Az ország kezd magához térni a múlt heti önkormányzati választások után, amikor is nagy meglepetésre feléledt az ellenzék, és a fővároson kívül számos településen – közöttük 10 megyei jogú városban Így állnak a megyei jogú városok 2019. October 13. 23:08 is – megnyerte a választást, így átvette a hatalmat.
Ez nyilván izgalmas politikai helyzet, amit mindenki a saját szájíze és politikai hovatartozása szerint értékel, ám valójában az izgalmas kérdés most jön: mit is kezd az ellenzék a hatalommal és a lehetőséggel?
Ebből a szempontból figyelemre méltó a 24.hu írása , amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a „megszerzett” önkormányzatok nemcsak lehetőséget, de gondot is jelentenek, mert nem egy esetben meglehetősen kiürült kassza várja az új városvezetőket.
A lap külön foglalkozik Szombathellyel is, amely némileg más pályán mozog, mint a többi város.
Merthogy a város költségvetése elvileg rendben van (32,7 milliárd bevétel, 22,4 milliárd kiadás), de a városi cégek közül nem egy ramaty állapotban van.
Az írás négy ilyent említ:
Nyilván az ördög a részletekben van, az azonban biztos, hogy valamit már nagyon rövid távon kezdeni kell ezekkel a cégekkel.
Nem csak a fent említett számok miatt, hanem azért is, mert a lakosság sincs különösen elragadtatva például a Szova, a Szomhull és a Szompark ügyködésével.
Az új városvezetésnek egyébként nemcsak ezekkel a cégekkel kell kezdenie valamit.
Külön történet például a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft., amelynek 16 milliárdos „ajándék” stadiont kell fenntartania. A cég idén ugyan 300 milliót kapott az államtól, hogy víz felett tudjon maradni, de nyilvánvaló, hogy ez már rövidtávon sem megoldás.
Szombathely 2018-as költségvetési beszámolója szerint tavaly 10 milliárdos helyi adó bevétele volt a városnak, ami kétségtelenül impresszív, ugyanakkor a dokumentum azzal számol, hogy ez az összeg a következő években stagnálni fog.
Ráadásul a szakértők kivétel nélkül úgy vélik, hogy a jövőben – a gépjárműipari bizonytalanságok miatt – nehezednek a gazdasági feltételek Szombathelyen.
És az is nehezen kiszámítható, milyen viszonyban lesznek a „rebellis” városok a kormányzattal, és hogy ennek lesznek-e gazdasági következményei.
Akár így, akár úgy, mindenképpen fokozott figyelem vetül majd a városi cégek működésére: hogy pontosan mit is csinálnak és milyen hatásfokkal?
A 2019. április közgyűlési beszámolók alapján jelenleg az alábbi önkormányzati cégek működnek Szombathelyen: