Július végén éppen akkor jártunk
„Kötelességünk volt tiltakozni” - A Szent-Györgyi Középiskola utolsó napjai 2011. July 27. 22:26 az iskola épületében, amikor a Nagy Lajos gimnáziumba szánt berendezéseket pakolták kifelé. Akkor még azt írtuk
„Kötelességünk volt tiltakozni” - A Szent-Györgyi Középiskola utolsó napjai 2011. July 27. 22:26 , hogy az oladi Teleki Blanka szakképző már elvitte ami neki kell, következik a Kanizsai gimnázium, majd a PTE szombathelyi kara.
Darabokra szedték
Az akkor készült fotóinkon látszik, hogy tele volt a folyosó padokkal, szorgos munkások szerelték kifelé, amit ki lehet szerelni, iratok halmozódtak a földön, mindenfelé kupacokban állt az egykor itt használt holmi.
Aztán jött az infó, hogy tulajdonképpen darabokra szedték az iskolát, eközben pedig válogattak. Nem csak a bútorokat, oktatási eszközöket vitték, de hanem mindent, ami mozdítható. Van, ahol leszedték a falburkolatot, a lámpatesteket, az iskola nagy dobogóját állítólag háromfelé vágták, talán, hogy mind a három iskola kapjon belőle.
De a szívszorító látványon túl más oka is van a cikkünknek. Megpróbáltunk ugyanis utánajárni, milyen arányban osztják el az utódiskolák között a Szent-Györgyi vagyonát, és milyen szerződések alapján teszik ezt. Különösen a PTE szombathelyi karára szállított vagyon sorsára voltunk kíváncsiak.
38 milliós vagyon a PTE-nek
Mert azzal tulajdonképpen semmi nagyobb gond nincs, ha egy másik városi iskola kapja meg, hiszen tulajdonképpen városi tulajdonról van szó, és így az egyik zsebből megy a másikba. De a PTE szombathelyi kara nem az önkormányzathoz tartozik, ott a pécsi egyetem a tulajdonos. Eredetileg a Szent-Györgyi és a PTE között volt egy megállapodás, amely alapján az egészségügyi felnőttképzést és az ehhez szükséges eszközöket az egyetem középiskolája veszi át.
A jövő szerdai rendkívüli közgyűlésre készült egy előterjesztés, amely szabályozza, hogy mi lesz az átadott vagyon sorsa. Három melléklet készült, az első a nagy értékű eszközöket tartalmazza, amelyek összértéke bruttó 37,7 millió. A tervezet szerint, ha az egyetem megszünteti a képzést, az akkor meglévő eszközöket vissza kell adnia az önkormányzatnak.
A második lista a kisebb értékű eszközöket sorolja fel, ezekről nem rendelkezik a szerződés. A harmadik lista pedig a szakképzési hozzájárulásból vásárolt eszközöket tartalmazza, ennek értékét 320 ezer forintra teszik. Ezt az összeget kell most kifizetnie az egyetemnek, a többi térítésmentesen kerül hozzájuk, ráadásul már náluk van a vagyon, miközben nincs aláírt szerződés.
Csak egy maradhat
De további módosításokra is szükség van. Az önkormányzat eredetileg négy iskolát nevezett meg a Szent-Györgyi jogutódjának. Ezek a Kanizsai Dorottya gimnázium a videó-dráma osztályoknál, a Nagy Lajos gimnázium a sportiskolai osztályoknál, a Teleki Blanka szakképző az egészségügyi gimnáziumi osztályoknál, valamint a PTE szakképző iskoláját az egészségügyi felnőttképzéseknél.
A Magyar Államkincstár azonban közbeszólt, álláspontjuk szerint a megszűnő iskola jogutódja csak egy iskola lehet. A szerdai közgyűlésre kerülő előterjesztés így a Szent-Györgyi megszüntető okiratát úgy módosítja, hogy a jogutód az Oladi Általános Művelődési Központ lesz. Vagyis a Teleki Blanka szakképző, amely az OÁMK tagintézményeként működik.
Mindezt azzal indokolják, hogy a 2006-2008-ban beszerzett nagy értékű eszközöket olyan iskolában kell használni, amely a beszerzéstől számított öt évig működteti a szakképzést. Az előterjesztés a biztonság kedvéért leszögezi, mindez nem érinti a Szent-Györgyi Középiskola megszüntetését.
A rendkívüli közgyűlés
A jövő szerdai rendkívüli ülésen a fentebb említett ügyeken kívül döntenek arról, hogy melyik iskola induljon pályázatokon, és személyi kérdésekre is sor kerül. Utóbbi a Nyitrai utcai ÁMK-ban történt sikkasztás Sikkasztás miatt nyomoznak a Nyitrai utcai ÁMK-ban 2011. August 03. 10:50 miatt, igaz, ez zárt ülés lesz.