Ahogy arról lapunk is beszámolt, Megszerezné az állam a fürdők egy részét January 24. 14:29 a Telex értesülései szerint a Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nevével fémjelzett növekedési és versenyképességi kabinet azon tanakodott, miképpen lehetne kisajátítani a nagyrészt önkormányzati tulajdonban levő fürdőket.
Az indok pedig, hogy a koronavírus-járvány és az azt követő energiaválság miatt komoly finanszírozási és működési problémák jelentkeztek a közfürdőknél és a gyógyfürdőknél. Ezért úgy gondolták, „érdemes lenne újragondolni a fürdők tulajdoni viszonyait”.
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az állam átvenné a fürdők egy részét, mert szerintük náluk jobb helyen lennének, miután az amúgy is sanyargatott önkormányzatoknak nincs elég pénzük a fürdők energiaszámlájára.
Szerdán viszont kiderült, hogy már nem aktuális ez a terv, méghozzá az EU miatt, mert 2022 novembere óta nem támogatják uniós forrásból a nagyobb fürdőkkel kapcsolatos energetikai és szolgáltatásfejlesztési beruházásokat. Ez a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Telexnek küldött válaszából derült ki. Mint írják:
„tájékoztatjuk Önöket, hogy a cikkben említett munkaanyag már nem aktuális, mert időközben a fürdők Brüsszel kérésére kikerültek az operatív programból”.
A lap hozzáteszi, hogy a GFM korrekt levelet írt: egyrészt nem cáfolta, hogy felmerült egy ilyen gondolat és készült hozzá munkaanyag is, másrészt azzal nyugtatta az esetleg érintett önkormányzatokat, hogy ez a terv már nem aktuális. Ennek oka pedig nem más, mint Brüsszel.
Sárvár és Bük is célkeresztben
A lap úgy tudja, hogy a munkaanyag több részegységbe csoportosította a hazai vizes létesítményeket, a teljesség igénye nélkül megkülönböztetett gyógyfürdőket, élményfürdőket, közfürdőket, strandokat, uszodákat, tanuszodákat.
A program ezek közül a 92 turisztikai célú fürdőre fókuszált, de ezen belül is voltak nemzetközi, nemzetközi regionális, országos és térségi jelentőségű fürdők. A munkaanyag 4 fürdőt sorolt a nemzetközi szintűbe (Hévíz, Gellért, Széchenyi, Rudas) és 31-et a nemzetközi regionális klaszterbe, köztük
a büki és a sárvári fürdővel.
Kisajátítás, vétel, koncesszió – Van bőven megoldás
És bár most elvileg nem aktuális, de annak, hogy az államhoz kerüljenek a fürdők, többféle módja is lehet: kisajátítás, vétel, koncesszióba adás. Azt írják, a kormány vélhetően a gazdaságosan működtethető, turisztikailag jelentős fürdőkre utazik, hiszen azokat érdemes megkaparintani; amelyek viszont nem ilyenek, azok maradhatnak az önkormányzatnál.
A lap szerint
a kormány közvetlenül körülbelül 90 fürdőt vehetett célba a programban.
Egyébként több mint 400 fürdő van az országban, de ebből csak 35-nek van érdemi turisztikai jelentősége – írják.Egyébként az, hogy nehéz fenntartani a fürdőket és uszodákat, nem lehet új hír olvasóink számára. Nemrég ugyanis 34,5 millió forintot ítélt meg a kormány Szombathelynek a fedett uszoda működtetésére.