Bár valamennyit fejlődtek a magyar kórházak a fertőzések elleni küzdelem fontosabb mutatóiban egy 2017-es európai felmérés óta, a legutóbbi hasonló kutatás szerint több szempontból még mindig nagyon messze vannak az európai átlagtól – írja a Direkt36 tényfeltáró központ, amely bemutatja azt is, hogy mely magyar kórházak vannak leginkább lemaradva az európai átlagtól például a fertőzések beazonosítását lehetővé tévő tesztek készítésében, vagy éppen a kézfertőtlenítő használatában.
Amikor tavaly a Direkt36 cikksorozatban feltárta „A daganatot túlélte, ezzel a betegséggel meg majdnem elment” – Adatok a kórházi fertőzésekről 2023. October 26. 09:17 , hogy egyre súlyosabb a kórházi fertőzések helyzete Magyarországon, a számok azt mutatták, a magyar kórházak európai viszonylatban nagyon rosszul teljesítenek ezekben a mutatókban.
Idén kijött egy újabb elemzés, amely szerint bár javultak az eredmények, továbbra sem sikerült utolérni az európai országok többségét. Az ECDC májusban publikált jelentéséből egyértelműen kiderül például, hogy a fertőzések azonosításához szükséges tesztekből a magyar kórházak továbbra is keveset végeznek. A vér- és székletminták aránya nemhogy a mostani, de még az öt évvel ezelőtt készült felmérés európai átlagát sem érik el.
Néhány összehasonlító adat:
„Ezek a számok látleletei egy fejletlen egyészségügyi rendszernek” – összegezte az eredményeket Csilek András infektológus, a Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetének elnöke a Direkt36-nak.
A Direkt36 kiderítette azt is, melyek a különösen rosszul teljesítő magyar nagykórházak. Például a budapesti Szent János Kórházban és a szintén fővárosi Jahn Ferenc Kórházban arányaiban kevés olyan tesztet végeznek, amelyekből kiderülne, hogy egy-egy beteg kórházi fertőzést kapott-e el.
Ezek ráadásul olyan kórházak, ahol korábbi elemzéseink szerint még az alacsony mintavétel ellenére is gyakran azonosítottak fertőzéseket az egészségügyi ellátás során. Tehát felvetődik esetükben a kérdés, hogy ha többet tesztelnének, akkor még több fertőzést találnának.
Megvizsgálták azt is, hogy hány liter kézfertőtlenítőt használnak az egyes kórházak, és kiderült, hogy legalább 50 magyar kórház nem éri el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott mennyiséget. Köztük szerepel a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és a Szent Margit Kórház is, ahol számításaink szerint szintén gyakori a fertőzések előfordulása.
Az egészségügyért felelős Belügyminisztérium, az NNGYK és a kórházak fenntartásáért felelős Országos Kórházi Főigazgatóság nem reagált a Direkt36 kérdéseire.
Hogyan teljesítenek a nyugat-magyarországi kórházak?
A terjedelmes írásban megtalálhatók az intézményekre bontott számok is, amelyek közül kikerestük a nyugat-magyarországi nagyobb kórházakat.
Az adatbázisban szerepelnek ugyan a kisebb intézmények is, mint például a Szent László Kórház (Sárvár), a Karolina Kórház és Rendelőintézet (Mosonmagyaróvár), a Magyar Imre Kórház (Ajka) és a Gróf Esterházy Kórház és Rendelőintézeti Szakrendelő (Pápa), de ezek számait nem kevertük a „nagyok” közé, merthogy egészen más pályán mozognak.
A nagyobb kórházak összehasonlítását is óvatosan kell kezelni, merthogy működésük jelentősen eltérhet egymástól, de a számok mégiscsak jeleznek valamiféle viszonyítási pontokat.
A Direkt36 munkájának jelentősége abban rejlik, hogy ráirányítja a figyelmet az magyar egészségügy egy olyan szegletére (a fertőzések kérdése), amely nagyon sok embert érint, mégis szinte tabunak számít a közbeszédben. (A téma előjött abban az interjúban A szombathelyi kórház leköszönt főigazgatója: „Nem álltam le vitatkozni, csak csináltam, amit a legjobbnak láttam” 2024. May 13. 19:02 is, amelyet lapunk Nagy Lajossal, a szombathelyi kórház leköszönt főigazgatójával készített a közelmúltban.)
A kórházakban vett vérminták száma 1000 ápolási napra vetítve
Az adatok a 2022-es évre vonatkoznak. A vérminták laboratóriumi eredménye igazolja a multirezisztens kórokozók által okozott kórházi fertőzéseket és a véráramfertőzéseket.
A kórházakban vett székletminták száma 1000 ápolási napra vetítve
Az adatok a 2022-es évre vonatkoznak. A székletminták laboratóriumi eredménye igazolja a clostridium difficile által okozott kórházi fertőzéseket.
A kórházakban fogyott kézfertőtlenítő mennyiség (liter) 1000 ápolási napra vetítve
2022-es adatok.
A kórházak intenzív osztályain fogyott kézfertőtlenítő mennyiség (liter) 1000 ápolási napra vetítve
2022-es adatok.