A méhek világnapján, vagyis péntek délelőtt a szombathelyi Szent István parkban, a régi víztorony alatt tartott sajtótájékoztatót Németh Ákos fenntartható fejlődésért és klímapolitikáért felelős tanácsnok és Dénes Veronika városi kertész.
A téma a Vadvirágos Szombathely projekt volt, ami a tavalyi kísérlet Jó a szombathelyi méhlegelő, a méhek is megtalálták már 2021. August 07. 15:55 után kibővült helyszínekkel folytatódik. A klímaváltozás elleni harcnak két ága van, az egyik az energiakibocsátás csökkentése, a másik pedig az alkalmazkodás a ránk váró hatásokkal szemben, amit csökkenteni kell – hangsúlyozta Németh Ákos.
A projekt lényege, hogy különböző helyeken „természetközeli városi gyepeket” alakítanak ki, őshonos vegetációkat hagynak kifejlődni. Így ez egy "biodiverzebb" terület lesz, ami a tanácsnok szerint esztétikailag is szebb, mint a mellette található lenyírt pázsit.
Dénes Veronika a tájékoztatón kitért a biodiverzitásra, amelynek három része van: a fajon belüli genetikai diverzitás, a taxon diverzitásról, illetve az ökológiai diverzitás létezik. Ez utóbbiba illeszkedik a szombathelyi projekt.
Az élőlények és élőhelyek között több hálón keresztül összefonódó kapcsolatrendszer van, amelyek elengedhetetlenül fontos, hogy a földünk egészséges maradjon – tudtuk meg.
A projekthez direkt úgy választottak területeket, hogy azoknál jó legyen a gyep fajösszetétele, amiknek a kezelésén fognak majd változtatni úgy, hogy csökkentik a kaszálások számát, és változtatnak az időpontján is, hogy az ne zavarja a vadon élő fajokat.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy azt tévhitet szeretnének azzal eloszlatni, hogy azért nincs lekaszálva itt a gyep, mert spórolni akar a városvezetés. Ezzel együtt azt is elmondták, hogy nem lesz ezeken a helyeken méteres a gyep magassága.
Németh Ákos elmondta, a tavalyi kísérlet után azt látták, hogy a lakosság nyitott a projektre, így most összesen 9 helyszínen lesznek kijelölt területek, később pedig akár donorterületekként is szeretnék használni ezeket a helyeket. Elhangzott továbbá, hogy biodiverz helyek az összes kaszált területek mindössze 1,3%-át teszik ki.
A helyszíneken lesznek erre vonatkozó táblák, így azt majd mindenki láthatja, és lesz QR-kód is, ahol majd a főkertész írását lehet elolvasni ezzel kapcsolatban. A területek könnyen észrevehetők lesznek, mivel körbe lesznek majd nyírva.
Az biztos, hogy a kilenc helyszín között lesz
Emellett igyekeznek olyan területeket találni és kialakítani, ahol nem zavarja a lakókat az adott biodiverz terület.