Biszku-ügy: ejnye-bejnyével statuáltak példát

Lehet, hogy megint rajtunk röhög a fél világ. A rendszerváltás után 25 évvel egyetlen emberen sikerült példát statuálni történelmi igazságtételből, a múlttal való leszámolásból.

Nem akármilyen teljesítmény. Egyetlen embert találtunk a kommunista államgépezetből, akit felelősségre lehetett vonni, és el lehetett ítélni az 1956-os forradalomhoz kötődő megtorlásért, bűnökért. Aki balszerencséjére akkor éppen a belügyminiszteri posztot töltötte be, neki kellett kiadni a parancsokat, neki kellett aláírni ítéleteket.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Ilyenkor szoktak a vádlottak arra hivatkozni, hogy parancsra tették, s valóban így is lehetett Biszku esetében is, aki nem egyszemélyes hatalmat testesített meg az országban. Azt tette, amit a párt, a pártapparátus, vagy éppen a nagy szovjet testvér diktált.

Persze, lehetne mondani, miért nem mondott ellent, miért ragaszkodott a beosztásához, részleges hatalmához, de hány olyan politikus tölt be manapság is vezető politikai funkciót, aki kisebb-nagyobb vezető pozícióban volt az általa annyira elítélt átkosban, mégsem ment a rendszer ellen, mert meg akarta őrizni jól fizető beosztását, helyét.

Tóth Szabolcs bíró az ítéletet indokolja (MTI Fotó: Marjai János)
MTI Fotó: Marjai János

Az nem kétséges - hiszen bizonyított -, hogy Biszku Béla bűnt követett el, sok ember élete, meghurcoltatása szárad a lelkén. Ennek ellenére igen magas életkorral áldotta meg a Mindenható. E miatt is már a mostani meghurcoltatás, a kihallgatások, a tárgyalások is büntetést jelenthettek a számára. Azon pedig értelmetlen csodálkozni, hogy továbbra is kitart amellett, hogy 1956 ellenforradalom volt, s hogy közönyösen vette tudomásul a büntetését.

Tessék mondani, 92 évesen hogyan kellett volna reagálnia? S megalkuvó köpönyegforgatónak sem lehet nevezni, hiszen annak idején is azt vallotta, hogy 1956 ellenforradalom volt, s álláspontja, véleménye mellett a történelmi kényszerhelyzet és büntetése ellenére is kitartott. Hányan és hányan nem tették ezt, meggyőződésük ellenére sem?

Ha pedig a minősítés háborús bűntett, akkor a nemzetközi joggyakorlat szerint halálbüntetés vagy életfogytiglan járt volna érte. Ha azt vesszük alapul, hogy egy ember meggyilkolásáért kaphat valaki a joggyakorlatunkban tíz évet, vagy éppen életfogytiglant, akkor egy háborús bűnös esetében az öt és féléves büntetés legföljebb ejnye-bejnyét jelent. Ennyit ér csak akkori áldozatainak az élete?

A lakásán talált tizenegy, vadászfegyverbe való lőszer vádiratba helyezését csak meg lehet mosolyogni. Mit veszélyeztetnek ezek fegyver nélkül, s hány és hány lakásban lehetne találni engedély nélküli tartott fegyverek, töltények arzenálját? A közügyektől való tízévi eltiltás pedig azt jelenti, hogy ha megéri a 102-dik életévét, már ismét szavazhat is. Ha akar.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Vélemény