Olvasóink 27 százaléka, azaz valamivel több mint negyede nem gondolkodott el még azon, hogy mi történik a büfékben kapott műanyag italos palackokkal.
Összességében valóban nem nagy pénzről van szó, hiszen a betétdíj mindössze 50 forint, de egyrészt sok kicsi sokra megy, másrészt maga az elv is érdekes.
Mármint az, hogy a július 1-től bevezetett új rendszer értelmében a gyártók – és ezzel együtt a nagyobb élelmiszerboltok - kénytelenek visszavenni az üvegeket és palackokat, de a vendéglátókra ez a kötelezettség nem vonatkozik.
Az éttermekben általában nem számolják fel az ötven forintokat, hiszen értelemszerűen az asztalon hagyjuk az üvegeket, de egy pláza- vagy strandbüfében, kínai étteremben vagy pizzériában ez már nem olyan egyértelmű.
Nos, a helyzet az, hogy az ilyen helyek többségében az eladó továbbszámlázza a palackokat a fogyasztó felé, aki erről vagy tud, vagy nem, vagy magával viszi a palackot, vagy nem.
Ezekre a helyekre vonatkozott a kérdésünk Ön hazaviszi az éttermekből, büfékből a kifizetett műanyag palackokat? 2024. November 22. 12:15 , amire több mint félezer szavazat érkezett.
Ennek alapján elég egyértelmű, hogy olvasóink többsége (57 százalék) hazaviszi a kifizetett italos palackokat, bármennyire is kényelmetlen vagy kicsinyes ez a megoldás.
A jövő valószínűleg abba az irányba mutat, hogy egyre több szálloda és vendéglátóhely csatlakozik majd a MOHU Repont programjához A bankszámlára is utalható az italcsomagolás visszaváltási díja 2024. June 16. 09:07 , egyrészt mert így nem kell az otthagyott palackokat zsákban a bolthoz cipelni, másrészt az üzemeltetésből is tudnak némi extra bevételre szert tenni. (Jelenleg a MOHU 7,5 forint + ÁFA összeget fizet az üzemeltetőnek palackonként).
A cég térképe alapján Szombathely és környékén körülbelül harminc visszaváltási pont található, mindegyik élelmiszerüzlethez kapcsolódik.
Azt sem árt tudni, hogy azokban éttermekben, ahol a helyben fogyasztás felszolgálással történik, ott nem számolhatnak fel többletköltséget, ahogy például a zártkörű rendezvényeken, esküvőkön sem, hiszen nem jellemző, hogy távozáskor a vendég magával viszi az üres üvegeket, mint egy strandon vagy plázabüfében, ahol távozás után azt csinálunk a palackkal, amit akarunk.