Ahogy a nagykönyvben meg van írva, a szombathelyi Püspöki Palota rejtett kincseinek nyomába eredtünk

A kívülről rendkívül impozáns épületben temérdek kincs és egy rejtekajtó is található.

Szeptemberben a hivatalos átadó előtt belóghattunk A hivatalos átadó előtt beszöktünk a szombathelyi Püspöki Palota dísztermébe, amiről videót is készítettünk 2024. September 11. 20:22 a szombathelyi Püspöki Palota frissen felújított dísztermébe, amiről egy videós összeállítást is készítettünk. Már akkor feltűnt az egyik folyosón egy intarziákkal gazdagon díszített szekrény, s feltett szándékunk volt, hogy egyszer visszatérünk, és megnézzük kicsit közelebbről a többi relikviával együtt.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

November végén pedig lehetőségünk adódott, hogy megcsodálhassunk minden rejtett kincset, amelyet a Püspöki Palota falai őriznek. Ezúttal is dr. Perger Gyula, a Szily János Egyházmegyei Gyűjtemény és Látogatóközpont igazgatója volt a segítségünkre. A műkincstúrát pedig a már említett szekrénnyel kezdtük.

Ez egy több mint 600 éves darab, amelyet a velencei Morosini-család hagyatékából vásárolt meg Mikes János püspök. De nem ez volt az egyetlen beszerzése, mert Szily János csak megépíttetni tudta az a palotát, berendezni már nem.

Püspöki palota kincsei
A Morosini-család egykori kabinetje

A szekrénytől rögtön jobbra található a Szent Korona élethű másolata, ezt 1996-ban kapta a szombathelyi egyházmegye, Kiss József szombathelyi kötődésű szobrászművésztől. Jól sikerült kópia, a megszólalásig hasonlít az eredetire. Az egyetlen baj ezzel csak annyi, hogy akit ezzel koronáznak meg, annak a címe értéktelen marad.

Süvegek és egyéb kiegészítők

Egy ajtóval arrébb már egy kicsit szűkül a tér, a falak mentén üveges tárolók és vitrinek láthatók. Az elsőnél rögtön egy püspöksüveget pillantunk meg. Mint kiderül, ez egy 18. századi példány, amelyik selyemből készült, a díszítései azonban szalmából, ezt hívják szalma mitrának.

Püspöki palota kincsei
A csodálatos püspöksüveg

De nem csak a süveg teszi a püspököt, ott vannak a gyűrűk és a mellkeresztek is. Ezek között Kovács Sándor püspök két gyűrűje és a mellkeresztje az, amely nagyon szembetűnő. A két gyűrűt VI. Páltól kapta a második Vatikáni Zsinaton, a mellkereszt viszont már családi emlék, valószínűleg a püspökké szentelésére kaphatta, mivel a családi címer is rajta van.

A pilácsot ne kapcsold le

Ezek után egy érdekes formájú gyertyatartón akadt meg a szemünk, ám hamar kiderült, hogy a kialakításában a praktikum is fontos szerepet játszott. Ezt a püspöki könyv mellett tartották, így az esti misék alkalmával a gyertya fénye világította meg a szöveget. Az elektromos áramot csak az 1900-as években vezették be.

Majd, egy püspöki palásttal találjuk szemben magunkat. Virágmotívumaival hamar megragadja az ember tekintetét, csodálatos darab. Olyannyira Mária Terézia korából való, hogy a legendák szerint még a királynő is dolgozott rajta saját kezűleg. De nem csak ezért jelentős Mária Terézia a Szombathelyi Egyházmegye életében, ugyanis azon túl, hogy alapítója, rengeteg műkincset is ajándékozott az egyházmegyének.

Püspöki palota kincsei
Ezt már nem lehet elpalástolni

A kiállítottal együtt két palástot, ezekhez 12 miseruhát és 12 dalmatikát is. A virágmintás palástot Konkoly István püspök viselte utoljára 1988-ban, amikor a szent jobbot fogadta.

Franz Anton Maulbertsch

Az osztrák festő, Franz Anton Maulbertsch neve gyakran előkerül, mivel ő volt az, aki a püspöki palotát kifestette, és a tervek szerint a székesegyház kifestése is rá várt volna. Szily János győri kanonok korában ismerkedett meg a festővel, ezért bízta rá a munkát, de a szerződéskötés előtt két színvázlatot készíttetett Maulbertsch-csel. Ezek a mai napig megtekinthetők a püspöki palotában.

Maulbertsch halála azonban keresztülhúzta Szily számításait, így a székesegyház freskóit már a tanítvány, Josef Winterhalter készítette el. Konkoly István hagyatékából előkerült egy dia, amelyen jól látszik a székesegyház teljes mennyezeti freskója, ami az 1945-ös bombázások során teljesen megsemmisült.

Szily püspök magánkabinetje

Egy kanyar után már egy faborítású kis helyiségben találjuk magunkat. Ez a kertre néző csendes szoba egykor Szily János püspök magánkabinetje volt, míg utódai ebédlőként használták. Az asztalon most is díszes teríték fogadott minket, amely a Herendi Manufaktúra fennállásának 150. évfordulójára készült. 24 személyes és az akkori püspöknek ajándékozták.

Püspöki palota kincsei
Azt nem tudtuk meg, hogy mi van az étlapon

De nem ez a szoba igazi érdekessége, hanem az, hogy a már említett faburkolatba metszeteket helyeztetett el. Szily János ezt maga kérte a palota építészétől, Hefele Menyhérttől, a foglalatokban pedig Giovanni Battista Piranesi és fia, Francesco alkotásai láthatók az 1700-as évek Rómájáról.

Ezeken a metszeteken a Pantheonon még látható a két kis torony, amelyeket azóta elbontottak. A kép másik érdekessége, hogy a Pantheon kupolájáról épp akkor bontották a réz borítást, mert ekkor épült a Szent Péter bazilikának a pápai oltára, amelyet a Pantheonról leszedett rézzel borítottak be.

A Colosseum széthordását a pápák akadályozták meg, ezért maradhatott fent a jelenlegi állapotában.

Paloták, kastélyok

Innen továbbhaladva a folyosón két rejtettebb kis ajtó található, az egyik a díszterem cserépkályhájához vezet. Erre azért volt szükségg, mert ezeket a cserépkályhákat csak ezekből a kis rejtett járatokból megközelítve lehetett táplálni, míg a másik egy kis tároló a tűzifának, szénnek, amit ma már csak simán szőnyegtárolónak használnak.

Püspöki palota kincsei
Ez az út vezet a cserépkályhához

Mellettük egy szekrény, szintén Mária Terézia korából, ez az 1991-es pápalátogatásra lett felújítva, ma pedig a püspöki ruhákból rejt egy-kettőt. Az egyik szárnya kulccsal, a másik pedig a szekrényen belül egy kis rejtett kallantyúval nyitható.

Körülötte a falakon püspöki portrék sorakoznak. Nem hiúságból, hanem törvénytiszteletből, hiszen Mária Terézia rendeletbe foglalta, hogy minden püspökről három portrét kell festeni; egyet a püspöki palotában, a másikat a székesegyház belső sekrestyéjében, a harmadikat pedig a szemináriumban kell elhelyezni. Ez a rendelet ma nagyban segíti a múlt feltérképezését is.

Püspöki palota kincsei
Perger Gyula atya és a püspökportrék

A portrésor jelenleg Veres Andrással ér véget, mert mindig csak az előző püspök képét rakják ki a falra, az éppen regnálóét nem. Egyébként 75 éves korig maradhat valaki megyéspüspök, utána le kell mondania. E kor előtt csak áthelyezéssel lehet elkerülni máshová, vagy ha az Úristen előbb magához szólítja az Ő szolgáját.

Supraporta és szobrok

Az ajtó feletti kép, az úgynevezett supraporta, ebből normál esetben több is található a szombathelyi Püspöki Palotában, ha épp nem restaurálják őket. Ezeket Dorffmeister István festette. Ahogy még néhány szoba hatalmas festményei is az ő nevéhez fűződnek. Ő, a képeit nem csak szignózta, de Szent Pál apostol képében fel is festette magát.

A püspöki hálószobában Szily János ágya fogadja a belépőket, rajta kívül még II. János Pál pápa aludt ebben 1991-ben. Pápaszobája Magyarországon öt püspöki palotának van, de királyszobája csak a szombathelyinek. IV. Károly király a visszatérési kísérlete során Szombathelyen szállt meg, Mikes püspök vendégeként.

Könyvek és rejtélyek

A hálóból nyílik a kis könyvtárszoba, ahol gyakorlatilag a padlótól a plafonig könyvek sorakoznak a falakon. Ez egy viszonylag új helyiség, amit Mikes püspök alakíttatotta ki magának az 1920-as években, a családi kastélyukból még a kandallót is áthozatta ide.

Püspöki palota kincsei
Jobbra a létrává alakítható kis asztal is látszik

Illetve egy kis csalással, mert az egyik sarokban a polcok csak könyvgerinceket rejtenek, a könyveket aligha lehet fellapozni. A könyvgerinceken szereplő címek között pedig olyanokat találunk, mint az „Egy új világ határán”, a „Máséhoz ne nyúlj!”, az „Elrejtett kincsek”, a „Vörösre állított szemafor”, a „Többet ésszel, mint erővel”, illetve a püspökök sora Szily Jánostól egészen Mikes Jánosig.

A kis rejtekajtó a szoba melletti folyosóra vezet, illetve vezetett egykoron. A hagyomány szerint a püspök a könyvtárszobában tartotta a megbeszéléseit, a titkos ajtót pedig a titkára használta, a polc mögött rejtőzve készítette a feljegyzéseket a beszélgetésekről.

Püspöki palota kincsei
A könyvek mögötti rejtett valóság

A szoba túloldalán a polc előtt álló kerekes dohányzóasztal kissé tájidegennek hat, de itt ez sem az, aminek látszik, ugyanis egy létrát, fellépőt lehet kihajtogatni belőle, hogy a felsőbb sorokban lévő könyveket is el lehessen érni.

A könyvtárszoba négy sarkában négy relief látható, ezeket Mayer Sándor fehérorosz szobrászművész készítette el. Ezeken Szily János püspök, az alapító királynő, Mária Terézia, Mikes János püspök és a kis Habsburg Ottó láthatók.

A szoba közepén egy asztalon egy rendkívül díszes Szentírás található. 1991-ben II. János Pál pápa ezzel adott áldást a szombathelyi repülőtéren tartott istentiszteletkor. Ennek érdekessége, hogy ukrán nyelven íródott, és vagy 6-8 kilót nyom.

Püspöki palota kincsei
Az ukrán nyelvű Szentírás

A legrégebbi könyv az 1600-as évekből származik, de több olyan kötet is található itt, amelyek az 1700-as évekből származnak.

Trón és csontok

A könyvtárszoba után a magánkápolnába vezetett utunk. Az itt található püspöki trónust is Mikes János püspök hozta Nápolyból. A hétvégén ugyan a püspökök bérma-körútra mennek, de a hétköznapokon a palotában miséznek, ezért van, illetve volt szükség erre a helyiségre. 2006-tól kezdve ugyanis Veres András püspök már a Székesegyházba járt át misézni, így az utolsó püspök, aki a magánkápolnában misézett Konkoly István volt.

Ide anno csak a ház népe jöhetett misére, de szenteltek itt diakónust és papot is. Ma már nem használják rendszeresen, de egy-egy keresztelő, vagy 65. évfordulós, úgynevezett vasmise még azért előfordul itt.

Püspöki palota kincsei
Az ereklyés szekrény

Minden magánkápolnában van egy ereklyés szekrény. Mert amikor egy püspök egy templomot felszentel, akkor a templom oltárába egy szentnek az ereklyéjét helyezik el. A kis szekrényben pedig több szent csontdarabja is megtalálható, az egyiket 1816. július 25-én hitelesítette Somogyi Lipót püspök. De Bosco Szent János és Szent Márton egy-egy csontereklyéje is megtalálható ebben a kis szekrényben.

Mert amikor valakit boldoggá vagy szentté avattak, akkor egészen a 2010-es évekig előírás volt, hogy a szertartás előtt fel kell nyitni a sírját és meg kell nézni, milyen állapotban maradt a holttest. Ilyenkor veszik ki a csontdarabokat és ekkor kerül mellé egy hitelesítő oklevél is.

Püspök-vár

Innen a földszint felé vettük az irányt. A látogatóközpont bejáratától balra lévő folyoson több dolog is helyet kapott. Itt lehet megtekinteni II. János Pál pápa miseruháját, de a Püspöki Palota építésének körülményeire is fény derült.

Amikor Szily János püspök Szombathelyre került, akkor a már romos szombathelyi várban rendezkedett be. Először a papnevelő intézetet kezdte el építtetni. A Püspöki Palota alapkövet csak azután tették le, hogy a másik építkezés már beindult. A két épület között kerítés is készült, valamint egy francia kert volt, a papnevelde mögött pedig egy angolkert.

A tér a mai formáját annak köszönheti, hogy Szily ugyan a Püspöki Palotával szemben szerette volna megépíttetni a Székesegyházat, a várostól erre nem kapott engedélyt. Ekkor számoltatta fel a francia kertet, bontatta le a kerítést, és így került a Sarlós Boldogasszony Székesegyház a két, addigra már elkészült épület közé. (És ezért tűnik sokkal kisebbnek, mint amekkora valójában, hiszen a Székesegyház Szombathely legmagasabb épülete.)

Szily vízióját mutatja, hogy az 1700-as évek végén a 2400 főt számláló Szombathelyre egy 5000 főt befogadni képes székesegyházat építtetett fel.

A magyar nyelvet a magyarokon kívül csak az angyalok beszélik a mennyországban

II. János Pál pápa magyarországi és azon belül a szombathelyi szentmiséjét úgy segítették, hogy fonetikus lengyel nyelven írták le neki a magyar szöveget. A hivatalos programon túl Konkoly István egy erkélyes kitekintést is megszervezett, így a Püspöki Palota előtti téren hatalmas tömeg fogadhatta a szentatyát, sőt még az Ungaresca táncegyüttes bemutatóját is megtekintette.

A földszint másik érdekessége az eredeti alapító okirat és a megerősítő bulla is.

De, van még itt két szoba, az egyik Mindszenty József bíborosnak, a másik pedig a brutálisan meggyilkolt Brenner Jánosnak állít emléket. Brenner János halála napján viselt ruhája, szemüvege és a zseblámpája is megtalálható itt.

Püspöki palota kincsei
Brenner János ruhái

Bár ez az utolsó szoba kissé megrendítő, megéri benézni ide is. És, nem kell a Savaria Karneválra várni, mert a Szily János Egyházmegyei Gyűjtemény és Látogatóközpont minden héten keddtől-szombatig nyitva tart, méghozzá reggel 9-től délután 17 óráig. Ezt a rendkívüli tárlatvezetést dr. Perger Gyulának, a Szily János Egyházmegyei Gyűjtemény és Látogatóközpont igazgatójának köszönhetjük. Az egyházi kalandozásainkat pedig hamarosan folytatjuk.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kultúra