„Egy évben kétszer azt is illik levágni...” – írta a Facebookon egy szombathelyi, akit úgy tűnik, sokakkal ellentétben annyira nem hatott meg a szombathelyi vadvirágos rétek eltűnése.
Az elmúlt napokban ugyanis arra lettünk figyelmesek és több olvasónk is jelezte, hogy teljesen lenyírták városszerte azokat a „természetközeli városi gyepeket” – mint egy májusi sajtótájékoztatón
elhangzott
Mesterséges vadvirágos rétek lesznek Szombathelyen - egyet be is mutattak
May
20.
18:38
–, amelyek a jó idő beköszöntével méhlegelőként szolgáltak.
Na de miért?
A már említett
májusi sajtótájékoztatón
Mesterséges vadvirágos rétek lesznek Szombathelyen - egyet be is mutattak
May
20.
18:38
elmondták, hogy ezeknek a területeknek a kezelésén úgy fognak változtatni, hogy csökkentik a kaszálások számát, és változtatnak az időpontokon is, hogy az ne zavarja a vadon élő fajokat.
De hogy ez egészen pontosan mit is jelent a gyakorlatban és mi is a hivatalos menetrend a vadvirágos rétek karbantartásában, arról most megkérdeztük a Szomparkot és az önkormányzatot is. Hiszen nem mindegy, hogy milyen gyakran nyírják ezeket a területeket és mennyi idő, mire újra „életrekelnek” a vadvirágos rétek.
„Ezeket a területeket úgy kell fenntartani, mint a kaszálókat. Évente kétszer kaszáljuj, először júliusban utána októberben, a pontos időpontot az időjárás határozza meg. A kaszálékot a területen kell hagyni, hogy a növények magjai kipereghessenek. Az évelő növények néhány héten belül újra kisarjadnak, az egyévesek pedig a csírázási idejüknek megfelelően, van amelyik még ősszel, de van amelyik már csak tavasszal. Természetesen ez a csapadéktól is függ” – közölte Izer Gágor, a Szompark vezetője.
Az önkormányzat válasza is hasonló volt, ám kicsit bővebb. Mint írják, a vadvirágos gyepek kezelésén pontosan úgy változtattak, hogy csökkentették a kaszálások számát. Így idén most először, július végén kaszálták le a méhlegelőket, aztán majd még egyszer megteszik ezt a tél elején. Ez tehát 2 alkalmat jelent évente, ellenben a többi területtel, melyeket már minimum 4-5-ször lekaszáltak.
„Az 'újraéledésük' a csapadék függvénye, de nagyjából szeptemberre tehető. Elképzelhető a jövőben, hogy az első kaszálás időpontját évente megváltoztatjuk, hogy egyes években mindig más fajok szaporodását részesítsük előnyben. Az lenne a legjobb, ha a meghagyott foltok dinamikusan válthatnák egymást” – írták.