A magyar gazdaság egyik legfőbb problémája a munkavállalók alacsony képzettsége - mondta lapunknak Boros Tamás, az Egyensúly Intézet igazgatója. Feltevésünkre, hogy Magyarországot összeszerelő-országként emlegetik, és az összeszereléshez nem kell magas képzettség, az igazgató azt mondta, sokaknál hiányoznak az alapvető készségek.
Legalább a kezelési utasításokat kellene értelmezni, tudni kellene csapatban dolgozni, és némi digitális készségre is szükség lenne - mondta az igazgató. Hozzátette, szükség lenne arra, hogy a közoktatásban alapvető készségeket tanuljanak a gyerekek.
Az Egyensúly Intézet tavaly szeptemberben lépett színre, az ország fejlődését szolgáló, vonzó és megvalósítható jövőkép megalkotásán dolgoznak, és ennek érdekében szigorúan szakmai alapú közpolitikai javaslatokat dolgoznak ki.
A vállalkozások képzettebb munkaerőt szeretnének
Az elkészült tanulmányokat és a kidolgozott javaslatokat oldalukon közzéteszik. De azért, hogy munkájuk eredménye ne csak a fővárosban hasznosuljon, most novemberben és decemberben tíz nagyvárosban gazdasági és politikai szereplőivel: polgármesterekkel, helyi képviselőkkel, kis- és közepes vállalkozások vezetőivel találkoznak.
Péntek délelőtt Szombathelyen járt az intézet csapata, Boros Tamás igazgató, Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research Intézet igazgatója találkozott a helyi vállalatvezetőkkel.
Boros Tamás a megbeszélés után lapunknak azt mondta, a menedzserek fogalmazták meg, hogy túlságosan alacsony képzettségű a munkaerő, és az emberek többsége nem hajlandó továbbtanulni sem. Ez már a gazdaság fejlődését akadályozza.
A munkaerőpiaccal kapcsolatban arról is beszéltek, hogy Magyarország most érdekes helyzetben van, egyszerre van jelen a munkaerőhiány és a munkanélküliség. Az ország nyugati felében munkaerőből van hiány, keleten pedig munkahelyből.
Az országon belüli munkaerő-vándorlás erre ad némi megoldást, de az alacsony képzettség jelent gondot. Az Intézet ezért azt javasolja a döntéshozóknak, hogy a közoktatásban alapképességeket oktassanak.
A szakemberek bemutatták javaslataikat a gazdaság növekedésének dinamizálására, valamint a munkanélküliség és a munkaerőhiány együttes kezelésére. Az átláthatóság kedvéért ezeket táblázatba is foglalták.