Rendkívül sajnálatos, hogy két olimpiai bajnoki címtől estünk el eljárási hiba miatt" - mondta Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke.
A MOB-ot magyar idő szerint 16.10-kor telefonon tájékoztatták a döntésről írásos értesítést még nem kaptak , miután már az összes hírügynökség jelentette a hírt. A magyar csapat vezetése ezért tiltakozott.
A NOB végrehajtó bizottsága azután határozott Annus kizárásáról, hogy a fegyelmi bizottság több mint három óráig hallgatta meg az atlétát képviselő Schmitt Pált, valamint Nagy Zsigmondot, a MOB nemzetközi titkárát, illetve Mérei Lászlót, a Magyar Atlétikai Szövetség szakmai igazgatóját.
Annus tesztje az augusztus 22-én rendezett döntő után negatív volt. Miután azonban Fazekas a doppingellenőrzésén nem adott megfelelő mennyiségű mintát, Annust is újból meg akarta vizsgálni a NOB. A kalapácsvető közben Fazekassal hazautazott Magyarországra. Az illetékesek többször megpróbálták ellenőrizni, ő azonban nem működött együtt, nem adott újabb mintát a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA képviselőinek. Az ellenőrök elmentek Annus jáki házához, ahonnan a felbőszült szurkolók miatt rendőri kísérettel távoztak. Ezután pénteken a Bucsu-Schachendorf határállomás osztrák oldalára rendelték a kalapácsvetőt, de a sportoló nem jelent meg.
Annus a vasárnapi meghallgatásra sem ment el, idegösszeomlásra hivatkozva. A tárgyaláson a magyar fél azzal érvelt, hogy Annus a döntő előtt négyszer is átesett doppingvizsgálaton, a WADA gyakorlatilag mégis hajtóvadászatba kezdett a felkutatására. A nehézatléta úgy érezte, hadjárat indult ellene, ezért augusztus 26-án közölte, hogy befejezi pályafutását.
"Annust úgy büntették meg, hogy nincs bizonyíték semmire. A verseny előtt négyszer ellenőrizték, és minden teszt ugyanúgy negatív lett, mint a döntő utáni, s mindezek után vették el az aranyérmét" - mondta Rábold Gusztáv, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke. - "Talán érthető a félelme, hogy a további ellenőrzéseknél esetleg nem lenne korrekt az eljárás. Ezek után valamennyi olimpiai bajnokot még egyszer meg kellene vizsgálni, akkor lenne egyenlő az elbírálás."
A MASZ-elnök hozzátette, a Fazekas- és Annus-ügyhöz egy névtelen feljelentés vezetett, ami a hazai dobóatléták közötti presztízsharcban elmérgesedett viszony eredménye.
Forrás: origo.hu