Hatalmas szakadékokat villant fel a Gallup felmérése, ami 2005-től azt vizsgálta, hogyan értékelik az egyes emberek pillanatnyi és jövőbeli érvényesülésüket saját országukban - minél inkább a nullához kúszik a jóléti faktor számadata, annál reménytelenebbül, minél közelebb kerül a száz százalékhoz, annál bizakodóbban.
Eszerint a legtöbben még mindig az afrikai kontinensen szenvednek: egyik ország sem jutott a skálán 25 fölé, sőt, a negyvenegy országnak több mint fele 10 alatt szűkölködik. Ezzel szemben a földrészek közül Amerika prosperál a leginkább, Costa Ricában 63, Kanadában 62 lett ez a számadat, a brazilok is átlagban 58-ra saccolták boldogulásukat, az USA 57 pontos. Észak- és Nyugat-Európa is szépen teljesít: a legtöbben Dániában és Finnországban érzik biztosnak a talajt a lábuk alatt (82, illetve 75 pont), a legnagyobbak, Németország, Franciaország és az Egyeüslt Királyság úgy az 50-es félúton helyezkednek el.
Az öreg kontinensen legkevésbé Bulgáriában biztos a tisztességes megélhetés (6 pont), ami pedig Magyarországot illeti, mi átlagosan 13-ra jövünk ki, ami sajnos valamennyi szomszédunknál kisebb számadat (Ausztria 57, Szlovákia 21, Ukrajna és Románia 21, Horvátország 26 pontot ért el a felmérésben). Ezzel nagyjából Afganisztánnal és Bangladessel vagyunk egy szinten - vagyis nagyon kevés magyar érzi úgy, hogy szép reményekkel nézhet a jövőbe. (A képre kattintva valamennyi ország adatát megtekintheti.)