Hogy miért nem nő a fogyasztás? Talán azért, mert a dolgozók több mint felének csökkent tavaly a reálbére

De az idei év első félévében is csökkent a reálbére a dolgozók ötödének.

Az átlagban kimutatható keresetnövekedés sokakat nem érintett – derült ki a GKI gazdaságkutató friss elemzéséből, melyet a Telex szemlézett, és amelyben azt vizsgálta az intézet, milyen okok húzódhatnak meg a fogyasztás túl lassú bővülése mögött.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az elemzésből kiderül, hogy 2020-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak 33 százalékának csökkent a reálkeresete, 2021-ben 45 százaléknak, 2022-ben 40 százaléknak, majd 2023-ban 57 százaléknak. Tehát tavaly a dolgozók több mint felének csökkent a reálkeresete, azaz béremelkedésének mértéke nem érte el az infláció mértékét. Ez lehet tehát az oka a fogyasztás csökkenésének.

Ugyanakkor idén júniusig már csak a megfigyelt foglalkoztatotti kör 19 százalékának csökkent a reálkeresete, de ez az arány is elég nagy ahhoz, hogy a fogyasztás növekedését lassítsa - vélekedett a GKI, mely összegzésében úgy fogalmazott: "A fogyasztás fellendülésének alapfeltétele a reálbér növekedése, amit az elmúlt négy évben (2020-2023) a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagosan 44 százaléka nem kapott meg."

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság