Bécs már a nyári hőségre készül

Mivel nincs mindenkinek úszómedencéje vagy utazhat a tengerpartra nyaralni, Bécs akciótervet dolgozott ki a nyári hőség ellen.

Hőség elleni akciótervet dolgoztak ki az osztrák fővárosban, hogy Bécs a nyári hőségben is élhető város maradjon. Ez olyan rövid távú intézkedéséket tartalmaz, amelyek hatása azonnal érezhető. A hőség elleni akcióterv kiegészíti a város nemrég elfogadott klímavédelmi menetrendjét és elkészítése során kiemelt figyelmet fordítottak a sérülékeny társadalmi csoportokra.

Így az akciótervben egyaránt szerepel az ivókút-hálózat további bővítése és szabadtéri munkaállomások kialakítása. Városszerte úgynevezett hűsölő zónákat hoznak létre, amelyek olyan klimatizált középületek, ahova bárki bemehet hűsölni néhány órára. A sérülékeny csoportok tagjait – például hajléktalanokat – felkeresik, hogy figyelmeztessék őket a folyadékbevitel fontosságára és a napégés elkerülésére, illetve tájékoztató anyagot állítanak össze különböző nyelveken a társadalom különösen nehéz helyzetben lévő csoportjai számára. Megerősítik a 1450-es telefonos egészségügyi szolgálatot is.

Faültetés a Neubaugasséban
PID / Fürthner

Mivel az időseket különösen megviseli a nagy hőség, Bécs folyamatosan újítja fel az idősotthonokat és gondozási központokat. Az épületeket árnyékolják és klimatizálják, ugyanakkor a klímaberendezéseket a tetőkön elhelyezett napelemekkel működtetik. És ahol lehet, még több árnyékos, hűs helyet alakítanak ki a szabadban. Mivel hőségben a tanulás is nehezen megy, az iskolák felújításakor és újak építésekor kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az épületek ne melegedjenek fel könnyen, illetve klímasemleges energetikai rendszerük legyen.

Szabadstrand az Alte Donau-nál
PID / Fürthner

Mindezek kiegészítik a februárban elfogadott klímavédelmi menetrend hosszútávú intézkedéseit, amelyek segítségével Bécs 2040-re klímasemlegessé szeretne válni. A cél elérésében kulcsszerepet szán a napenergiának: 2025-re ötször, 2030-ra pedig tizenhatszor annyi áramot szeretne előállítani a nap segítségével, mint 2020-ban. Ezzel párhuzamosan csökkenti a fosszilis energiahordozóktól való függőségét és nagy hangsúlyt fektet a lakások, épületek energetikai felújítására. Hogy megváltoztassák az emberek mobilitási szokásait, tovább bővítik a bicikli- és gyalogút hálózatot és a tömegközlekedést. 2025-ig 25 ezer új fát ültetnek Bécsben, és arra is nagy figyelmet fordítanak, hogy a sűrűn beépített kerületekben is nőjön a zöldterületek aránya. Ennek érdekében szélesebb körben alkalmazzák a szivacsváros-elvet – így jobb életkörülményeket teremthetnek a városi fáknak. Hogy mérsékeljék a hőszigetek számát, csökkentik a leaszfaltozott felületek nagyságát és az így nyert területeket beültetik. Városszerte több parkot és zöldtrerületet hoznak létre, ahol a lakosság pihenhet és feltöltődhet.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Helyek