Csütörtök délután két év virtuális jelentét után ismét valóságosan yitották meg az ELTE BDPK Vizuális Művészeti Tanszék végzős képalkotás szakos hallgatóinak alkotásait bemutató kiállításár Szombathelyen.
A tárlat egyik nagy újítása, hogy a korábbi évekkel ellentétben ezúttal nem egy, hanem két helyszín is van: az anyag egy része a Schrammel-gyűjtemény földszinti kiállítótermében, a másik pedig közeli Irokéz Galériában látogatható.
A megnyitón beszédet mondott László Győző szombathelyi alpolgármester, aki a kiállítás címeként szolgáló "Kétszer indulás" hasonlatát bontotta ki, mint egyfajta új lehetőség a világjárvány után a fiatal képzőművészek számára, akik csak nemrég térhettek vissza az alkotóműhelyeikbe.
Ezután Horváthné Molnár Katalin az ELTE BDPK igazgatóhelyettese vette át a szót, aki a kétszeri indulást mint szabályellenességet emelte ki. Szerinte a művészetekben dicsérendő dolognak számít a korábbi minták, stílusok radikális szakítása. A kétszer indulás a diákok számára azt is jelentheti, tette hozzá, hogy most kell csak igazán saját útjukra lépniük, ami egy új, második pályára lépést is magában hordoz.
Bordács Andrea esztéta, az ELTE BDPK Vizuális Művészeti Tanszék vezetője a kiállítás megnyitásakor egyesével bemutatta a diákok munkáit.
Ez utóbbiak közül talán Gottlieb Kíra alkotása keltette fel leginkább a jelenlévők figyelmét.
A munka egyfajta művészettörténeti utalásként az Írókéz Galéria férfi mosdójában nézhető meg, és arra keresi a választ, hogy mitől válhat valami művészetté. Nem csoda, hogy később, a kiállítás megnyitása után erre voltak talán a legtöbben kíváncsiak.
Az alkotás Marcel Duchampot próbálja meg megidézni, aki az egyik kiállítására bevitt egy piszoárt, amit előbb kitiltottak, majd miután viszont elfordította a tárgyat 90 fokkal, művészi alkotás lett belőle. Erre reflektál a hallgató, akinek célja az volt, hogy ha az előbb említett művész bevihetett egy vécét a galériába, akkor ő miért ne vihetné be a képét a galéria vécéjébe.
Végül Lenkai Nóra az ELTE SEK rektori biztosa a végző diákok mellett azoknak a tanároknak, illetve diákoknak mondott köszönetet, akik részt vettek a campus baba-mama szobájának kialakításában. Számukra egy-egy emlékérmet adott át, melyet Eötvös Loránd halálának 100. évfordulójára bocsátottak ki.
Kiállítók:
A kiállítás tegnaptól egészen június 4-ig tekinthető meg a korábban említett két helyszínen.
Nyitvatartás:
A kiállítás a Vizuális Művészeti Tanszék „Kiállításrendezés” kurzus keretében, közösségi munkában készült. Kurátora Salamon Júlia, az ELTE BDPK VMT oktatója.
Légy része az igazságnak! 2023. november 27-től december 11-ig tart támogatás-gyűjtő kampányunk. Ennek során 3 millió forintot szeretnénk összegyűjteni. Minden forint számít!