Az EU az autóipar kiterjedt lobbitevékenységének hatására arra készül, hogy a gépjárművekre vonatkozó Euro 7-es emissziós, környezetvédelmi szabály tervezetében szigorítás helyett változatlanul hagyja az elsősorban dízelautók által kibocsátott mérgező gáz, a nitrogén-dioxid elfogadható mértékét - írja a Portfolio. Az Európai Parlament csütörtökön szavaz az Euro 7-es javaslatról.
Egy elemzés azt mutatja, hogy a tisztább járművek gyártásának költségei - a becslések szerint mintegy 30 milliárd euró - jóval kisebbek lennének, mint az EU számára a közúti szennyezés szigorúbb korlátozásából várhatóan származó 182 milliárd eurós haszon.
Azt állítják, az EU által a szabályozástól várt pénzügyi megtakarítások fele a nitrogén-dioxid okozta károk miatt fog elveszni, ha ezt a szintet nem csökkentik. Ez a mérgező gáz a fő szennyezőanyag, amelyet a belsőégésű motorok, ezen belül is elsősorban a dízelmotorok bocsátanak ki, és csak egy év alatt 49 000 idő előtti halálesetért volt felelős az EU-ban.
Az elemzést készítő Clove fizetett tanácsadóként dolgozott az Európai Bizottságnak, hogy megvizsgálja a leghatékonyabb szakpolitikai lehetőségeket az Euro 7-re, a gépjárművek károsanyag-kibocsátását szabályozó törvényjavaslatra vonatkozóan. A Clove szakértői azt javasolták, hogy jelentősen csökkentség a járművek által kibocsátott nitrogén-dioxid mennyiségét, és szigorítsák a valós vezetési feltételeket az új modellek tesztjei során.
Az EU 27 tagállama által szeptemberben kötött megállapodás értelmében azonban a nitrogén-dioxidra (és más káros szennyezőanyagokra, például az ultrafinom részecskékre) vonatkozó határértékek, valamint a jóváhagyási tesztek gyakorlatilag nem változnak az előző, Euro 6-os jogszabályban foglaltakhoz képest.
Az egyetlen jelentős reform az, hogy először szabályoznák a gumiabroncsok és a fékek részecskekibocsátásának határértékeit. Az autógyártók szerint a Bizottság javaslata "teljesen aránytalan, magas költségeket ró az iparra és a fogyasztókra, miközben a környezeti előnyök korlátozottak". Az Európai Parlament csütörtökön szavaz az Euro 7-es javaslatról.