Április 1-jén elindult a X. Színházi Olimpia Magyarországon, ennek részeként pedig április 15-től megkezdődik a Bábművészeti Világtalálkozó, melynek Szombathely is otthont ad. Az esemény részleteiről tartott szerda délelőtt sajtótájékoztatót Horváth Soma, kultúráért is felelős alpolgármester, Kovács Géza, a szombathelyi Mesebolt Bábszínház igazgatója, Kocsis Rozi, a győri Vaskakas Bábszínház igazgatója és Szűcs István, a zalaegerszegi Griff Bábszínház igazgatója.
A tájékoztatón elmondták,
június végéig tizennégy magyar, két határon túli és további tíz külföldi színházi társulat érkezik Szombathelyre
többek közt Bulgáriából, Csehországból, Spanyolországból, Lengyelországból és Argentínából. Az eseményen közreműködő tizenkét vidéki bábszínház négy triolába szerveződik, és nyolc szakmai programot valósít meg.
Az eseményen az észak-nyugati triola előadásait részletezték, ami alá három társulat, a győri Vaskakas Bábszínház, a szombathelyi Mesebolt Bábszínház és a zalaegerszegi Griff Bábszínház tartozik.
A következő három hónapban több előadást is láthat tőlük a nagyközönség Szombathelyen. Április 20-án a Mesebolt Bábszínházban bemutatják a Weöres Sándor: Bennem a létra című előadást, amit Fűzfa Balázs rendhagyó irodalomórája előz meg. Ezt május 4-én a Georges Méliés utolsó trükkje című darab követi az MMIK színháztermében.
Az eseménysorozat legnagyobb szenzációja viszont a Szervusztok, Pajtikák című darab lesz, melyből Szombathelyen három napon keresztül ( június 16., 17., 18.) összesen huszonkilenc előadást tartanak kilenc külföldi, egy határon túli és tizennégy külföldi szereplővel.
A tájékoztatón hangsúlyozták, a gyerekprogramok mellett lesznek ifjúsági és felnőtt előadások is, de a sorozatban meghatározóak azok az alkalmak, melyeken a gyerekek, szülők és nagyszülők együtt élhetnek át élményeket.
A Bábművészeti Világtalálkozó keretében nemcsak előadásokat szerveznek. Lesznek például workshopok, kiállítások és szakmai projektek is.
Az olimpiáról
A Színházi Olimpia a hagyomány és a korszerűség jegyében, illetve az ókori olimpiák szellemében 1995-ben Görögországban életre hívott színházi találkozó. Az alapítók neves rendezők és drámaírók, görög, japán, amerikai, spanyol, angol, orosz német és brazil alkotók voltak. A világszínház egyik legnagyobb és legrangosabb eseménye időről időre egy-egy városban, országban talál otthonra.
Az elsőt 1995-ben a görögországi Delphiben rendezték – a hely szelleméhez igazodva az antik görög tragédiákkal a középpontban.
A 2023-as magyarországi olimpia a Színházi Olimpiák történetének 10. eseménye, melynek keretén belül a Magyarországi Bábművészek Szövetsége 13 vidéki bábszínház összefogásával megvalósuló, egységes művészeti koncepció mentén kialakított három hónapos programját készül megvalósítani, mellyel több évtizedes hiányt pótol. A nemzetközi fesztivál középpontjában a szakmai együttműködés áll.