Korábban több évig magyar tévécsatornák is készültek élő közvetítéssel, stúdióba meghívott vendégekkel és szinkrontolmácsolással, de tavaly egyik csatornán sem lehetett nézni. Idén azonban újra nyomon követhetjük a világ legnépszerűbb filmes díjkiosztóját.
A 95. Oscar-díjátadót kizárólag a Disney+ közvetíti élőben Magyarországon (angol nyelven) március 12-én, vasárnap 23:30-tól. Ekkor kezdődik a vörös szőnyeges bevonulás, a díjátadó pedig éjjel 1 órakor. Az idei gála házigazdája Jimmy Kimmel, immár harmadik alkalommal.
Lássuk, milyen zenei előadások színesítik a műsort. A tervek szerint a Rihanna a „Fekete Párduc" című filmből az Oscar-jelölt „Lift Me Up" című dalt énekli el. A „Minden, mindenhol, mindenkor" című filmből, az Oscar-jelölt „This Is A Life" című dalt David Byrne Oscar-díjas tehetség, Stephanie Hsu Oscar-jelölt színész és a Son Lux zenésztrió adja elő. Felhangzik még a szintén Oscar-díjra jelölt „Applause" és a „Naatu Naatu" című dal.
A desszertek után térjünk rá a főételekre, vagyis a betétdalok után az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia által jelölt filmalkotásokra.
A legtöbb jelölést, 11-et a Minden, mindenhol, mindenkor érte el, összesen 11-et. Egyaránt 9-9 jelölést kapott a Nyugaton a helyzet változatlan és A sziget szellemei. Mindhárom verseng a Legjobb film kategóriában, ahol rajtuk kívül ott van még az Avatar: A víz útja, az Elvis, A Fabelman család, a TÁR, a Top Gun: Maverick, A szomorúság háromszöge és a Women Talking.
Meglepetések sosem kizárhatók, és Spielberg életrajzi ihletésű filmjét (A Fabelman család) vagy akár Tom Cruise tökös, vadászpilótás moziját túldíjazhatják, de valószínűleg Oscar-díjból is a fent kiemelt három alkotás valamelyike fogja bezsebelni a legtöbb szobrocskát.
A 80. Golden Globe gálán kiegyenlített volt a mezőny, a legjobb idegennyelvű film kategóriát viszont nem nyerte meg a Nyugaton a helyzet változatlan. Ami ellenben tarolt a 76. BAFTA-n. A brit díjátadó szenzációja volt, hogy nem angol nyelvű filmként 14 jelölésből 7-et díjra váltott Erich Maria Remarque 1928-ban megjelent klasszikus regényének filmváltozata. Behúzta a legjobb film, a legjobb nem angol nyelvű film, a legjobb rendező, a legjobb forgatókönyv-adaptáció, a legjobb eredeti filmzene, a legjobb hang és a legjobb fényképezés díját is.
Bumm. Első világháborús moziként, az ukrán-orosz háború árnyékában. A legnagyobb kérdés, hogy a kritikusi előszobából át tudta-e lépni az amerikaiak ingerküszöbét, és a rangosabb filmes díjátadón képes lesz-e hasonló sorozatlövésre.
A hivatalos jelölések itt tekinthetők meg.