Nemrég nagy felzúdulást keltett az Európai Unióban, hogy Ausztria vétót emelt két másik tagállam, Bulgária és Románia schengeni csatlakozása ellen - írja az Infostart.
Az osztrák kormány döntése Bécsben is belpolitikai vihart kavart. Nemcsak az ellenzék, hanem a kisebbik koalíciós partner is bírálta Karl Nehammer kancellár pártjának elutasító döntését.
A néppárti belügyminiszter Brüsszelben arra hivatkozva utasította el a bolgár és a román csatlakozást, hogy az idén mintegy 100 ezer bevándorló érkezett Ausztriába, túlnyomó többségük a balkáni útvonalon éppen e két ország felől.
A fő probléma, hogy közülük mintegy 75 ezer mindenfajta regisztráció nélkül teszi meg az utat egészen Ausztriáig.
A schengeni rendszer nem működik
- vonta le a vétóhoz vezető következtetést a miniszter.Most viszont kompromisszumkészséget jelzett az európai ügyekkel foglalkozó miniszter, Karolin Edstadler.
A kancellár jobbkezének számító politikus ugyanis jelezte, hogy Ausztria tárgyalni kíván mind Bulgáriával, mind Romániával, sőt Svédországgal is, mivel Stockholm januártól fél évig az EU soros elnöke.A miniszter azt is közölte, hogy
Bécs kész hozzájárulni a két ország schengeni csatlakozásához, amennyiben sikerül előrelépni az unió migrációs politikájában.
"Az emberek szabad áramlását biztosító schengeni rendszer bővítése olyasvalami, amiről természetesen egyeztetni kívánunk uniós partnereinkkel, Bulgáriával és Romániával" - fogalmazott a konzervatív politikus. Edstadler szerint a csatlakozást akkor lehet ismét napirendre tűzni, ha megtörténnek a szükséges lépések az EU migrációs-, illetve menekültpolitikájában.
Szerinte többek között megfelelő tervre van szükség a menekültügyi eljárás gyors lebonyolítására az EU külső határain. Természetesen azoknak a tagországoknak a pénzügyi támogatásával, amelyek földrajzilag a külső határok mentén fekszenek.