Internetet ballonról mindenkinek
- szól a szogenje a Google X labornak, ami, mint a világ egyik leggazdagabb webes óriáscégének kísérleti játszótere, nyilván megengedheti magának, hogy ilyen úri bolondságokkal próbálkozzon, pláne, ha annak még értelme is van. Márpedig ennek nagyon van: a Google ugyanis arra törekszik, hogy amikor olyanokat mondunk, hogy hát mindenki tud szörfölni a világhálón, akkor az tényleg valósággá is váljon, mert amúgy egyáltalán nem ez a helyzet. Most éppen Új-Zéland felett tesztelik a nagy, fehér lufikat, amik elvileg internetelérést szórnak majd lefelé.A kérdés persze elsősorban az: ki és hogyan fogja irányítani, kontrollálni ezeket a ballonokat, amiket úgy terveztek, hogy szabadon szálljanak a szelekkel? A Google-nél azt mondják, ennek megválaszolása érdekében nagyon komoly számolási erőket és algoritmusokat vetnek be, na meg a légmozgásokról tudományos adatokkal rendelkező National Oceanic and Atmospheric Administration-tól szerzett információkat.
Bekapcsolni a Föld lakosságának maradék kétharmadát
Eric Schmidt Google-elnök korábban már pedzegette annak fontosságát, hogy a világnak azt a kétharmadát is be kéne kapcsolni az internet-lefedettségbe, ami most nincs benne ebben a szuper buliban, a Project Loon pedig úgy tűnik, elindult ezen az úton. Ráadásul nem szimplán csak az a cél, hogy a hegyekbe, dzsungelekbe, elszigetelt szigetekre juttassanak netet, de az is, hogy a projekt révén csökkenjen az internet ára azokban a térségekben, ahol most sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy megnyissanak bármilyen weboldalt.
A ballonok a tervek szerint kétszer olyan magasan szállnának a sztratoszférában, mint a repülőgépek, és egymásnak dobálgatnák át a jelet, mígnem mindent sikerülne lefedni. De szépen is hangzik! Az első promóvideó ráadásul annyira cuki, hogy csak na - de a második, tudományosabb verziót is érdemes megnézni.