Kedden délután a Savaria Múzeumban mutatták be a “Híres szombathelyi nők” című könyvsorozat utolsó kötetét, ami Trombitás Erzsébet életét dolgozza fel. Legutóbb két évvel ezelőtt írtunk Szántó Piroska a 21. híres szombathelyi nő 2022. February 18. 21:00 a sorozatról, mégpedig a 21. kötetről, ami Szántó Piroska festőművész, grafikus, író életútjáról és művészi pályájáról szólt.
Az eseményen többen is felszólaltak, többek között Horváth Soma alpolgármester, Csapláros Andrea a múzeum igazgatója, Takátsné Dr. Tenki Mária a sorozat szerkesztője, Merklin Tímea az első kötet szerzője, Klara Salzman, Trombitás Erzsébet hozzátartozója és a Cseh Műszaki Egyetem docense, valamint Kéri Katalin egyetemi tanár.
Puskás Tivadar, Szombathely volt polgármestere nem tudott részt venni a rendezvényen, de az általa írt levelet felolvasták, amiben gratulált mindenkinek és kitartást kívánt a szombathelyi nőknek, valamint megköszönte, hogy részese lehetett ennek a projektnek.
Az immáron 22 kötetes könyvsorozat 2012 májusában indult. Az önkormányzat támogatta a projektet, aminek ötlete Tenki Mária sorozatszerkesztő szerint az édesanyjától származott. Az elmúlt évtized során a könyvbemutatók mellett egyébként konferenciákat is szerveztek a Szombathelyhez kötődő híres nőkről.
Magáról Trombitás Erzsébetről Kelbert Krisztina történész mesélt, aki egyben a kötet szerzője is. Mint kiderült, Trombitás nem volt szombathelyi születésű, gimnáziumi éveit a soproni Felsőbb Leányiskolában töltötte.
Később a Nőtisztviselők Országos Egyesületének tagja lett, végül pedig ő tette fel Szombathelyt az Osztrák-Magyar Monarchia feminista térképére azzal, hogy az ő közbenjárásával itt alakult meg a harmadik nőtisztviselői egyesület az országban.
A szerző hangsúlyozta, hogy Trombitás Erzsébet több feminista és liberális sztereotípiát rombolt le, egyrészt a vallásellenesség mítoszát, mivel nemcsak hithű katolikus volt, de fogadta Szombathelyen Prohászka Ottokárt is. Egyben a nemzetállamok gyűlöletének vádját sem tudták rábizonyítani, ugyanis az első világháború után több nemzeti egyesület mellett tagja lett a Pro Hungariának, ami a trianoni békediktátum revízióját követelte.
Az utolsó kötetből vásárolni is lehetett a rendezvény végén, de a szervezők ígérik, a történet ezzel a könyvvel még nem ért teljesen véget.