elnöke arra utasította a spanyol labdarúgó szövetség elnökét, Alfonso de la Fuentét, vonja vissza a részvételt.
A mérkőzés 6. percében Jesús Pereda hét méterről rúgott gólt, Huszainov rá két percre küldött viszontválaszt. A meccsről fennmaradt jegyzőkönyvben több kapuralövési kísérletről és szögletrúgásról nem írtak, egészen a 84. percig.
Akkor ugyanis Pereda Rivilla felé szegezte a labdát, amit Marcelino Martínez félig a földről, kb. 20 méterről csúsztatott be Lev Jasin kapujába.
A bajnokságot követően a két együttes kétszer találkozott az Európa-bajnokságok berkein belül. Az 1971-es Eb-selejtezőn az egyik mérkőzés 1-2-es vereséggel, a másik 0-0-s döntetlennel zárult.
Az aranykor kezdete: a Németország elleni 1-0
Az osztrák és svájci szervezésű 2008-as tornán Németország döntőig való útja viszonylag egyszerű volt. A negyeddöntőben 3-2-re verte el Portugáliát, majd ugyanilyen eredménnyel zárt a törökök ellen.
Eközben Luis Aragonés együttese – olyan klasszisokkal, mint Iker Casillas, Sergio Ramos, Cesc Fábregas vagy Fernando Torres – büntetőpárbaj útján jutott tovább az elődöntőbe, kiejtve Olaszországot, melyet egy Oroszországgal szembeni fölényes 3-0 követett. Már ez a pillanat is felért egy megváltással, tudniillik 24 esztendő után először jutottak túl a negyeddöntőkön.
A finálét a bécsi Ernst Happel Stadionban rendezték, a döntő kapuralövés már a 33. percben Torres góljával Spanyolország nyerte az EB-t 2008. June 29. 23:03 megszületett. Xavi Hernández Torres felé szegezte a labdát, aki Metzelder és Philip Lamm által összenyomva a 16-oson belülről talált be Lehmann erődjébe. A meccsen további hét rúgás ment a kapu felé, ebből egyetlen német.
A két válogatott az Európa-bajnokságok történetében addig ötször találkozott, a vörösek utoljára 1984-ben tudtak ellenük összehozni egy 1-0-s győzelmet.
A döntőt Szombathelyen több közösségi térben is Így drukkolunk mi - Szurkolói körút Szombathelyen az EB-döntő idején 2008. June 30. 09:20 követték, stábunk annak idején körbejárta ezeket. Míg az Uránia udvarban lagymatag volt a hangulat, a Nyugat.hu Haladás-pályánál található szurkolósátrában nagyobb volt a lelkesedés. Külön kiemelendő, hogy a spanyol és a német drukkerek békésen megfértek egymás mellett.
Brillírozás két évvel a világbajnoki cím után: Spanyolország – Olaszország: 4-0
A két döntős csapat már a kontinenstorna csoportkörében is találkozott, akkor 1-1-gyel zárult a meccs Fábregas és Di Natale góljaival a lengyelországi Gdańskban. Ezt követően a vörösök 4-0-ra verték meg Írországot, továbbá adtak egy gólt a horvátoknak is, így csoportelsőként jutottak tovább a negyeddöntőkbe. A kékek szomszédunkkal döntetlennel zártak, míg a szigetországnak két gólt is lőttek, emiatt végezhettek a spanyolok mögött.
A Vincente del Bosque által vezetett gárda lealázta a pályán ellenfelét. A kezdőlökést David Silva adta meg a 14. percben, aki Fabregas rúgását fejelte be nyolc méterről. Miután az olaszok lecserélték Chiellinit, rá húsz percre Xavi már rengeteg kék játékoson keresztül Jordi Alba felé szegezte a golyót, aki balról, egy jobbossal talált be Gianluigi Buffon kapujába.
A fölényeskedés a következő félidőben is folytatódott, miután Fábregas helyére becserélik Torrest. A klasszis a 84. percben 11 méterről olyan trükkösen gurította a jobb alsóba, hogy Buffon képtelen volt kivédeni. Négy percre rá Torres egy passzal is hozzájárult a győzelemhez, amit Mata gólja tett teljessé.
A döntő jegyzőkönyvéből immár sokkal könnyebb tájékozódni a rengeteg fennmaradt információ miatt. A két csapat labdabirtoklása közel azonos volt – a spanyolok esetében ez a játékidő 52%-át töltötte ki – ugyanakkor a győztesek 3-mal több próbálkozása találta el kaput (a kékeknek 6 ilyen kísérlete volt).
Európa-bajnokságon Spanyolország 12 évvel később, idén tudta ismételten legyőzni Olaszországot Calafiori öngólja miatt.
Ezt hozta a vasárnap
Utunk végén elérkezünk az angolok szerencsétlenség-sorozatának 28. részéhez, akik 1966-os világbajnoki címük után egyetlen nagy tornán sem tudtak felmászni a csúcsra.
A Gareth Southgate által vezetett válogatott játékát a kockázatkerülő védekezés jellemezte az egész Eb alatt, miközben Spanyolország 13 sikeres kapuralövéssel küzdötte be magát a fináléba. A futballvilág szeme eddigre felcsillant a 17. életévét betöltő Lamine Yamalra, akinek a bombagólja megalapozta a franciák elleni elődöntős sikert.
A döntő első félidejének színvonala felért egy mongol másodosztálybeli meccsel, egészen a hosszabbításig. A 45+1. percben Rice szabadrúgására Phil Foden érkezett, akinek lövését Unai Simón sikeresen kivédte. Előtte semmilyen kapuralövési kísérlet nem történt.
A második félidő már Eb-fináléhoz méltó módon telt. A térfélcsere után kettő percet sem kellett várni, mire Yamal jobb szélen labdát kapott, középre menet Nico Williamsnek passzolta a labdát, aki sikeresen eltalálta a bal alsót.
Az első óra végén az angolok vették át az irányítást, majd a 73. percben Cole Palmer egyenlített. A pontot az i-re a 68. percben Morata helyére érkező Oyarzabal tette, aki a hosszabbítás előtt négy perccel csúsztatta be a labdát Pickford kapujába.
Kiemelt kép: Selección Española de Fútbol (SeFutbol) / Facebook