Mindig izgalmas az európai statisztikákban turkálni. Egyrészt mert megtudhatjuk, amit a kormánykommunikációból soha, például hogy nemzetközi összehasonlításban hol a helyünk, másrészt váratlan adatokba botolhatunk.
Ilyen például ez a napokban közzétett táblázat, amely azt mutatja, hogy a különböző európai országok 16 évesnél idősebb lakossága mennyire érzi magát egészségesnek.
Az Európai Unióban a megkérdezettek 69 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egészségi állapotát „jó” vagy „nagyon jó” jelzővel tudná leírni. Magyarországon ez az arány valamivel kevesebb, 64,8 százalék, amivel a középmezőny alján vagyunk.
Mostanában olyan sokszor kullogunk a listák vége felé, hogy meg kell becsülnünk ezt is.
Az összesített listát a szupergazdag EU-n kívüli ország, Svájc vezeti, míg az EU-belül az írek, a görögök és a ciprusiak állnak a dobogón.
A táblázat érdekessége, hogy Magyarország ebben a mutatóban megelőzi Németországot, ahol a lakosság 58,3 százaléka van megelégedve az egészségügyi helyzetével.
Még mielőtt elindulnának az olvasói kommentek, jelezzük, hogy ez a mutató nem egészségügyi állapotra, hanem annak szubjektív megítélésére vonatkozik.
Valószínűleg ezzel függ össze az is, hogy kivétel nélkül minden európai országban a férfiak az elégedettebbek az egészségügyi állapotukkal, ugyanakkor a statisztikák szerint a nők számíthatnak hosszabb életre.
Frissítés:
Szerettük volna optimistán lezárni a cikket, de sajnos nem sikerült.
Ez Eurostaton tegnap jelent meg az a táblázat, amely az európai országok lakóinak fogyasztását mutatja.
Ennek alapján Magyarország az unióban a második legszegényebb ország, legalábbis ami a vásárlási lehetőségeit illeti.
Egyedül Bulgária áll mögöttük, ebben a mutatóban az összes többi kelet-európai ország megelőzi már Magyarországot.
Itt tartunk 22 évvel a rendszerváltás után.
Úgy tűnik, a Brüsszel elleni élet-halál harc nagyon lemeríti a kormány energiát.