A közeli jövőben a különböző eszközeink már az internet segítségével fognak kommunikálni egymással, és nem csak a mobiltelefonok, számítógépek és táblagépek, hanem a hűtőszekrények, kenyérpirítók és még a villanykörték is.
A Stanford és a Berkeley egyetem kutatói által készített chipet az általa elfogott rádióhullámú jelek „táplálják”, ezért nincs szüksége külső áramforrásra. Egy AAA elem energiájával több, mint száz évig lenne működőképes.
Új megoldások
A hangya méretű rádió esetében nem pusztán miniatürizálásról van szó, hanem teljesen új megoldásokról. Mivel az eszköz antennája csak egytizede a normál Wi-Fi antennákénak, ezért sokkal gyorsabb ütemben küldte a jeleket - ez 24 milliárd ciklust jelent másodpercenként - amit a normál tranzisztorok aligha tudnának feldolgozni. Hogy a csapat áthidalja ezt a problémát, fejleszteniük kellett az áramkörön és az elektronikus dizájnon is.
A chip feltalálója Amin Arbabian 2011-ben kezdett el ezen a projekten dolgozni, és fő munkatársa a saját felesége, Maryam Tabesh volt, aki most Google mérnök.
A feltalálók nagy reményeket fűznek a hangya méretű rádióhoz, hiszen előállítási költsége minimális, mindössze néhány centbe kerül, míg kis mérete lehetővé teszi, hogy a leghétköznapibb eszközökbe is beépítsék. Ezzel megnyílik az út az olcsó okoseszköszök előtt.