Végleg bezárt a Szombathelyi Siker Könyvtár – De mi lesz a több ezer könyvvel?

Hiába várták a csodát, június 30-án lezárult egy korszak.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Bezár a szombathelyi Siker Könyvtár 2023. May 13. 15:40 65 év után bezár a Szombathelyi Siker Könyvtár, miután elutasították a 11 millió forintos állami támogatásra beadott pályázatukat. Május 10-én el is kezdődött a végkiárusítás, ami nemcsak a könyvekre vonatkozott, hanem a polcokra, asztalokra, szekrényekre, székekre, számítógépekre, nyomtatókra és még a virágokra is, mivel így tudják csak kifizetni az alkalmazottakat.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Ahogy teltek a napok és hetek, egyre olcsóbbak lettek a könyvek, június 26-tól már minden könyvért 100 forintot kértek csak. Hiába kértek segítséget egy meg nem nevezett országgyűlési képviselőtől és várták a csodát, az végül nem jött el: június 30-án 12 órakor végleg le kellett húznia a rolót a Siker Könyvtárnak.

Siker Könyvtár bezárása
Pataki Gergely

„Sajnálom nagyon, a kultúra támogatásáról ennyit! Régóta tag vagyok, csodás, segítőkész könyvtárosok csapata esik szét, az értékes és tartalmas könyvekről nem is beszélve!” – mondta egy olvasó a 400-ból, akivel még nagyon sokan egyetértenek: „Ide jártam kb. 40 évig. A múlt héten még reménykedtem, hogy talán... Nagyon sajnálom.”

Sokan kihasználták az utolsó lehetőséget péntek délelőtt, de még így is több ezer könyv marad gazdátlanul. Hogy ezeknek mi lesz a sorsa, arról többféle hír is keringett a városban. Az egyik, hogy egy részét felajánlják a városháza előtt felállított Lapozó könyvcserepontba, ezt Horváth Soma alpolgármester és Kovácsné Szabó Éva könyvtárvezető is megerősítette lapunknak.

Siker Könyvtár bezárása
Pataki Gergely

Az alpolgármester elmondta, hogy több ezer könyvet ajánlott fel a Siker Könyvtár a városnak, ezekből kerül például a Lapozóba is. De szombathelyi általános és középiskolai könyvtáraknak, valamint különböző közösségeknek is felajánlották a lehetőséget, hogy július végéig válogathatnak a megmaradt könyvekből.

Ez azonban már nem lesz olyan egyszerű, mivel július 1-jével új munkahelyen kezdenek dolgozni. De fontos számukra, hogy jó helyekre kerüljenek a könyvek, így ha a már megkeresetteken kívül is akad még jelentkező ebben az egy hónapban, természetesen találni fognak megoldást arra, hogy válogathassanak a megmaradt könyvekből.

Ami pedig a dolgozókat illeti, Horváth Soma elmondta: „A májusi bezárás hírét követően azonnali megoldáson dolgoztunk, hogy a megszűnés alatt álló könyvtár dolgozói tovább tudják munkájukat folytatni. Így kerestem meg Baráthné Molnár Mónikát, a Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatóját, aki lehetőséget adott a Siker Könyvtár dolgozóinak foglalkoztatására. A két munkatárs közül egyikük élt is ezzel, őt át is vette a Berzsenyi könyvtár.”

Erről a könyvtár vezetője is beszélt, elmondta, körmendi lévén ő a korábbi munkahelyére, a Faludi Ferenc Könyvtárba megy vissza.

Siker Könyvtár bezárása
Pataki Gergely

Emellett megtudtuk azt is, hogy a jelenlegi városvezetés 2020 óta minden évben 1 millió forintot biztosított külön soron a város költségvetésében a Siker Könyvtárnak, - erre az azt megelőző években nem volt példa.

65 év, megannyi név és arculat

A Siker Könyvtár 1958-tól a mai napig működött különböző helyeken, formában és különböző neveken. Nagy utat tett meg ettől kezdve, amíg elérte a jelenlegi arculatát és nevét – írják hivatalos oldalukon.

Az intézmény jogelődje 1958. március 31-én alakult meg Szakszervezetek Megyei Tanácsa Központi Könyvtára elnevezéssel, a szombathelyi szakszervezeti székházban, a Széchenyi utca 4-6. számú épületben kezdte meg működését. A Szakszervezetek Országos Tanácsa hozta létre.

Ekkor még kizárólag a munkahelyi könyvtárak ellátása volt a feladata. Vas megye több mint 100 munkahelyén működtetett kisebb, nagyobb letéti könyvtárat. Azóta megszűnt, de akkor jelentős és sikeres gyárak, üzemek mindegyike tartott fenn könyvtárat, önálló helyiséggel és könyvtárossal.

A rendszerváltást követően megszűnt a Szakszervezetek Országos Tanácsa és a szakszervezeti művelődési intézmények helyzete, így a könyvtáré is bizonytalanná vált. Ekkor hozták létre a fenntartó nélkül maradt könyvtárak, művelődési házak és művészeti együttesek azt az országos hatókörű egyesületet, amely megalapította és tovább működtette az intézményeket.

A Szakszervezeti és Munkahelyi Művelődési Intézmények Egyesülete 1990-ben alakult meg, 2000-től Területi Művelődési Intézmények Egyesülete (TEMI) néven futott. A kialakult új helyzet új feladatot hozott: 1991-ben az eddig zárt könyvtár Siker Könyvtár fantázianévvel megnyílt a városi közönség részére.

Az 1997-es év fordulatot jelentett a könyvtár életében, a szakszervezeti székházat értékesítették és az intézmény bérleti szerződését felmondták. Új helyet kellett tehát keresni, ebben az önkormányzat segített: az Ady tér 40-ben ajánlott fel egy 240 m2-es, teljes felújításra szoruló épületrészt, melyet az önkormányzat és támogatók segítségével sikerült felújítani.

Siker Könyvtár bezárása
Pataki Gergely

Az átköltözés 1998. március 13-án befejeződött és március 23-án ismét megnyílhatott a könyvtár a közönség részére. 2003. szeptember 1. óta a könyvtár alapítványi formában működik, alapítója a TEMI, rajtuk keresztül pályázhattak a működéséhez szükséges állami támogatásra.

2023-ban azonban a TEMI a Kárpát Medencei Művészeti Népfőiskola tagintézménye lett, ezzel pedig az állami támogatásra való pályáztatás joga is átkerült hozzájuk. Idén tehát a Siker Könyvtár is a Kárpát Medencei Művészeti Népfőiskolának adta be pályázatát a 11 millió forintos állami támogatásra, ám azt április 25-én elutasították.

Így most június 30-án bezárt a Siker Könyvtár, július 30-ig pedig ki kell pakolniuk mindent, és ezzel végleg megszűnik Szombathely történelmének egy része.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet