A kormány által bevezetett árrésstop jelentős problémát okozhat a Spar számára egy állítólagos levél szerint, amelyet Heiszler Gabriella elnök-ügyvezető igazgató és Vonier Eduard ügyvezető igazgató küldött a dolgozóknak. A Portfolio értesülései alapján a bolthálózat havonta 1,5 milliárd forint veszteséget szenved el az intézkedés miatt, és mivel ez már a sokadik hasonló korlátozás, a vállalat kénytelen lesz módosítani kereskedelmi gyakorlatán, illetve szükség esetén további lépéseket is tehet.
A lap birtokába került levél szerint az árrésstop újabb olyan intézkedés, amely megnehezíti a cég működését, miközben a Spar már a harmadik veszteséges évét zárta 2024-ben. A vezetők hangsúlyozták, hogy céljuk továbbra is a vásárlók számára megbízható szolgáltatás biztosítása, valamint a dolgozók számára stabil munkahely fenntartása.
„Az óriási kommunikációs zajban azonban fontos megérteni, hogy az árrés nem egyenlő a haszonnal, nem egyenlő a profittal. A maximum 10% árrésből, ha levonjuk a kiskereskedelmi különadót, alig valamivel több mint 5% marad csupán”
– írták a vezetők, hozzátéve, hogy ebből csupán az áruk boltokba juttatását tudják finanszírozni. Az árrésstop miatt viszont további 1,5 milliárd forintos terhet kell vállalniuk a bérköltségek, a piaci áron fizetett rezsi, az egyéb közterhek és az üzletek bérleti díjának fedezésére.A vállalat emiatt módosítani fog a kereskedelmi stratégiáján, és ha a jelenlegi szabályozási környezet nem javul, sőt tovább romlik, akkor a hosszú távú stabilitás érdekében további intézkedések bevezetésére is rákényszerülhet.
Korábban egyébként Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója is úgy nyilatkozott az RTL Híradónak, hogy a hétfőn indult árrésstop nem fenntartható és ha hosszú ideig hatályban marad teljesen egyértelműen
visszafordíthatatlan károkat fog okozni a hazai kereskedelemben.
Szerinte a boltlánc üzleteiben nagyobb az árrésstoppos termékek részaránya, így csak nagy veszteséggel tudnak ezután működni. Az igazgató úgy véli, ha a magyar tulajdonú szereplők bezárni kényszerülnek, veszélybe kerülhet a lakóhelyközeli üzletek működése, valamint a kisebb települések ellátása.