A nő, aki feltette Szombathelyt a monarchia feminista térképére

Egy könyvsorozat bemutatójának utolsó állomásán jártunk a szombathelyi Savaria Múzeumban.

Kedden délután a Savaria Múzeumban mutatták be a “Híres szombathelyi nők” című könyvsorozat utolsó kötetét, ami Trombitás Erzsébet életét dolgozza fel. Legutóbb két évvel ezelőtt írtunk Szántó Piroska a 21. híres szombathelyi nő 2022. February 18. 21:00 a sorozatról, mégpedig a 21. kötetről, ami Szántó Piroska festőművész, grafikus, író életútjáról és művészi pályájáról szólt.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az eseményen többen is felszólaltak, többek között Horváth Soma alpolgármester, Csapláros Andrea a múzeum igazgatója, Takátsné Dr. Tenki Mária a sorozat szerkesztője, Merklin Tímea az első kötet szerzője, Klara Salzman, Trombitás Erzsébet hozzátartozója és a Cseh Műszaki Egyetem docense, valamint Kéri Katalin egyetemi tanár.

Könyvbemutató a Savaria Múzeumban
Reitli Ádám (telefonos)

Puskás Tivadar, Szombathely volt polgármestere nem tudott részt venni a rendezvényen, de az általa írt levelet felolvasták, amiben gratulált mindenkinek és kitartást kívánt a szombathelyi nőknek, valamint megköszönte, hogy részese lehetett ennek a projektnek.

Az immáron 22 kötetes könyvsorozat 2012 májusában indult. Az önkormányzat támogatta a projektet, aminek ötlete Tenki Mária sorozatszerkesztő szerint az édesanyjától származott. Az elmúlt évtized során a könyvbemutatók mellett egyébként konferenciákat is szerveztek a Szombathelyhez kötődő híres nőkről.

Magáról Trombitás Erzsébetről Kelbert Krisztina történész mesélt, aki egyben a kötet szerzője is. Mint kiderült, Trombitás nem volt szombathelyi születésű, gimnáziumi éveit a soproni Felsőbb Leányiskolában töltötte.

Később a Nőtisztviselők Országos Egyesületének tagja lett, végül pedig ő tette fel Szombathelyt az Osztrák-Magyar Monarchia feminista térképére azzal, hogy az ő közbenjárásával itt alakult meg a harmadik nőtisztviselői egyesület az országban.

A szerző hangsúlyozta, hogy Trombitás Erzsébet több feminista és liberális sztereotípiát rombolt le, egyrészt a vallásellenesség mítoszát, mivel nemcsak hithű katolikus volt, de fogadta Szombathelyen Prohászka Ottokárt is. Egyben a nemzetállamok gyűlöletének vádját sem tudták rábizonyítani, ugyanis az első világháború után több nemzeti egyesület mellett tagja lett a Pro Hungariának, ami a trianoni békediktátum revízióját követelte.

Könyvek a sorozatból
Reitli Ádám (telefonos)

Az utolsó kötetből vásárolni is lehetett a rendezvény végén, de a szervezők ígérik, a történet ezzel a könyvvel még nem ért teljesen véget.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra