Szombathelyen már a házat is lebontják, hogy legyen helye a jurtának

A karneválszínházi darab szembehelyezkedik a kőszínházzal, és néha cenzúrázatlanul teszi mindezt.

Augusztus 14-én tartotta a Weöres Sándor Színház a karneváli, szabadtéri előadásának, a Szombathelyi Szórakoztató Szupergálának a nyilvános főpróbáját a Megyeháza udvarán. Egy nappal a premier előtt mi is beültünk a darabra, de nem azért, hogy a kedves olvasóknak már ne kelljen. A kultúrát nem szabad megspórolni, még akkor sem, ha fáj.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Igen, a Szombathelyi Szórakoztató Szupergála fájdalmas, mert eleget tudunk rajta nevetni hogy elkezdjük érezni a rekeszizmainkat a végére. És a testünk is belefájdul kicsit azokon a nézőtéri székeken. De ez sokkal inkább annak az embernek a hibája, aki anno megálmodta ezt a dizájnt, ahelyett, hogy nézte volna, hogyan szárad a falon a festék.

Szombathelyi Szórakoztató Szupergála
Itt épp bejöttek a hunok
Weöres Sándor Színház/ Mészáros Zsolt

De, fordítsuk komolyra a szót, mert a darab akármennyire igyekszik komolytalannak mutatkozni, mégis sok elemében érdekes és valós problémákra reflektál. Vinnai András tollából és rendezésében egy olyan gálaműsor született, ahol az emberi kisszerűség a legszebb metaforákhoz hasonlóan lett kibontva.

A két műsorvezető érdemei finoman szólva is kérdésesek, s még győzelmeikben is képesek elbukni, legalább egy kicsit. Egyszerre szánalmas senkik és hősök, akik a minimális sikereiken felbuzdulva akarnak sztárok lenni.

Színpadméretű görbe tükre ez az előadás a jelen társadalmunknak, ahol mindenki celeb akar lenni, tehetség nélkül, még az ehhez szükséges érdemi munkát is megspórolva. S akármennyire Szombathely - meg Zalaegerszeg - van a fókuszban, mégis egy roncstársadalmat látunk, ahol igazából senki sincs a helyén.

Bár a Szombathelyi Szórakoztató Szupergála nagyon sok minden akar egyszerre lenni; gálaműsor, musical, vígjáték, egyes pillanataiban még a horror és a dráma műfajaiba is belekóstol, mégis jól tartja meg az arányokat. Mindenből annyit vesz ki, amennyi az adott szituációhoz szükséges. És, amikor a helyzet úgy kívánja, gondolkodás nélkül lesz önmaga paródiája is.

Szombathelyi Szórakoztató Szupergála
Kívánságkosár
Weöres Sándor Színház/ Mészáros Zsolt

Az tény, hogy vannak erőltetett és vontatott pillanatai is a darabnak, de ezek sokkal inkább a karneválszínházi mivoltának köszönhetőek, hiszen a turistát is be kell avatni Vas és Zala rivalizálásába. Ezek azok a részek, ahol érezzük, hogy nem egy kőszínházban vagyunk, meg akkor, amikor épp elered az eső.

A cselekmény szálait a szupergála köti össze, de ez a kohézió kellően laza ahhoz, hogy egy-két történelmi kitekintés is beleférjen. Például, az éppen kiköltöző rómaiakhoz megérkeznek a hunok, akik végül a római házak lebontásával csinálnak maguknak helyet a jurtaállításhoz. De, ahogy lenni szokott, minden mindennel összefügg, és a kezdeti káosz-darabkák egy egészet alkotnak végül.

A díszlet és a jelmezek ötletesek. Olyan puritán az egész, a városi tévé stúdióit idéző egyszerűséggel, csak itt a színészek meg tudják tölteni tartalommal. A jelmezek pedig tökéletesen passzolnak a darabhoz, megteremtve a kellő atmoszférát egy-egy gaghez, poénhoz.

A szereplők: Csonka Szilvia, Gyulai-Zékány István, Horváth Ákos, Mari Dorottya, Némedi Árpád, Németh Judit, Szabó Róbert Endre, Szerémi Zoltán és Temesi Zsolt. A színészek hozták, amit ilyenkor kell, látszólag mindenki élvezte a rá kiosztott szerepet. A Csonka Szilvia Temesi Zsolt duó jól működött, megragadták a szerepeik lényegét.

Szombathelyi Szórakoztató Szupergála
Amikor a Körmendi úti körforgalomig se jutsz el, mert hiányzik Szombathely
Weöres Sándor Színház/ Mészáros Zsolt

Mari Dorottya és Szerémi Zoltán pedig időről-időre ellopták kicsit a show-t. Brillíroztak minden rájuk rótt "munkakörben", az énekes részeknél pedig Gyulai-Zékány István is becsatlakozott ebbe a körbe. A Szombathelyi Szórakoztató Szupergálán náluk volt a kulcs és mindig a többiek fölé tudtak emelkedni, katalizátorai és motorjai is voltak az előadásnak.

A népítélet egyhangú volt a végén, megvolt a vastaps, de a standing ovationhöz kellett volna még valami apróság. Persze, nehéz ezt ennyire patikamérlegen kimérni, de a lényegen nem is változtat: megéri a pénzét, és aki tud még rá jegyet venni magának (elég nagy az érdeklődés a darab iránt) az mindenképpen tegye meg.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra