Néhány nappal ezelőtt vágott neki újabb, eddigi lemerészebb kalandjának Mesits Sándor szombathelyi kerékpáros, aki korábban keresztülkerekezte Egy szombathelyi férfi gondolt egy nagyot, és lazán átbiciklizett az Egyesült Államokon 2022. June 24. 11:06 már az Amerikai Egyesült Államokat, maga mögött tudhatja a Brüsszel-Marseille távot, tavaly tavasszal pedig Japánt szelte át
Ahol az elégedettség fokmérője a hangos szürcsölés, ülve zuhanyoznak az emberek és még mindig virágzik a DVD-piac 2024. May 10. 20:23 két keréken. Ezúttal a Tűzföldről, a világ legdélibb városából, az argentínai Ushuaiából teker Alaszkába, de erre most öt évet adott magának, ugyanis a körülbelül 20 ezer kilométeres utat öt részletben készül megtenni.
Az első szakasz Argentína után Chilén keresztül vezet, várhatóan az észak-chilei Iquique városában, Peru határánál ér véget.
Újratervezés
A szombathelyi kalandor fél éven át tervezte a pontos útvonalat, amit többször újra kellett gondolni, hogy kevésbé legyen veszélyes. Az átszervezésben nagy segítségére volt Sándornak Magyarország chilei képviselete és Punta Arenas tiszteletbeli magyar konzulja.
Az új útvonal előnye, hogy sűrűbben lakott, jobbak az utak, van térerő, zöldebb és izgalmasabb a táj, biztos a fizetőeszköz.
A szombathelyi bicajos, ahogyan eddigi útjai során, úgy most is minden nap végén privát Facebook-csoportjában egy bejegyzésben gyűjti össze az őt ért élményeket, hogy az érte szorító barátok, családtagok, ismerősök, tudjanak arról, éppen mi van vele, merre jár és mi mindent lát.
Keveredik a puritanizmus és a nagyvonalúság
Egy ilyen bejegyzésből derül ki, hogy a „tomboló” nyárba érkezett a Tűzföldre, ami 15 fokos napi maximumot jelent arrafelé. A vidék barátságtalanságáért felelős még a masszív nyugati szél és az eső kombinációja. Hogy lesz ilyen, azzal számolnia kell. Azt írta, amikor ilyen körülmények között teker, az maga a szabadság, az élet vastagabb élése. Ushuaia fura keveréke a skandináv puritanizmusnak és a dél-amerikai nagyvonalúságnak. Reggel ötkor kezd világosodni és este tízig nem is nagyon sötétedik.
„Amikor tavasszal Japán Kjusu szigetének a szélén lelógott a fél talpam a szikláról és kijelentettem, hogy ez az ismert világ vége, akkor az nem volt helyes megállapítás! Most és itt van a széle, innen nincs tovább” – írta a kerékpáros, aki hozzátette, a város a túlélőkre szakosodott, mindent lehet kapni, ami egy apokalipszis esetén jól jöhet. Rengeteg a túrabiciklis és túramotoros, Ushuaia ugyanis legendás végcélja a dél-amerikai túrázóknak.
Az utcákon elképesztő mennyiségű terep-lakóautóval lehet találkozni. A fogyasztói társadalom sem hagyta magára a rá szomjazókat, ugyanis Sándor egy kis utcában talált Hard Rock Cafét, ami második ránézésre is minimum furcsa. A streetfoodosoknál pedig egyértelműen kiderült, hogy húsorientált nép az argentin. A sima szendvics is 20 dkg marhahúst tartalmaz.
Kalandra fel
Miután főhősünk feltérképezte a környéket, az első kilométerek a jól begyakorolt őrlődéssel kezdődtek, de a „képesvagyokrá?” problémakör egészen addig tartott, amíg ismét a nyeregben nem érezte magát és az ismerős helyzet meg nem nyugtatta. Az első napon komolyabb eső és erős szél sem nehezítette a tekerést. Az út kezdetben hegyek között vezetett, aztán sík vidéken, de végig hibátlan volt. Igazi ajándék volt a dzsungel, a 15-18 fokos hőmérséklet, a napsütés.
„Egy idő után a jobb kezem szinte az óceánba ért. Az út melletti füves területeket a lámák uralták, az elsőket juhú-val üdvözöltem, aztán egy idő után már átnéztem rajtuk, az ember fia már csak ilyen” – írta bejegyzésében Sándor a guakanók kapcsán.
Sándor már a második nap elhagyta Argentínát, először nyolcórás buszozás várt rá. Útitársa a nagyon kedves Several asszony volt, aki csak spanyolul tudott beszélni, azt viszont folyamatosan. A hölgy úgy gondolta, ha sokszor mondja, Sándor majd megérti. A szombathelyi férfi a busz indulása előtt megismerte útitársa rokonságát a családi fotóknak köszönhetően. A fárasztó buszozás után átkelt a Magellán-szoroson komppal, 216 birka társaságában.
"Még most is beleborzongok, pedig csak a metsző hideg szélben egy lepukkant komp átvitt az egyik jellegtelen partról a másik jellegtelen partra, de a tudat, hogy Drake kapitánnyal van közös metszet az életemben mindenképpen bearanyozta a napközepet" - írta a Facebookon.
Ezután a szombathelyi bicajost lenyűgözte Punta Arenas városa, ahol megszállt. Itt tapasztalta meg, hogy Argentínával ellentétben Chilében az autósok megállnak a zebra előtt, rajonganak a falfestésért, és jóval kevesebb a foci tematikájú tévécsatorna, mint a szomszédos országban.
Tehát Sándor már Chilében van, Puerto Natalestől majd véget ér a civilizáció, attól északra nem lehet azt kijelenteni, hogy járhatatlan az út, mivel nincs, gleccseres, jeges, zord a vidék. Ilyen körülmények között teker majd tovább, de addig is töltekezik abból a sok kedvességből, amiben eddig része volt.
Zavarba ejtő kedvesség
A kerékpárosnak nagyon jók a tapasztalatai a helyi emberekkel (nemcsak Several asszony miatt), egy pincér például ki akarta helyette fizetni a taxit, amikor megtudta, nincs nála készpénz és csak azzal lehetett fizetni. Volt, aki croissant-ra akarta meghívni, amikor pedig a szálláson megkérdezte, hogy tudna-e valahol mosni, egy hölgy elkérte a ruháit, hogy hazaviszi kimosni és reggel visszaadja. „Zavarba ejtő kedvességek találtak meg, ámulok és bámulok” – zárta egyik beszámolóját Sándor.