Így lettem digitális állampolgár, és egyelőre tetszik

Nem gondolkodom bináris kódokban, R2D2-val sem tudnék beszélgetni, de nem kell magammal hordanom az okmányaimat, és egy mozdulattal be tudok jelentkezni az állami felületekre.

A fenébe, nem tudom, mi ez - mondtam kollégámnak, akinek éppen el akartam dicsekedni azzal, hogy digitális állampolgár lettem, és - elvileg - nem kell magammal hordanom okmányaimat, elég a telefon.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

De hiába vártam kollégám elismerő hümmögését, a Digitális Állampolgár-app (DÁP) nem töltött be, helyette jött az idegesítő körbe forgó jel, ami mutatja, hogy itt valami nagyon dolgozik. Szóval, ha éppen valós helyzetben akartam volna használni az appot, nem sikerült volna. De kezdjük az elején.

Az egész akkor kezdődött, amikor kiderült, hogy januárban megszűnik az Ügyfélkapu. Sajnáltam, mert használtam a munkám során is, de az ügyeim intézésekor is. Az Ügyfélkapu+ nem tűnt vonzónak, hiszen ahhoz le kellett volna tölteni egy alkalmazást a telefonra, aminek a segítségével aztán majd megy a kétfaktoros hitelesítés.

Túl bonyolult lett volna, inkább használom az ujjamat

Utánanéztem, ez úgy működik, hogy amikor a jóember be akar lépni, akkor az Ügyfélkapu+ kéri a felhasználónevet, a jelszót, majd a letöltött app küld egy kódot a telefonra, amit szintén be kell írni a bejelentkezéshez. Ráadásul az Ügyfélkapu+ talán csak átmeneti megoldást jelentene, hiszen meg nem erősített sajtóhírek szerint egy év múlva az is megszűnik. Úgy döntöttem, hogy ezt a lépcsőfokot átlépem, ráadásul a DÁP egyszerű ujjlenyomatos (vagy arcfelismerős) belépést ígért.

A neten vannak útmutatók, de nem vagyok teljesen digitális analfabéta, telefonon bankolok, appban veszem a vonatjegyet, a BKV-jegyet, a telefont mutatom a kalauznak, az ellenőrnek, gondoltam, ez sem bonyolultabb.

Nem is az. Első lépésként letöltöttem a DÁP-appot az App Store-ból, ami egyébként így néz ki:

Jelszót, belépési módot (nálam ujjlenyomat-azonosító) kellett választanom, aztán az app felszólított, hogy menjek el egy kormányablakba, már ha nincs digitális személyi igazolványom. Mert azzal is igazolhatom, hogy én vagyok én, de nekem nincs ilyenem, így maradt az ősrégi módszer. Időpontot foglaltam a legközelebbi kormányablakba, két napon belülre sikerült, aztán elmentem elintézni a DÁP-omat.

Nagyon sokan voltak a kormányablakban, de pontosan a lefoglalt időpontban ott ültem az ügyintéző előtt. Aki elkérte a személyi igazolványomat, aztán bediktált egy négyjegyű kódot, amit be kellett írnom az appban, majd kinyomtatott (!) egy QR-kódot, amit be kellett olvasnom. És készen is voltunk, az ügyintéző azt mondta, a többit már otthon is el tudom intézni.

Igaza lett, néhány adatomat kellett beírnom, aztán email-címet, telefonszámot megadni. Mindkettőre kaptam ellenőrző üzenetet, ezeket vissza kellett igazolnom, és máris digitális állampolgár lettem.

Nem éreztem semmi különöset, nem kezdtem el bináris kódokban gondolkodni, és R2-D2-val sem tudtam volna elbeszélgetni. De az app tényleg hasznos, és könnyen kezelhető.

NR (mobilfotó)

A kezdőoldalon több lehetőség közül választhatok. Így egy mozdulattal igényelhetek digitális erkölcsi bizonyítványt, ha éppen arra lenne szükségem, és könnyedén foglalhatok időpontot kormányablakba. De most jöttem egy ilyenből, úgyhogy jelenleg egyikre sincs szükségem.

Van egy lehetőség, aminek Rendőri igazoltatás a neve. Kipróbáltam, egy QR-kód van mögötte, elvileg ezt kell megmutatnom a rendőrnek, és ezzel igazolom is magam. Mármint, ha a rendőr leolvassa a QR-kódot a saját eszközével, mert akkor megjelennek előtte az adataim. Ezért helyettesítheti a DÁP az okmányokat.

A kezdőoldalt elhagyva jön az Adataim blokk. Itt sorakoznak a fontosabb adatok, név, születési hely, idő, állampolgárság, lakcím. Személyi azonosító szám, a személyi igazolványom száma, TAJ-szám, adóazonosító jel, és a jogosítványom száma. Ezeket tehát innen is le tudom olvasni, nem kell máshová felírnom.

Egy másik fül alatt ott vannak az autóm adatai, az is, hogy meddig érvényes a műszaki engedély, és az is, hogy kinél van a kötelező felelősségbiztosításom, és a kötvényszámom is.

A lényeg: egyszerű belépés az ügyintézéshez

És van egy olyan fül is, ami a QR-kód belépés nevet viseli. Na, ez az, ami miatt az egész procedúrát végigcsináltam. Mert a DÁP-ot Ügyfélkapu-belépés helyett is lehet használni. Kis ismeretterjesztés:

Az Ügyfélkapu, az Ügyfélkapu+, és maga a DÁP sem más, mint egy beléptető felület. Mindhárom használatával az állam digitális rendszerébe jutunk be, persze, korlátozott jogokkal, és ott intézhetünk ügyeket. A három kapu (alkalmazás) persze különbözik, de főleg a belépési módban, mert utána már ugyanazon a felületen bóklászunk.

Említettem már, hogy az Ügyfélkapu+-tól éppen a belépés bonyolultsága riasztott el, nos, a DÁP-ban ez tényleg egyszerű. Mint a mobilbanknál, elég, ha használom az ujjlenyomat-olvasót, és bent is vagyok. Illetve, éppúgy, mint a telefonnál, használhatok egy hatszámjegyű kódot, ha valami miatt a telefon nem képes leolvasni az ujjlenyomatomat. Ezt a kódot még a kezdetek kezdetén adtam meg az appnak.

És hogyan lépek be egy laptopon vagy egy asztali gépen? Egyszerűen, vegyük például az EESZT-t, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér nevű oldalt. Ahol például megnézhetjük az orvosi leleteinket, vagy azt, hogy milyen gyógyszer van felírva a nevünkre, és azt meddig válthatjuk ki.

Amikor ide be akarunk lépni, megjelenik ez az oldal:

Forrás: eeszt.gov.hu

Ott van a két ügyfélkapus opció, legfelül viszont a DÁP appot ajánlja fel.

Azt kell választani, a telefonon pedig a DÁP-appban QR-kód belépés lehetőséget, majd be kell olvasni a képernyőn megjelenő QR-kódot. Ha ez sikerül, azt egy zöld pipa jelzi a telefonon:

NR (mobilfotó)

A laptopon vagy az asztali gépen pedig a program beléptet az oldalra, amit aztán ugyanúgy lehet használni, mint a többi belépési módszerrel.

Egyelőre ennyire lehet használni a Digitális Állampolgár Programot, de ez is jóval több, mint az Ügyfélkapu. Sok újítást ígérnek egyébként, például a digitális aláírást, aminek segítségével már online is nyújthatunk majd be hivatalos okiratokat, és intézhetjük például az autó adásvételét.

De ha kicsit messzebbre gondolunk, akár a választásokat is le lehetne így bonyolítani, és valamennyire vissza lehetne hozni a közvetlen demokráciát, amikor a fontos ügyekről megkérdezzük azokat, akiket az érint. Ez lenne az igazi nemzeti konzultáció.

Visszatérve a cikk elejére, a most is jelentkező lefagyásokat, hibákat remélhetőleg kinövi majd a rendszer, most egyébként jól működik.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech