Hétvégén beszámoltunk róla , hogy a Szentgotthárdi Arany János Általános Iskola tantestületének 29 tagja döntött úgy, január 9-től demonstrálni fog a közoktatás jelenlegi állapota, az elavult tanítási módszerek és tankönyvek, valamint a megbecsülés hiánya miatt.
Mivel a sztrájkjogot nem gyakorolhatják, hétfőtől határozatlan ideig tartó polgári engedetlenségbe kezdtek.
Az első napon az iskola nem tudta megoldani a 35 pedagógussal és 4 pedagógiai asszisztenssel működő intézményben a gyerekek felügyeletét, így rendkívüli tanítási szünetet rendelt el az igazgató. Akkor azt ígérték, hogy a demonstráció második napjára a gyerekek felügyeletét megszervezik.
Telefonon elértük Bartakovics Andreát , aki a hétvégi nyílt levelet is jegyezte kollégái nevében. Tőle megtudtuk, hogy hétfőn, azaz a demonstráció első napján a munkatársaival átbeszélték az operatív teendőket.
"A praktikus dolgokról esett szó, mit szeretnénk elérni, meddig demonstrálunk, ilyesmi" - mondta lapunknak Bartakovics. A tanárok felszólaltak a különböző problémáik miatt, valamint a felmondással, pályamódosítással kapcsolatos terveiket is ismertették.
Kérdésünkre, miszerint hányan gondolkodnak azon, hogy elhagyják a tanári pályát, az a válasz érkezett, hogy
sokan tervezik a pályamódosítást.
A nap további részében bár nem tanítottak, az egyéb pedagógusi teendőiket elvégezték. Dolgozatokat javítottak, az SNI-s gyermekek felülvizsgálatához szükséges dokumentációt kezelték, jellemzéseket írtak, különböző adminisztrációt végeztek, illetve a következő óráikra készültek elő.
Bartakovics Andrea elmondta, hogy kedden csupán egyetlen elsős gyermek szülei vették igénybe a felügyeletet. A holnapi nap forgatókönyvéről nem tudott sokat elmondani, viszont
csütörtöktől már tanítani fognak.
Többször is hangsúlyozta, hogy kollégái és ő is nagyon szeretnek és szeretnének is tanítani.
Érdeklődtünk, hogy milyenek a szülők visszajelzése az akcióról. Megnyugtatott, hogy rengeteg pozitív megerősítést kaptak.
"Sokan írtak szép és bátorító levelet, és rengetegen érdeklődtek arról, mi a valódi helyzet az oktatásban, mi az oka a demonstrációnak" - jegyezte meg, majd hozzáfűzte, hogy az intézmény igazgatója szintén nagyon megértő, ő is látja az oktatás és a pedagógusok problémáit.
A tankerület szintén látja a gondokat, de szerinte őket is felülről irányítják.
"Amit tudtak, azt az iskolákért megtették" - mondta lapunk Bartakovics.
Schleipfnerné Gáspár Andrea , az iskola igazgatója levélben feltett kérdéseinkre azt válaszolta, hogy a tanítás nélküli napokat be fogják pótolni a tanév folyamán, az időpontok meghatározására azonban később fog megtörténni.
A tankerület egyébként felvette a kapcsolatot az intézmény vezetésével, és a megoldás érdekében folyamatos az egyeztetés velük.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy milyen következményei lesznek a tanárokra nézve a demonstrációnak, esetleg csökkentik-e a fizetésüket ezen napok miatt; Schleipfnerné Gáspár Andrea azonban csak annyit tudott mondani, hogy az erről szóló esetleges döntés a tankerület illetékessége.
Kérdéseinkkel természetesen megkerestük a Szombathelyi Tankerületi Központot, mint az intézmény fenntartóját, de választ cikkünk megjelenéséig nem kaptunk.