Március 11-én
hirdette ki
Veszélyhelyzetet rendelt el, rendkívüli jogrendet hirdetett a kormány (frissítve)
2020.
March
11.
14:16
a kormány a járvány miatti veszélyhelyzetet és rendkívüli jogrendet, aminek egyik fontos része, hogy a veszélyhelyzet fennállásáig felfüggesztették a települési képviselő-testületek és közgyűlések működését, és a döntési jogkörökkel a polgármestereket bízták meg.
Felfüggesztették a képviselő-testületek, közgyűlések működését
Nemény András, Szombathely polgármestere három nappal később
sajtótájékoztatón
Hétfőtől bezárják Szombathelyen a bölcsődéket és az óvodákat
2020.
March
14.
15:26
jelentette be az általa hozott első rendeleteket, a következő hét közepén pedig
megkérdeztük tőle,
Nem lesz közgyűlés márciusban Szombathelyen, a polgármester dönt a legégetőbb ügyekben
2020.
March
17.
13:29
hogyan is működik ez a rendkívüli rendszer.
A polgármester azt is elmondta, hogy a veszélyhelyzet fennállásig nem lesz közgyűlés, megígérte, addig is csak olyan döntéseket hoz, amelyek a város és az önkormányzati cégek napi működéséhez elengedhetetlenek, de ezekben is kikéri a szakemberek tanácsait.
Ehhez képest március 27-én, azaz a múlt pénteken a szombathelyi fideszes képviselők bejelentették, hogy fejenként egymillió forintot ajánlottak fel a képviselői keretükből a járvány elleni védekezésre.
A képviselői keret ugyanis nem a képviselők pénze, azért van, hogy kisebb problémákat meg tudjanak belőle oldani, csak közcélokra használható fel. De akkor sem dönthetnek a felhasználásáról, csak javaslatot tehetnek, amit a közgyűlésnek kell megszavaznia.
A szombathelyi polgármester már korábban elvonta a képviselői kereteket
Nemény András hétfő délután tartott online fogadóóráján megemlítette, hogy elvonta a képviselői kereteket. Mivel így nem volt egyértelmű a dolog, felhívtuk a polgármestert, hogy tisztázzuk az ügyet.
Nemény azt mondta, már a fideszesek bejelentése előtt elvonta a képviselői kereteket, nem csak a Fidesz, hanem a többi szombathelyi képviselőtől is. Azért, hogy ezt a pénzt a védekezésre, kárenyhítésre tudják fordítani, így a fideszesek bejelentésének nem volt értelme. Különben is, a közgyűlés működését is felfüggesztette a kormányrendelet, így a keret felhasználásáról már nem a közgyűlés, hanem a polgármesternek van joga dönteni.
Nemény megjegyezte, az lett volna az igazi gesztus, ha a fideszesek magánfelajánlást tesznek, hiszen ez lenne az igazi segítség.
Kérdésünkre a polgármester elmondta azt is, hogy a veszélyhelyzet elrendelése utáni időszakban a szakemberekkel egyeztetve hozta meg a döntéseit, nem nagyon volt idő és lehetőség az ellenzéki képviselőkkel tárgyalni, igaz, ők sem keresték javaslataikkal.
Törvénymódosítás kellene a fideszes javaslatok végrehajtásához
A múlt héten, csütörtökön jelentett be egy gazdaságvédelmi akciótervet Illés Károly, a szombathelyi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője. Ezt írták:
Nemény András erre azt mondta, hogy a javaslatok végrehajtásához törvénymódosítások kellenének. Kérte, hogy vegyék fel ennek érdekében a kapcsolatot a parlament törvényalkotási bizottságának vezetőjével, aki történetesen Hende Csaba, Szombathely fideszes országgyűlési képviselője.
Arra a kérdésünkre, hogy van-e együttműködés a városvezetők és az ellenzéki Fidesz-frakció között, a polgármester felidézte, hogy ebben a ciklusban két közgyűlési bizottságba is fideszes elnököt választottak. A Költségvetési Ellenőrző Szakmai Bizottságnak Lendvai Ferenc, az Egészségügyi Szakmai Bizottságnak Kecskés László az elnöke.
Velük már egyeztettek, hiszen nehéz időszak előtt áll az egészségügy és a költségvetés is. Illés Károly frakcióvezetővel pedig az általuk benyújtott akciótervről beszéltek.
De megállapodtak, hogy közösen dolgoznak a gazdasági mentőcsomagon, amit hamarosan életbe is kell léptetni – mondta Nemény András.