Brenner János boldoggá avatása
Sok ezer hívő előtt avatták boldoggá Brenner Jánost
2018.
May
01.
15:19
kapcsán külön cikkben jegyeztük meg, hogy
kereszt jelent meg a vöröscsillag helyén a szombathelyi emlékművön
Kereszt jelent meg a vöröscsillag helyén a szombathelyi emlékművön
2018.
May
01.
17:40
. (Csupán pár napig tartott a pálfordulás, utána
keresztelenítették a felszabadulási emlékműnek
Kereszttelenítették a szombathelyi emlékművet
2018.
May
03.
13:54
épült monumentumot.)
Írásunk nyomán megszülető kommentek között akadt, amelyik írója az egyházban
gyilkost lát és vádolja tömegek lemészárlásával
. Mint a Szombathelyi Egyházmegye vezetője, Székely János ezekre a megjegyzésekre kíván most reagálni. Nyílt levelét szó szerint közöljük:Kedves Honfitársaim!
Kissé meglepett, amit többen a kereszténység történelmi szerepéről írtak.
Volt, aki azt írta, hogy a kereszténység nevében több mint 800 millió embert gyilkoltak meg a történelem folyamán. Egyesek pedig úgy vélekedtek, hogy a templomokon belül jámborkodhatunk, de onnan ne jöjjünk ki, mert veszélyesek vagyunk a társadalomra. Azt is olvasom a bejegyzések között, hogy a gyerekeket majálisozni kell vinni, nem jámborkodásra tanítani.
Engedjék meg, hogy röviden megpróbáljak válaszolni és elmondani, ahogyan én látom.
A sokat emlegetett spanyol inkvizíciónak teljes története folyamán összesen kb. 3000 halálos áldozata volt (Kamen, H., The Spanish Inquisition
253; Hesemann, M., Sötét alakok
168). Szörnyűség az, amit műveltek, de nem milliókat érintett. A keresztes háborúk megindítása Európa népeinek kétségbeesett védekezési kísérlete volt azzal az iszlám hódítással szemben, amely szinte teljesen leradírozta Észak Afrika és a Közel Kelet virágzó népeit a térképről. Ha nem lett volna a keresztes háborúk kétségbeesett kísérlete, akkor valószínűleg a Mohácsi vész és Magyarország iszlám megszállása kb. 200 évvel előbb történik meg, és akkor valószínűleg Magyarország ma már nem létezne.
Az Amerika felfedezése és gyarmatosítása során elkövetett népirtások nem a kereszténységből fakadtak.
Összefoglalva: vannak áldozatai a kereszténységnek a 2000 éves történelme folyamán, de nem tízmilliók.
A 20. század borzalmas vérzivatarai pontosan két olyan ideológia következményei (nácizmus és kommunizmus), amelyek gyökeresen istentagadók voltak, gyűlölték a vallást.
A kommunista diktatúra áldozatai a szovjet diktatúra kiépítése során megöltek (kb. 20 millió meggyilkolt polgára a volt Szovjetuniónak), a kínai és más távol keleti diktatúrák kiépítésének áldozatai: összesen kb. 100 millió ember (vö. Stéphane Courtois et al.: Le livre noir du communisme – Crimes, terreur, répression, Robert Laffont, Paris 1997).
A kereszténység történelmi gyümölcsei a következők: az ingyenes iskola és a kórház intézményének feltalálása, az emberek egyenlőségére épülő nyugati jogrend és szociális háló, a klasszikus művészetek, az Európában berobbanó óriási tudományos és technikai fejlődés, a rabszolgaság megszüntetése és még sorolhatnánk.
Ha ebben kételkednek, akkor javaslom, hogy költözzenek el az iszlám országok valamelyikébe, vagy Afrikába, Kínába, és azt hiszem, tapasztalni fogják a különbséget. Istenhívő, az Önök megfogalmazása szerint jámborkodó emberek voltak I. Kant, S. Kierkegaard, M. Blondel, H-L. Bergson, K. T. Jaspers, P. Ricoeur, V. S. Szolovjev, N. Bergyajev, E. Lévinas, I. Newton, W. T. Kelvin, L. Pasteur, J. A. Fleming, G. Mendel, J. C. Maxwell, A. Einstein, G. Marconi, C. G. Jung, E. Schrödinger, W. Heisenberg, M. Eigen, Abdus Salam, E. H. Erikson, V. Frankl, M. Planck, F. O. Collins, J. S. Bach, L. van Beeethoven, L. Tolsztoj, F. M. Dosztojevszkij, P. Claudel, G. Bernanos, T. S. Eliot, G. K. Chesterton, A. Szolzsenyicin, G. Green, S. Undset, G. Papini, A. J. Cronin, Ady Endre, József Attila, Pilinszky János, II. Rákóczy Ferenc, Széchenyi István, A. De Gasperi, R. Schuman és K. Adenauer.
Remélem nem bánják, hogy ezek az emberek néha kimerészkedtek a templomokból, és tettek valamit az emberiségért. Talán a Földünknek ma is szüksége volna hasonló „jámborkodó” emberekre.
Tisztelt Honfitársaim!
Valóban történtek a kereszt nevében embertelenségek is. Azonban a kereszt mégis az emberiség legdrágább, legfontosabb, legszentebb szimbóluma.
Sok szeretettel,
Székely János püspök