„Ez egy jó falu, itt az óvoda, a játszótér, megújult a polgármesteri hivatal, működik a posta, jó a kultúrház. Nagyon illene a sorba az iskola, amire szintén sok pénzt költöttek az utóbbi években” – mondja az egyik lakó, amikor lapunk munkatársai Alsóújlakon próbálnak tájékozódni iskolaügyben.
A 8-as főút mellett, Vasvár közelében található Vas megyei településen hatszázan laknak, és az utóbbi napokban sikerült bekerülniük az országos hírekbe, habár erre olyan nagyon ők nem vágytak.
Két-három héttel ezelőtt került fel az internetre egy Facebook-bejegyzés, amelyet egy kétségbeesett helyi szülő írt, aki tanítót keresett a település összevont 1-4 osztályos iskolájába, mondván, ha nem lesz ilyen, akkor a „családias, imádnivaló, csupaszívvel teli gyerekekkel rendelkező” iskola szeptembertől szünetelteti működését.
Egyben arra kérte az olvasókat, hogy osszák meg bejegyzését.
Ezt nagyon sokan megtették, pontosabban nem a bejegyzés kezdett keringeni az interneten, hanem annak kifotózott változata.
Lapunk a nagy karriert befutott bejegyzést nem is találta meg az eredeti helyén, így megkereste az íróját, aki közölte, hogy azért törölte, mert időközben a bizonytalan helyzet miatt több szülő úgy döntött, hogy másik iskolába viszik a gyereket, így tárgytalan a bejegyzés.
Lapunk már akkor elküldte kérdéseit a Szombathelyi Tankerületnek, hogy mi történt, mi is történik Alsóújlakon, de nem kaptunk választ.
A bejegyzés országos hírré válása után lapunk ismét a tankerülethez fordult, hogy talán legfőbb ideje lenne tisztázni a kisiskola ügyét, de a hivatal továbbra is mély hallgatásba burkolódzik.
Telefonon napok óta elérhetetlen a település polgármestere, Kántorné Varga Mónika, akit a polgármesteri hivatalban személyesen is kerestünk, de azt az információk kaptuk, hogy szabadságon van.
A falubeliekkel és Vas megyei tanárokkal történt beszélgetés során a következő történet bontakozik ki:
A vasvári iskola egyik tanítója elment Szombathelyre dolgozni, így pótolni kellett. Ezt oldották meg a mindössze két tanítót foglalkoztató alsóújlaki iskolából, ami a vasvári iskola tagintézménye.
A tankerület már nyár elején meghirdette az állást (a felhívást a polgármester saját Facebook-oldalán is megosztotta), július 4-i határidővel, de akkor nem volt jelentkező.
A híressé vált Facebook-bejegyzés nyomán érkeztek ugyan jelentkezők az állásra, de ekkor már késő volt.
Egyrészt a szülők már másik iskolákba íratták a diákokat, ami teljesen érthető a bizonytalan helyzet miatt, másrészt a tankerület ekkorra már elengedte az alsóújlaki iskola kezét.
Végül is az ő szempontjuk is érthető, a mindössze 13-14 tanulóval működő mini tagintézmény működtetése fajlagosan sok pénzbe kerül, az innen felszabaduló tanítók és diákok jól jönnek máshol.
Csakhogy a mérleg másik serpenyőjében is több minden van.
„Persze, jó volna, ha lenne” – mondták lapunknak a helyiek, akiket az iskoláról kérdeztünk. Szerintük nagy segítség volt a szülőknek, hogy a gyereknek – és a szülőknek – nem kellett Vasvárra vagy Rumba ingázniuk, annál is inkább, mert a tömegközlekedés igencsak nehézkes.
Minden iskolabezárás egyúttal egy közösség szétverését jelenti, ami itt kiegészül azzal, hogy a település egyik fontos, identitást adó eleme süllyed el ezzel véglegesen. (Hivatalosan az iskola nem zárt be, csak felfüggesztették a működését, de nyilván az újraindításnak semmi esélye nincs.)
Hogy mennyire indokolhatók szakmailag az összevont osztályok, arról lehet vitatkozni, de egy jó tanító ilyen kis csoportokban csodákra képes, hiszen a 6-7 fős csoportokban szinte személyre szabott oktatás történik.
A helyiek elmondása szerint az elmúlt években komoly fejlesztések voltak az iskolában: új étkezde és tornaterem létesült, megújult a fűtési rendszer. Ezek szerint ez kidobott pénz volt az amúgy is nagy forráshiánnyal küszködő közoktatási rendszerben.
A Szombathelyi Tankerületi Központ hallgatása azért is baj, mert nem lehet tudni, mi alapján születtek meg a döntések, így óhatatlanul is politikai térbe kerültek az alapvetően szakmai kérdések.
Az sem világos – és akkor még finoman fogalmazunk –, hogy mi a szándéka az államnak a kisebb iskolákkal.
Korábban nyílt titok volt, hogy a kormány abban gondolkodott, hogy iskolaközpontokat hoz létre, és iskolabuszokkal oldja meg a tanulók utaztatását. Ezen iskolák fejlesztése el is kezdődött, Vas megyében is, de aztán – minden bizonnyal politikai okok miatt – nem mertek hozzányúlni a rendszerhez, hiszen minden település és minden polgármester ragaszkodik az iskolájához.
Mindezek tükrében úgy néz ki, hogy az újlaki iskola története legalább annyira szól a kisiskolák helyzetének rendezetlenségéről, mint a tanárhiányról.
Vas megyében nincs drámai pedagógushiány
„Úgy tudom, Vas megyében szeptember 1-jén minden iskolában elindul a tanítás, drámai pedagógushiányról tehát nem beszélhetünk, feszült helyzetről viszont igen”
– mondta lapunknak, a Pedagógusok Szakszervezetének Vas megyei elnöke.
Mitre-Károlyi Mária hozzátette: a tanároknak jelenleg mintegy 10 százaléka nyugdíjas, ami részben annak köszönhető, hogy az új szabályozás lehetővé teszi a nyugdíjasok teljes munkaidőben való alkalmazását.
Vas megyében a tankerületek általában sikeresen foltozzák be a tanárhiányból adódó alkalmi lyukakat, a nehéz helyzetek általában abból adódnak, ha egy tanár hosszabban beteg lesz.
A helyzetet tovább rontják a tanév során nyugdíjba vonulók, mondja a megyei elnök, aki emlékeztetett, hogy teljesen tiszta kép csak szeptember 15. után rajzolódik ki, a pedagógusoknak ugyanis eddig kell jelezniük, hogy maradnak-e vagy távoznak a pályáról.