Hetedik alkalommal ismerték el a legjobb hazai operatőröket a Kovács László - Zsigmond Vilmos Operatőr Díjak átadóján. Köztük a szombathelyi születésű Tóth Gergelyt is, aki nagyjátékfilm kategóriában vehette át a kitüntetést a Beszélő trófeák című bűnügyi thrillerért.
A díjátadó korábban – húsz évig - Aranyszem Operatőr Fesztivál néven futott, hét éve nevezték át a két legendás operatőr emlékére. Mindketten Hollywood elismert filmes szakemberei voltak. 1958-ban együtt érkeztek meg az Egyesült Államokba politikai menekültekként. Kovács Lászlónak annak idején az áttörést Dennis Hopper filmje, a Szelíd motorosok hozta meg 1969-ben. Zsigmond Vilmos pedig Oscar-díjat vehetett át a Harmadik típusú találkozásokért és szintén Oscarra jelölték az A szarvasvadászért és Emmy-díjjal is büszkélkedhetett. A legnagyobb hollywoodi produkciók fűződnek a nevéhez, akárcsak Kovácséhoz.
De most nem róluk, hanem Tóth Gergelyről van szó, aki vizuális megoldásaival nyűgözte le a zsűrit.
Tóth Gergely Szombathelyen született és járt iskolába, a Művészeti Szakgimnázium diákja volt, jelenleg Budapesten él. Még Szombathelyen kötött szoros barátságot Illés László rendezővel. A Beszélő trófeák volt a harmadik közös filmjük. 2016-ban forgatták a Pince című horrort, 2019-ben a Pásztor című filmet, amely 37 nemzetközi díjat kapott. A Beszélő trófeákat pedig az idén mutatták be. Ez egy 2,5 órás kis költségvetésű thriller.
A filmet egyébként tavasszal az Agora Savaria Filmszínházban is bemutatták közönségtalálkozóval egybekötve. A szombathelyi színház színészeit láthatjuk a főbb szerepekben. A bűnügyi thriller egy szövevényes nyomozás történetét meséli el, miután egy turista magányos erdei útja során, bizarr módon kiállított holttestre bukkan. A sokszorosan csavaros történetben nemcsak térben és időben, hanem még a szereplők elméjében is bonyolódnak a szálak.
„A mozi végén több kérdés nyitott marad, többféle alternatív befejezést képzelhetnek el a nézők. Az a tapasztalat, hogy ebből kifolyólag jó kis beszélgetések alakulnak ki” – árulja el az alkotó, Gergely, aki azt mondja, azért is nagy dolog ez a díj és hatalmas mérföldkő a szakmai életében, mert kis költségvetésből, sok kihívás ellenére sikerült olyan vizuális megoldásokat alkalmazni, amelyek meggyőzték a szakmai zsűrit.
Sok feladatra nem volt ember. Nem volt kameracsapat, Gergely végezte 7-8 ember munkáját. Pont ezért nagyon sok kreatív megoldást kellett alkalmazni és sokat kellett rögtönözni, hogy az időbe és a pénzbe beleférjenek.
Például aggregátor nélkül világítani egy hegyi barlangnál olyan lámpákkal, amik akkumulátorral tudnak működni. Ráadásul a legnagyobb hidegben. Vagy víz alatti felvételek is láthatók a filmben. Úszómedencébe tettek egy kórházi ágyat, így forgattak.
Ennek kapcsán Gergely megjegyzi, gyorsan megtanult búvárkodni, hogy ezeket a felvételeket el tudja készíteni.
„Ez Magyarország legfontosabb operatőri díja, nagyjátékfilm kategóriában elhozni nagy dolog, nagyon büszke vagyok, újabb lendületet kaptam a folytatáshoz. Nagyon hálás vagyok Illés László barátomnak, nélküle soha nem juthattam volna ilyen elismeréshez” – mondja a filmes a díjról.
Az alkotók szeretnék, ha a Beszélő trófeák mozis forgalmazásba kerülne, ami nehéz feladat, de mindent megpróbálnak.
Közben Gergely és László, a két jóbarát dolgozik negyedik mozifilmjén, amelyről sokat nem lehet még elárulni, annyi biztos több külföldi világszár is szerepel benne és Oscar-díjas zeneszerzője van: Joe Renzetti.
„Feleségemnek szoktam mondani, hogy ez egy nagyon-nagyon drága hobbi, ezért természetesen mással is foglalkozom. Rendezvényeket filmezek, reklámokat, image-filmeket forgatok, videoklipeket készítek” – árulja el Tóth Gergely, aki egyébként háromhetente meglátogatja szüleit Szombathelyen, sőt azt tervezi, hogy hamarosan visszateszi a székhelyét szülővárosába.