Frissítve - Eddig ismeretlen Vas megyei vulkánt fedezett fel az ELTE szombathelyi oktatója

Azt is elárulta, hogy hol található. Képünk illusztráció.

Eddig ismeretlen Vas megyei vulkánt fedezett fel az ELTE szombathelyi oktatója, Zentai Zoltán mestertanár. A vizsgálatokban részt vett Kovács Gábor adjunktus is, ők mesélnek a felfedezésről és az első eredményekről az ELTE Savaria Egyetemi Központ Facebook-oldalára feltöltött videóban.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

„1,5 évvel ezelőtt egy középkori megyetörténtettel foglalkozó történész azzal állított be hozzám, hogy itt van egy kőzet, mi ez”- mondja a videóban Zentai Zoltán, aki első ránézésre rávágta, hogy ez egy bazalttufa. Kiderült, Vasszentmihályról származik a kőzet, amelyet a templom aljzatában fedeztek fel, illetve a vasszentmihályi domb oldalában egy előbukkanás is található.

A mestertanár hozzátette, az ember nem is gondolná, hogy a ma csendes, nyugodt Kárpát-medencénk néhány millió évvel ezelőtt teljesen más képét mutatta. Vulkánok tömkelege pöfögött a Kárpát-medence peremén, elsősorban Nyugat-Magyarországon, a Kisalföld szélén, illetve a szomszédos Stájer- és Grazi-medencénél.

"Akkoriban a Rába őse rakta le az Alpokból jövő anyagot, kavicsot. Körülbelül, mint most ahogy Izland kinéz, szerteszét, mindenfelé csak a kavics volt és ez alól pöffent föl a kis vulkánunk" - ezt már Kovács Gábor adjunktus árulja el. Ezután is nagy szerepe volt ennek a folyónak, hiszen elhordta a vulkán oldalát, rárakta az újabb kavicsot és ennek az eredménye az, hogy egészen idáig senki nem tudott erről a vulkánról, mert csak egy kicsi roncs, csonk maradt meg belőle.

Megjegyzi, ha nem tudnánk benézni a Föld alá, máig nem lennénk tisztában azzal, hogy mekkora, hogy néz ki, milyen a formája.

Az is valószínű, hogy az évmilliók alatt ez a vulkán kibillent a függőleges helyzetből egy kicsit dél felé.

Ez a vulkán nem olyan, mint amit látunk a tévében, vagy elképzelünk, hogy folyamatosan bugyog a láva, vagy éppen lerobban egy több ezer méteres vulkán teteje, hanem ez egy kicsi, pár száz méter átmérőjű vulkán, ami egy-kettőt pöffent, felhozta a kavicsot, a homokot, ami a kürtő környékén volt, és utána ki is aludt, azóta szunnyad.

Frissítés

Több olvasónk is jelezte lapunknak, hogy a vasszentmihályi Báj-dombra (a vulkánra) Benczik Gyula levéltáros hívta fel a figyelmet.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech