Éppen a közelmúltban írt munkatársunk arról, hogyan akadtak fenn csalók a Facebook Marketplace hirdetésén, de emellett szintén a közösségi médiában terjedő, a Penny Áruház nevével visszaélő átverésről is beszámoltunk.
Most viszont a szerkesztőség központi e-mail címére jött egy kissé zavaros és magyartalan átverős levél a „Nemzetközi bunügyi rendorsegi bizottsag Pest Megyei Rendor-Fokapitanysag Cyberbünhatóság” nevű feladótól.
Fontos, hogy
a levélhez mellékelt PDF fájlt nem töltöttük le és nem nyitottuk meg a számítógépen,
ugyanis simán elrejthető a fájl megnyitásában is rosszindulatú programkód.„Tájékoztatásul közöljük, hogy a büntetőeljárási törvénykönyv 2007. márciusi 390-1. számú törvénye szigorítja a büntetéseket, ha az ajánlatokat, szexuális támadásokat vagy nemi erőszakokat az interneten keresztül történik” – írják a levélben, majd hozzáteszik:
„Ön a bűncselekményt azután követte el, hogy az interneten (hirdetési oldalon) gyermekpornográf videókat nézett, a meztelen kiskorúakról készült fotókat/videókat a kiberrendőrünk rögzítette, és ezek bizonyítékul szolgálnak a bűncselekményeire.”
A levél további részében arra kérnek, hogy küldjünk választ egy @aol.com végződésű e-mail címre. Ez egyébként a tengerentúli America Online szolgáltató domainneve.
A végén persze megjelenik egy fenyegetés is arra vonatkozóan, hogy azonnal letartóztatnak, illetve felvesznek a szexuális bűnözők nemzeti nyilvántartásába.
Rengeteg dolog utal egyébként arra, hogy ez egy átverés. Csak párat említsünk meg:
Plusz gondoljunk bele, ha valóban belekeverednénk egy ilyen súlyos ügybe, akkor tényleg e-mailben kezdene velünk levelezni a hatóság?
Az ehhez hasonló spameket és átveréseket folyamatosan igyekeznek szűrni mind az e-mail szolgáltatók, mind a beépített spamszűrők, sőt, a számítógépen lévő vírusirtó is segít megakadályozni, hogy egy rosszindulatú fájlt elindítva megfertőződjön a gépünk. De ez valahol egy szélmalomharc.
Persze léteznek ennél sokkal komolyabb átverések is. Egy időben népszerű volt, amikor SMS-ben kérték meg emberek tömegeit, hogy egy érkező postacsomag miatt kattintsanak egy linkre.
Jó tanácsként most csak annyit tudunk írni: gyanakodjunk, kételkedjünk, és ne kattintsunk semmire, amiről nem tudjuk biztosan, kitől érkezett.
(Címlapképünk illusztráció.)