Mi az igazság az „utcára tett” szombathelyi táncosok ügyében?

Komoly internetes adok-kapokba torkolt az Agora átszervezésének egy mellékszála.

A múlt héten derült ki, Közös önkormányzati cégként működik tovább a szombathelyi Agora és a Médiaközpont 2021. January 22. 11:56 hogy a szombathelyi önkormányzat átszervezi az Agora Kulturális Központot és a Médiaközpont Nonprofit Kft.-t. Az átszervezés lényege, hogy az Agorát és a Médiaközpontot összevonják, az új szervezet a jövőben kft-ként, azaz önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságként működik, az Agora mint intézmény pedig jogutód nélkül megszűnik.

Még nincs végleges döntés az ügyben, és a részletek kidolgozása is hátravan, de a terv már eddig is politikai vihart kavart. A szombathelyi Fidesz a szakbizottságok összehívását követelte, A szombathelyi Fidesz a közgyűlés szakmai bizottságainak összehívását követeli az Agora átszervezése miatt 2021. January 22. 18:15 amire aztán az Éljen Szombathely frakció is válaszolt. Nem csitulnak a szombathelyi Agora körüli hullámok 2021. January 24. 17:36

Savaria TSE
Savaria TSE

A helyi kormánypárti lapok tragédiaként számoltak be az ügyről, azt is írták, hogy „a Savaria TSE-t a magyar kultúra napján tették utcára”. Erre Horváth Soma, kultúráért (is) felelős alpolgármester Facebook-posztban reagált, mi pedig telefonon tettük fel kérdéseinket neki.

A próbateremből nem kell kiköltözniük a táncosoknak

Horváth Soma lapunknak elmondta, hogy több szempontból is szüksége van a helyiségekre az Agorának a Művelődési és Sportházban, hiszen a korábbi vezetés által piaci áron bérelt külső raktárhelyiségeket az intézmény, miközben a saját épületében bérleti díjért (vagy anélkül) kiadott iroda- és raktárhelyiségeit nem tudja használni.

„Ez a helyzet fenntarthatatlan, már csak azért is, mert például hamarosan sor kerül az MMIK átadás-átvételére és az ott lévő AGORA-tulajdonú berendezéseket valahol el kell helyezni” – mondta az alpolgármester.

A Savaria TSE egy raktárat és egy irodahelyiséget használ jelenleg az MSH-ban, amiért nem fizettek bérleti díjat. Ellentétben a másik tánccsoporttal, a Lorigo TSE-vel, akiknek szintén távozniuk kell, de eddig fizettek a bérletért.

Mészáros Zsolt

Az Agora igazgatója, Horváth Zoltán már január elején jelezte, hogy több helyiségre lesz szükségük az MSH-ban, és ezt tudomásul is vette mindkét egyesület. Az alpolgármester megjegyezte, nem egyik pillanatról a másikra kell kiköltözniük a táncegyütteseknek, hanem erre február végéig lehetőségük van.

Hozzátette, a Savaria TSE a Kisfaludy utca 1-ben tartja a táncpróbákat, tavaly szeptemberben jelezték, hogy hosszabb időtartamban szeretnék használni az ott lévő helyiségeket, és erről személyesen is egyeztettek, hogy a járvány befejezte után visszatérnek rá.

Az alpolgármester kijelentette, az ügyben több sajtóorgánum is egyoldalú és valótlan állításokat jelentetett meg: nem igaz, hogy az utcára tették a Savaria TSE-t, hiszen jelenleg is van próbatermük, az MSH-ban csupán a raktárból és az irodából kell kiköltözniük. Horváth Soma elmondta: eddig is jó kapcsolat volt a két szervezettel, a jövőben is segíteni fogják a munkájukat.

Az önkormányzat támogatta a működésüket is: 2020-ban összesen 1,3 millió forintot kapott a két szervezet. Tavaly volt a városban két táncverseny is, az egyiket 12 év után sikerült visszahozni, a másik először volt Szombathelyen, és ebben az önkormányzat segítsége is benne volt, hiszen 2-2 millió forinttal főszponzorként támogatták a rendezvényeket.

Megkerestük a Savaria TSE-t is, ők közleményben reagáltak:

Közlemény

Újságírói megkeresésre, miszerint igaz-e a hír, hogy az érintett egyesületeknek ki kell költözni az Agora épületéből, szigorúan csak a tényeket közölve adtunk tájékoztatást. A megszólalásunk nem fogalmazott meg kritikát senki irányába és abszolút pozitív felhanggal zárult.

Attól a körülménytől, hogy a nyilatkozatot továbbgondolva bárki, bármilyen érdekek mentén felhasználja, teljes mértékben elzárkózunk.

Cáfolva azonban Egyesületünket ért negatív felhangú bejegyzéseket, a tényszerűséghez ragaszkodva az alábbiak mellett nem mehetünk el szó nélkül.

51 éves Egyesületünk megalakulásától kezdődően működött a Sportházban. A kiköltözéssel érintett két helyiséget (iroda és raktár) az AGORA jogelődjével kötött együttműködési megállapodás alapján használtuk.

A jogelődök bérleti díj megfizetése helyett a Sportház rendezvényein történő ingyenes fellépések és egyéb közreműködői feladatok elvégzésében állapodtak meg. Az Agora januári közlését, miszerint a két helyiséget továbbiakban bérleti díj ellenében vehetjük csak igénybe, majd egy héttel később a teljes kiköltözés közlését is – megértve annak indokait – természetesen minden ellenvetés nélkül tudomásul vettük.

A sportház nagytermét, illetve a bejegyzésben említett másik edzéshelyszínünket is mind az edzéseink, mind a versenyeink, előadásaink céljából korábban is és most is mindig teljes egészében a piaci alapon megállapított bérleti díj megfizetése ellenében vettük igénybe.

Egyesületünk tehát erre utaló állítások ellenére, sem korábban, sem a jövőben nem várta és nem is várja el, hogy a számára a város vagy bármely intézménye ingyen használatot biztosítson.

Egyesületünk támogatásával kapcsolatos információk nem teljes mértékben helytállóak, ezért fontosnak tartjuk elmondani az alábbiakat.

A bejegyzésben konkrétan említett 500.000 Ft összegű támogatást 2019. évben a 20 fős csapatunk brémai világbajnokságra való kiutazásához, a 400.000 Ft összegű támogatást pedig a következő, 2020-as éves működésünkre kaptuk. Hálásan megköszönve ezen támogatásokat, természetesen valamennyi ezt meghaladó, jelentős összegű költségünket évről-évre önerőből fedezzük.

A korrekt tájékoztatás érdekében fontos leszögezni, hogy bejegyzésben említett nagyösszegű, 2-2 millió forintos támogatással érintett táncversenyek Egyesületünk nevével nem hozhatók összefüggésbe. Azok rendezője tudomásunk szerint a Szövetség volt egy másik szombathelyi egyesület közreműködésével.

A versenyek egyikén, a Magyar Bajnokságon Egyesületünk bármely más csapathoz hasonlóan nevezési díj megfizetése ellenében, kizárólag versenyzőként vett részt, melyen egyébként – óriási közönségsiker mellett – magyar bajnoki ezüstérmet szerzett.

Továbbra is kizárólag a sport és a kultúra értékei iránti elköteleződéssel, Szombathely kulturális és sporteredményeihez hozzájárulva szeretnénk munkánkat az elmúlt évekhez hasonlóan – a táncszerető embereknek örömet szerezve – folytatni. Erre bizonyosan továbbra is lehetőségünk lesz, tekintettel arra, hogy a városvezetés mindannyiunkat biztosított arról, hogy a táncot hozzánk hasonlóan továbbra is a szívügyének tekinti.

Kimaradva továbbra is a táncparketten kívül, egyéb fórumokon zajló csatározásokból részünkről az ügyet szeretnénk lezártnak tekinteni.

A Lorigo TSE elnöke is a Facebookon jelentkezett:

A LORIGO TSE elnöki minőségemben hozzászólva a témához, a magunk részéről köszönjük az eddigi együttműködést az AGORA-val. Köszönjük a jelenlegi – és a tisztesség azt követeli, hogy az előző városvezetésnek is – azt a pozitív hozzáállást, ami lehetőséget adott arra, hogy Szombathelyt a tánc fővárosának tekintsék.

A város támogatása nélkül nem lett volna lehetséges, hogy egyesületünk, a LORIGO TSE a 2020-as bajnoki sorozat zárásaként az ország második legeredményesebb klubja lett, felnőtt, és a fiatalabb korosztályban is magyar bajnok párosokkal dicsekedhet, és képviselheti világversenyeken is hazánkat.

Tudomásul vesszük, és maximálisan megértjük a mai helyzetet, hogy a város vezetése, és az AGORA a továbbiakban nem tudja biztosítani, hogy a házban irodát béreljünk, annak ellenére, hogy ez esetünkben az elejétől fogva piaci alapon, bérleti díj ellenében történt.

A mai napon felkereste egyesületünket Fekete Péter kulturális feladatokért felelős államtitkár Úr és az MMIK működtetését végző intézmény vezetője. A tárgyalások számunkra megfelelő megoldásokat hoztak, mindkét fél - remélhetőleg a város vezetésével kiegészítve - elkötelezett abban, hogy Szombathely a jövőben is a magyar táncélet fellegvára legyen. Mi mindenképpen ezen leszünk.

Üdvözlettel: Gombás Endre LORIGO TSE elnök

Horváth Soma Facebook-posztja:

A táncban az a jó, hogy egy ideig nem kell beszélned, ha nem akarsz” – írta Charlaine Harris. Nekem viszont a tánc, az...

Közzétette: Horváth Soma – 2021. január 25., hétfő

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet