Hétfő reggel fél kilenc van. Már fél órája tart a pedagógusok figyelmeztető sztrájkja, amellyel a magyarországi közoktatás és saját szakmájuk tarthatatlan helyzetére akarják felhívni a figyelmet, a bérezéstől kezdve a túlterheltségen át a kötelező oltásig.
Akinek csak egy kis köze van az oktatáshoz, az tudja, hogy milyen súlyos a helyzet, szinte minden téren, és mennyire érthetetlen az, hogy miközben annyi más ostobaságra van pénz és energia, addig a kormány hagyja lepusztulni a jövő szempontjából az egyik legfontosabb területet.
Ezen kis kerülő után térjünk vissza a konkrétumokhoz, azon belül is a szombathelyi Dózsa György utcába, ahol a Nagy Lajos Gimnázium tanári kara vár minket az épület bejáratánál. Pontosabban azok, akik a tantestületből részt vesznek a sztrájkban, amelyet azért szerezett a két pedagógus szakszervezet, mert nem tudtak megállapodni a kormánnyal. (A követeléseket itt tudja elolvasni.)
Mivel lapunk nem kapott engedélyt a belső felvételek készítésére, így csoportkép készül az iskola lépcsőjén, majd a kameránknak Simonné Baranyai Zsuzsanna, a sztrájkbizottság elnöke foglalja össze a helyzetet a tanárok szempontjából.
Megtudtuk, hogy a Nagy Lajosban a tanárok körülbelül 70 százaléka vesz részt a sztrájkban, diákok nincsenek az épületben, a szülők pedig nagyon megértőnek bizonyulnak.
Simonné Baranyai Zsuzsanna nem hisz abban, hogy a figyelmeztető sztrájk miatt megváltozik a kormány hozzáállása, de abban igen, hogy talán kinyílik a társadalom szeme, és a gyerekek, a szülők és a nagyszülők együttesen kiállnak az oktatásügyért. Hiszen ami az iskolapadokban zajlik, az a jövő, és sajnos, ami most zajlik, az elég siralmas.
Ahogy említettük, a mai csak egy figyelmeztető sztrájk, az „igazi” sztrájk március 16-án kezdődik majd, ha addig nem sikerül megállapodniuk a feleknek.
Akik ismerősek a közoktatásban, tudják, hogy a tanárok követeléseinek nincs köze a politikához, az időpont azonban mindenképpen pikáns, amire a minisztérium is rájátszik, amikor az ellenzék kezét látja a megmozdulásban.
Szombathelyen több más iskolában is csatlakoztak a sztrájkhoz, a Gothard Jenő Általános Iskola például ezt posztolta a Facebookra.
Ugyanakkor vannak olyan iskolák is, ahol a normál mederben zajlott a tanítás hétfőn reggel.
A sztrájkkal kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a szombathelyi és a sárvári tankerületnek valamint a megyei szakképzési centrumnak. Amint érkeznek válaszok, frissítjük írásunkat.
Frissítés
A Vas Megyei Szakképzési Centrum vezetését nem kereste meg a Pedagógus Szakszervezet sztrájk szervezésének szándékával - írta kérdésünkre Rettegi Attila főigazgató.